Mega Marvel: Skillnad mellan sidversioner
Andreas (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
| (22 mellanliggande sidversioner av 9 användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
{{Faktaruta serietidning | |||
|titel =Mega Marvel | |||
|version =1 | |||
|omslag =Mega_Marvel_1992-1.jpg | |||
|land =Sverige | |||
|språk =svenska | |||
|från =1992 | |||
|till =2001 | |||
|förlag =SatellitFörlaget | |||
|ffrån =1992 | |||
|ftill =1995 | |||
|förlag1 =Semic Press | |||
|ffrån1 =1995 | |||
|ftill1 =1997 | |||
|förlag2 =Egmont Serieförlaget | |||
|ffrån2 =1997 | |||
|ftill2 =2001 | |||
|ISSN =1102-3783 | |||
|före = | |||
|efter = | |||
|webbplats = | |||
|1 = | |||
|utökning ={{Faktaruta serietidning | |||
|1 =utökning | |||
|titel =Mega Marvel | |||
|version =2 | |||
|omslag =Mega_Marvel_2004-2.jpg | |||
|land =Sverige | |||
|språk =Svenska | |||
|från =2004 | |||
|till =2005 | |||
|förlag =Egmont Kärnan | |||
|ffrån = | |||
|ftill = | |||
|ISSN =1102-3783 | |||
|före =Ultimate Spider-Man Special | |||
|efter = | |||
|webbplats = | |||
}}}} | |||
[[Kategori:Serietidningar]] | |||
[[Kategori:Svenska serietidningar]] | |||
[[Kategori:Marveltidningar]] | |||
'''''Mega Marvel''''', svensk serietidning som likt sin föregångare ''[[Marvels Universum (tidning)|Marvels Universum]]'' innehöll blandade [[Marvel]]-serier. Standardformatet på tidningen var 132 sidor i färg (senare 148 sidor och i enstaka fall upp till 212 sidor), och den utkom 4–8 gånger per år. Tidningens format gjorde det möjligt att publicera en längre svit serieavsnitt som en sammanhållen historia, en sorts samlingsvolym i ett billigare format. Tidningen startade 1992 och lades ner 2001. | |||
Titeln återupplivades 2004. Den "nya" Mega Marvel hade oftast innehållit serien "[[Ultimate Spider-Man]]", som tidigare utgavs i en egen [[Ultimate Spider-Man Special|tidning]] 2002–03 med totalt 4 nummer. Den andra omgången av ''Mega Marvel'' blev dock kortlivad, då den lades ner 2005 efter totalt 8 nummer. | |||
Även i andra länder har det funnits snarlika serietidningar. I Danmark utgav [[Interpresse]] ''[[Mega Marvel (Interpresse)|Mega Marvel]]'' 1991–92 och 1997–2002, i Polen utgav [[TM-Semic]] ''[[Mega Marvel (TM-Semic)|Mega Marvel]]'' 1993–99, i Norge utgav Egmont ''[[Mega-Marvel]]'' 2000–04, och i Frankrike utgav [[Panini Comics]] ''[[Marvel Méga]]'' 1997–2006. | |||
== Utgivning == | |||
=== Version {{I}}: 1992–2001 === | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| [[Marvelklubben]] !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll | |||
|- | |||
|1/1992 || 246 || ''[[Ghost Rider]]'' (1990) #1-3, #5-6 | |||
|- | |||
|2/1992 || 252 || ''[[The Incredible Hulk]]'' #342-346 | |||
|- | |||
|3/1992 || 260 || ''[[Spider-Man]]'' (1990) #1-5 | |||
