Tintins äventyrsklubb: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Wakuran (diskussion | bidrag) m Länk |
Sanakan (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 41: | Rad 41: | ||
|- | |- | ||
| 1984 || "Kalabalik på kontoret" || -- || -- || [[Franquin]] | | 1984 || "Kalabalik på kontoret" || -- || -- || [[Franquin]] || ? | ||
|- | |- | ||
| 1984 || "Fiffighetsfantomen" || -- || -- || | | 1984 || "Fiffighetsfantomen" || -- || -- || [[Franquin]] || ? | ||
|- | |- | ||
| 1985 || "Katastrofernas konung" || -- || -- || | | 1985 || "Katastrofernas konung" || -- || -- || [[Franquin]] || ? | ||
|- | |- | ||
| 1991 || " | | 1990 || "Briljanta bravader" || -- || -- || [[Franquin]] || 91-510-6097-3 | ||
|- | |||
| 1990 || "Godnatt, Gaston" || -- || -- || [[Franquin]] || 91-510-4702-0 | |||
|- | |||
| 1991 || "Den jättehäftige dårfinken" || -- || -- || [[Franquin]] || 91-7904-279-1 | |||
|- | |||
| 1993 || "Knasgänget" || -- || -- || [[Franquin]] || 91-510-2327-X | |||
|- | |||
| 1994 || "Missar i massor" || -- || -- || [[Franquin]] || 91-638-0211-2 | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 20 september 2009 kl. 11.17

Bokklubb och förlagsetikett. Utgavs av Nordisk Bok, specialutgåvor av seriealbum, huvudsakligen klassiska fransk-belgiska komiska äventyrsserier. Till skillnad från de klassiska utgåvorna ifrån Carlsen Comics så är albumen onumrerade, och vissa omslag är helt annorlunda. Flera album gavs ut i två olika upplagor i princip samtidigt, ett på Carlsen Comics och ett på Nordisk Bok1. De flesta av dessa är dessutom samtryckta, dvs. inlagan trycktes samtidigt för båda förlagen med samma tryckplåtar då bara omslaget och förstasidan var olika.
Utgivning
Bert
| Utgivningsår | Svensk titel | Författare | Tecknare | ISBN-nummer |
|---|---|---|---|---|
| 1992 | "Charmör på danshumör" | Måns Gahrton | Johan Unenge | 91-7904-299-6 |
Blårockarna
| Utgivningsår | Svensk titel | Originaltitel | Författare | Tecknare |
|---|---|---|---|---|
| 1984 | "Kulor, krut och en kamera" | "Des Bleus en Noir et Blanc" | Cauvin | Lambil |
Den unge Spirou
| Utgivningsår | Svensk titel | Originaltitel | Författare | Tecknare | ISBN-nummer |
|---|---|---|---|---|---|
| 1993 | "B som i busfrö" | "Dis bonjour à la dame!" | Tome | Janry | 91-7904-306-2 |
Gaston
| Utgivningsår | Svensk titel | Originaltitel | Författare | Tecknare | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1984 | "Kalabalik på kontoret" | -- | -- | Franquin | ? |
| 1984 | "Fiffighetsfantomen" | -- | -- | Franquin | ? |
| 1985 | "Katastrofernas konung" | -- | -- | Franquin | ? |
| 1990 | "Briljanta bravader" | -- | -- | Franquin | 91-510-6097-3 |
| 1990 | "Godnatt, Gaston" | -- | -- | Franquin | 91-510-4702-0 |
| 1991 | "Den jättehäftige dårfinken" | -- | -- | Franquin | 91-7904-279-1 |
| 1993 | "Knasgänget" | -- | -- | Franquin | 91-510-2327-X |
| 1994 | "Missar i massor" | -- | -- | Franquin | 91-638-0211-2 |
Gustaf
| Utgivningsår | Svensk titel | Upphovsman | ISBN-nummer |
|---|---|---|---|
| 1993 | "Gustafs stora skrattbok" | Jim Davis | 91-7904-314-3 |
Johan, Lotta och Jocko
| Utgivningsår | Svensk titel | Originaltitel | Upphovsman | ISBN |
|---|---|---|---|---|
| 1986 | "S/S Manitoba svarar inte" | "Le "Manitoba" ne repond plus" | Hergé | 91-7904-204-X (T-026) |