|- | |||
|4/1992 || 268 || ''[[Wolverine|Weapon X]]'' | |||
|- | |||
|1/1993 || 273 || ''[[Deathlok]]'' #1-2 | |||
|- | |||
|2/1993 || 280 || ''[[Spider-Man]]'' (1990) #12<br>''[[Spider-Man 2099]]'' #1 | |||
|- | |||
|3/1993 || 286 || ''[[Wolverine]]'' #43, 45-46, #48-50<ref> #43 och #45-46 respektive #48-49 har ihopklippts.</ref><br>''[[What if|What If...?]]'' (1989) #6 | |||
|- | |||
|4/1993 || 296 || [[Ghost Rider]] | |||
|- | |||
|1/1994 || 301 || [[Death's Head II]] | |||
|- | |||
|2/1994 || 306 || [[X-Men]], [[Wolverine]] | |||
|- | |||
|3/1994 || 312 || [[Ghost Rider]] | |||
|- | |||
|4/1994 || 317 || [[Venom]] | |||
|- | |||
|5/1994 || 322 || [[X-Men]], [[Wolverine]] | |||
|- | |||
|6/1994 || 328 || [[Ghost Rider]] | |||
|- | |||
|1/1995 || 333 || [[Spindelmannen]] | |||
|- | |||
|2/1995 || 339 || [[Wolverine]] | |||
|- | |||
|3/1995 || 344 || [[Death's Head II]] | |||
|- | |||
|4/1995 || 349 || [[Daredevil]] | |||
|- | |||
|5/1995 || 354 || ''[[Venom|Venom: The Enemy Within]]'' #1-3<br>''Venom: The Mace'' #1-3 | |||
|- | |||
|6/1995 || 356 || [[Gambit]], [[X-Men]] | |||
|- | |||
|1/1996 || 359 || [[Hulk]] | |||
|- | |||
|2/1996 || 362 || [[Generation X]] | |||
|- | |||
|3/1996 || 366 || [[Thanos]] | |||
|- | |||
|4/1996 || 370 || [[Hulk]] | |||
|- | |||
|5/1996 || 373 || [[Carnage]] | |||
|- | |||
|6/1996 || 377 || [[Death's Head II]] | |||
|- | |||
|1/1997 || 380 || [[Hulk]] | |||
|- | |||
|2/1997 || 383 || [[Wolverine]], [[Gambit]] | |||
|- | |||
|3/1997 || 386 || [[Scarlet Spider]] | |||
|- | |||
|4/1997 || 389 || [[Venom]] | |||
|- | |||
|5/1997 || 392 || [[Wolverine]] | |||
|- | |||
|6/1997 || 395 || [[Spindelmannen]] | |||
|- | |||
|1/1998 || 399 || [[Wolverine]] | |||
|- | |||
|2/1998 || 403 || [[Onslaught]] | |||
|- | |||
|3/1998 || 407|| [[Fantastic Four]] (Heroes Reborn) | |||
|- | |||
|4/1998 || 411 || [[Venom]] | |||
|- | |||
|5/1998 || 416 || [[Spindelmannen]] | |||
|- | |||
|6/1998 || 420 || [[Iron Man]], [[Avengers]], [[Fantastic Four]] (Heroes Reborn) | |||
|- | |||
|1/1999 || 423 || [[Wolverine]] | |||
|- | |||
|2/1999 || 427 || [[Spindelmannen]] | |||
|- | |||
|3/1999 || 431 || [[Spindelmannen]] | |||
|- | |||
|4/1999 || 437 || [[Fantastic Four]] | |||
|- | |||
|5/1999 || 441 || [[Captain America]] | |||
|- | |||
|6/1999 || 445 || [[Wolverine]] | |||
|- | |||
|7/1999 || 449 || [[Thor]] | |||
|- | |||
|1/2000 || 451 || [[Wolverine]] | |||
|- | |||
|2/2000 || 455 || [[Spider-Girl]] (May Parker) | |||
|- | |||
|3/2000 || 460 || [[Daredevil]] | |||
|- | |||
|4/2000 || 463 || [[Wolverine]] | |||
|- | |||
|5/2000 || 468 || [[Avengers]] | |||
|- | |||
|6/2000 || 472 || [[Thor]] | |||
|- | |||
|1/2001 || 478 || [[Fantastic Four]] | |||
|- | |||
|2/2001 || 483 || [[Gambit]] | |||
|- | |||
|3/2001 || 488 || [[Iron Man]] | |||
|- | |||
|4/2001 || 493 || ''[[Avengers]]'' (1998) #7-12 | |||
|- | |||
|5/2001 || 498 || ''[[Punisher]]'' (2000) #1-6<br>''Shadows & Light'' #1 | |||
|- | |||
|6/2001 || 505|| [[Iron Man]] | |||
|- | |||
|} | |||
=== Version {{II}}: 2004–2005 === | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| [[Marvelklubben]] !!bgcolor="#FFEBAD"| Medverkande !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll | |||
|- | |||
|1/2004 || 556 || Ultimate Spider-Man || || ''[[Ultimate Spider-Man]]'' #22–27 | |||
|- | |||
|2/2004 || 561 || Hulk || || ''[[Hulk]]'' 40–43<br>''[[Incredible Hulk]]'' #1 | |||
|- | |||
|3/2004 || 567 || Ultimate Spider-Man || || ''Ultimate Spider-Man'' #28–32 | |||
|- | |||
|4/2004 || 577 || Ultimate Spider-Man || || Ultimate Spider-Man | |||
|- | |||
|1/2005 || 581 || Ultimate Spider-Man || || ''Ultimate Spider-Man'' #39–43 | |||
|- | |||
|2/2005 || 587 || Ultimate Spider-Man || || ''Ultimate Spider-Man'' #44–46<br>''[[Ultimate Six]]'' #1–2 | |||
|- | |||
|3/2005 || 596 || Ultimate Spider-Man || || ''Ultimate Six'' #2–6 | |||
|- | |||
|4/2005 || 601 || Ultimate Spider-Man || ''Ultimate Spider-Man #48'' || ''Ultimate Six'' #7<br>''Ultimate Spider-Man'' #47–50 | |||
|} | |||
Nuvarande version från 10 november 2025 kl. 20.04
| Mega Marvel (Ⅰ) | |
| Mega Marvel (Ⅰ) (1992–2001) | |
| Land: | |
|---|---|
| Språk: | |
| Startade: | 1992 |
| Upphörde: | 2001 |
| Förlag: | SatellitFörlaget (1992–1995) |
| Semic Press (1995–1997) | |
| Egmont Serieförlaget (1997–2001) | |
| ISSN: | 1102-3783 |
| Mega Marvel (Ⅱ) | |
| Mega Marvel (Ⅱ) (2004–2005) | |
| Land: | |
| Språk: | |
| Startade: | 2004 |
| Upphörde: | 2005 |
| Förlag: | Egmont Kärnan |
| ISSN: | 1102-3783 |
| Föregående: | «Ultimate Spider-Man Special |
Mega Marvel, svensk serietidning som likt sin föregångare Marvels Universum innehöll blandade Marvel-serier. Standardformatet på tidningen var 132 sidor i färg (senare 148 sidor och i enstaka fall upp till 212 sidor), och den utkom 4–8 gånger per år. Tidningens format gjorde det möjligt att publicera en längre svit serieavsnitt som en sammanhållen historia, en sorts samlingsvolym i ett billigare format. Tidningen startade 1992 och lades ner 2001.
Titeln återupplivades 2004. Den "nya" Mega Marvel hade oftast innehållit serien "Ultimate Spider-Man", som tidigare utgavs i en egen tidning 2002–03 med totalt 4 nummer. Den andra omgången av Mega Marvel blev dock kortlivad, då den lades ner 2005 efter totalt 8 nummer.
Även i andra länder har det funnits snarlika serietidningar. I Danmark utgav Interpresse Mega Marvel 1991–92 och 1997–2002, i Polen utgav TM-Semic Mega Marvel 1993–99, i Norge utgav Egmont Mega-Marvel 2000–04, och i Frankrike utgav Panini Comics Marvel Méga 1997–2006.