| 1986 | "Karamokos utbrott" | "L'eruption du Karamoko" | -"- | 91-7904-206-6 (T-028) |
| 1987 | "Kobrornas dal" | "La vallée des cobras" | -"- | 91-7904-216-3 |
| 1988 | "Direktör Pumps testamente" | "Le testament de M. Pump" | -"- | 91-7904-233-3 (T-050) |
| 1988 | "Destination New York" | "Destination New York" | -"- | 91-7904-236-8 (T-052) |
Johan och Pellevin
| Utgivningsår | Svensk titel | Originaltitel | Upphovsman | ISBN-nummer |
|---|---|---|---|---|
| 1985 | "Den svarta pilen" | "La flèche noire" | Peyo | 91-510-4389-0 |
| 1985 | "Vilden i Klippiga skogen" | "Le lutin des bois des roches" | -"- | 91-7904-201-5 |
| 1986 | "Fången på Montresor" | "Le sire de Montrésor" | -"- | 91-7904-208-2 |
| 1987 | "Gudarnas källa" | "La source des dieux" | -"- | 91-7904-221-X |
| 1988 | "Månstenen" | "La pierre de lune" | -"- | 91-7904-242-2 |
| 1989 | "Slottet vid de sju källorna" | "La guerre des sept fontaines" | -"- | 91-7904-247-3 |
| 1989 | "Vikingarnas ed" | "Le serment des vikings" | -"- | 91-7904-251-1 |
| 1990 | "Den förtrollade flöjten" | "La flûte à 6 Schtroumpfs" | -"- | 91-7904-261-9 |
| 1990 | "Den förtrollade hunden" | "Le sortilège de Maltrochu" | -"- | 91-7904-272-4 |
| 1991 | "Det glömda landet" | "Le pays maudit" | -"- | 91-7904-280-5 |
Johan och Stefan
| Utgivningsår | Svensk titel | Originaltitel | Författare | Tecknare | ISBN-nummer |
|---|---|---|---|---|---|
| 1988 | "Den stora villervallan" | -- | Bob de Moor | Bob de Moor | 91-7904-243-0 |
| 1989 | "Drottning Thias cigariller" | -- | -"- | -"- | 91-7904-258-9 |
Lucky Luke
| Utgivningsår | Svensk titel | Originaltitel | Författare | Tecknare | ISBN-nummer |
|---|---|---|---|---|---|
| 1984 | "Diligensen" | "La diligence" | René Goscinny | Morris | ? |
| 1985 | "Dalton City" | -- | -- | -"- | 91-510-4383-1 |
| 1985 | "Jesse James" | -- | -- | -"- | 91-510-4391-2 |
| 1985 | "Ömfotingen" | -- | -- | -"- | ? |
| 1986 | "Billy the Kid" | -- | -- | -"- | 91-7904-200-7 |
| 1986 | "Apache-klyftan" | -- | -- | -"- | 91-7904-211-2 |
| 1986 | "Bröderna Dalton får en chans" | -- | -- | -"- | 91-7904-205-8 |
| 1986 | "Skumt spel i Texas" | -- | -- | -"- | 91-7904-209-0 |
| 1987 | "Bekymmer i Omaha" | -- | -- | -"- | 91-7904-224-4 |
| 1987 | "Bröderna Dalton i blåsväder" | -- | -- | -"- | 91-7904-228-7 |
| 1987 | "Bröderna Dalton jagar ett arv" | -- | -- | -"- | 91-7904-222-8 |
| 1987 | "Ärkefiender" | -- | -- | -"- | 91-7904-220-1 |
| 1988 | "Bröderna Dalton blir kidnappade" | -- | -- | -"- | 91-7904-231-7 |
| 1988 | "Domaren - Lagen väster om Pecos" | -- | -- | -"- | 91-7904-235-X |
| 1988 | "Oljeligan" | -- | -- | -"- | 91-7904-239-2 |
| 1989 | "Den sjungande tråden" | -- | -- | -"- | 91-7904-244-9 |
| 1989 | "Bröderna Daltons första fall" | -- | -- | -"- | 91-7904-253-8 |
| 1989 | "Bröderna Daltons skatt" | -- | -- | -"- | 91-7904-245-7 |
| 1989 | "Spökstaden" | -- | -- | -"- | 91-7904-255-4 |
| 1990 | "Bröderna Dalton på krigsstigen" | -- | -- | -"- | 91-7904-263-5 |
| 1990 | "De obotliga Bröderna Dalton" | -- | -- | -"- | 91-7904-264-3 |
| 1990 | "Bröderna Dalton maskerar sig" | -- | -- | -"- | 91-7904-265-1 |
| 1990 | "Eskort västerut" | -- | -- | -"- | 91-7904-266-X |
| 1991 | "Den enarmade banditen" | -- | -- | -"- | 91-7904-274-0 |
| 1991 | "Billy the Kid får eskort" | -- | -- | -"- | 91-7904-275-9 |