Utgivning
Version Ⅰ: 1992–2001
| Nummer | Marvelklubben | Innehåll |
|---|---|---|
| 1/1992 | 246 | Ghost Rider (1990) #1-3, #5-6 |
| 2/1992 | 252 | The Incredible Hulk #342-346 |
| 3/1992 | 260 | Spider-Man (1990) #1-5 |
| 4/1992 | 268 | Weapon X |
| 1/1993 | 273 | Deathlok #1-2 |
| 2/1993 | 280 | Spider-Man (1990) #12 Spider-Man 2099 #1 |
| 3/1993 | 286 | Wolverine #43, 45-46, #48-50[1] What If...? (1989) #6 |
| 4/1993 | 296 | Ghost Rider |
| 1/1994 | 301 | Death's Head II |
| 2/1994 | 306 | X-Men, Wolverine |
| 3/1994 | 312 | Ghost Rider |
| 4/1994 | 317 | Venom |
| 5/1994 | 322 | X-Men, Wolverine |
| 6/1994 | 328 | Ghost Rider |
| 1/1995 | 333 | Spindelmannen |
| 2/1995 | 339 | Wolverine |
| 3/1995 | 344 | Death's Head II |
| 4/1995 | 349 | Daredevil |
| 5/1995 | 354 | Venom: The Enemy Within #1-3 Venom: The Mace #1-3 |
| 6/1995 | 356 | Gambit, X-Men |
| 1/1996 | 359 | Hulk |
| 2/1996 | 362 | Generation X |
| 3/1996 | 366 | Thanos |
| 4/1996 | 370 | Hulk |
| 5/1996 | 373 | Carnage |
| 6/1996 | 377 | Death's Head II |
| 1/1997 | 380 | Hulk |
| 2/1997 | 383 | Wolverine, Gambit |
| 3/1997 | 386 | Scarlet Spider |
| 4/1997 | 389 | Venom |
| 5/1997 | 392 | Wolverine |
| 6/1997 | 395 | Spindelmannen |
| 1/1998 | 399 | Wolverine |
| 2/1998 | 403 | Onslaught |
| 3/1998 | 407 | Fantastic Four (Heroes Reborn) |
| 4/1998 | 411 | Venom |
| 5/1998 | 416 | Spindelmannen |
| 6/1998 | 420 | Iron Man, Avengers, Fantastic Four (Heroes Reborn) |
| 1/1999 | 423 | Wolverine |
| 2/1999 | 427 | Spindelmannen |
| 3/1999 | 431 | Spindelmannen |
| 4/1999 | 437 | Fantastic Four |
| 5/1999 | 441 | Captain America |
| 6/1999 | 445 | Wolverine |
| 7/1999 | 449 | Thor |
| 1/2000 | 451 | Wolverine |
| 2/2000 | 455 | Spider-Girl (May Parker) |
| 3/2000 | 460 | Daredevil |
| 4/2000 | 463 | Wolverine |
| 5/2000 | 468 | Avengers |
| 6/2000 | 472 | Thor |
| 1/2001 | 478 | Fantastic Four |
| 2/2001 | 483 | Gambit |
| 3/2001 | 488 | Iron Man |
| 4/2001 | 493 | Avengers (1998) #7-12 |
| 5/2001 | 498 | Punisher (2000) #1-6 Shadows & Light #1 |
| 6/2001 | 505 | Iron Man |
Version Ⅱ: 2004–2005
| Nummer | Marvelklubben | Medverkande | Originalomslag | Innehåll |
|---|---|---|---|---|
| 1/2004 | 556 | Ultimate Spider-Man | Ultimate Spider-Man #22–27 | |
| 2/2004 | 561 | Hulk | Hulk 40–43 Incredible Hulk #1 | |
| 3/2004 | 567 | Ultimate Spider-Man | Ultimate Spider-Man #28–32 | |
| 4/2004 | 577 | Ultimate Spider-Man | Ultimate Spider-Man | |
| 1/2005 | 581 | Ultimate Spider-Man | Ultimate Spider-Man #39–43 | |
| 2/2005 | 587 | Ultimate Spider-Man | Ultimate Spider-Man #44–46 Ultimate Six #1–2 | |
| 3/2005 | 596 | Ultimate Spider-Man | Ultimate Six #2–6 | |
| 4/2005 | 601 | Ultimate Spider-Man | Ultimate Spider-Man #48 | Ultimate Six #7 Ultimate Spider-Man #47–50 |
- ↑ #43 och #45-46 respektive #48-49 har ihopklippts.