| 1991 | "Trollkarlen" | -- | -- | -"- | 91-7904-283-X |
| 1991 | "Angivaren" | -- | -- | -"- | 91-7904-287-2 |
| 1992 | "Kavalleriet kommer" | -- | -- | -"- | 91-7904-289-9 |
| 1992 | "Spökranchen" | -- | -- | -"- | 91-7904-290-2 |
| 1992 | "Bröderna Dalton på rymmen" | -- | -- | -"- | 91-7904-291-0 |
| 1992 | "Cirkus Vilda Västern" | -- | -- | -"- | 91-7904-297-X |
| 1992 | "Kejsaren av Amerika" | -- | -- | -"- | 91-7904-301-1 |
| 1993 | "Vägen till Oklahoma" | -- | -- | -"- | 91-7904-311-9 |
| 1993 | "Farliga fakta" | -- | -- | -"- | 91-7904-303-8 |
| 1993 | "Ratata – Kavalleriets maskot" | -- | -- | -"- | 91-7904-317-8 |
| 1993 | "Ratata på spåret" | -- | -- | -"- | 91-7904-307-0 |
| 1994 | "Kampen på prärien" | -- | -- | -"- | ? |
Marsupilami
| Utgivningsår | Svensk titel | Originaltitel | Författare | Tecknare | ISBN |
|---|---|---|---|---|---|
| 1988 | "Jakten på Marsupilami" | "La queue du Marsupilami" | Greg | Batem/Franquin | 91-7904-241-4 |
| 1989 | "Marsupilamis hittebarn" | "Le bébé du bout du monde" | Greg | -"- | 91-7904-250-3 |
| 1990 | "Den svarta Marsupilami" | "Mars le noir" | Yann | -"- | 91-7904-262-7 |
| 1991 | "Marsupilami och kaktuskrisen" | "Le pollen du Monte Urticando" | -"- | -"- | 91-7904-273-2 |
| 1991 | "Den äldste Marsupilami" | "Baby Prinz" | -"- | -"- | 91-7904-281-3 |
| 1992 | "Marsupilami och den glömda staden" | "Fordlandia" | -"- | -"- | 91-7904-292-9 |
| 1994 | "Marsupilami och guldfloden" | "L'or de Boavista" | -"- | -"- | 91-7904-315-1 |
Spirou
| Utgivningsår | Svensk titel | Originaltitel | Författare | Tecknare | ISBN |
|---|---|---|---|---|---|
| 1984 | "Den stora champinjonjakten" | "Du glucose pour Noémie" | Fournier | Fournier | ? |
| 1984 | "Vrakmysteriet" | "Le repère de la murène" | Franquin | Franquin/Roba/Jidéhem | ? |
| 1985 | "Högt spel i Bretzelburg" | "QRN sur Bretzelburg" | Franquin/Greg | Franquin | 91-510-4292-4 |
| 1985 | "Noshörningens horn" | "La corne de rhinocéros" | Franquin | -"- | ? |
| 1986 | "Spirou och Arvingarna" | "Spirou et les héritiers" | -"- | -"- | 91-7904-210-4 |
| 1986 | "Trollkarlen i Champignac" | "Il y a un sorcier à Champignac" | Henri Gillain/Franquin | -"- | 91-7904-207-4 |
| 1987 | "Diktatorn och Champinjonen" | "Le dictateur et le champignon" | Rosy/Franquin | -"- | 91-7904-225-2 (T-043) |
| 1987 | "Marsupilami blir kidnappad" | "Les voleurs du Marsupilami" | Franquin | -"- | 91-7904-218-X |
| 1988 | "Familjen Marsupilami" | "Le nid des Marsupilamis" | -"- | -"- | ? |
| 1988 | "Tystnadens pirater" | "Les pirates du silence" | -"- | -"- | 91-7904-234-1 |
| 1988 | "Expeditionen som försvann" | "Le frousse aux trousses" | Tome | Janry | 91-7904-300-3 (T-104/018) |
| 1989 | "Amulettens hemlighet" | "Le gri–gri du Niokolo–Koba" | Fournier | Fournier | 91-7904-248-1 |
| 1989 | "Det falska ansiktet" | "La mauvaise tête" | Franquin | Franquin | 91-7904-249-X (T-062) |
| 1989 | "Spirou och rymdvarelserna" | "Du cidre pour les étoiles" | Fournier | Fournier | 91-7904-254-6 |
| 1990 | "Raffel med Zafir" | "Panade à Champignac" | Franquin/Peyo/Gos | Franquin/Jidéhem | 91-7904-257-0 |
| 1990 | "Besökaren från urtiden" | "Le voyageur du Mésozoïque" | Greg | Franquin/Jidéhem | 91-7904-267-8 (T-076) |
| 1990 | "Buddhas fånge" | "Le prisonnier du Bouddha" | -"- | -"- | 91-7904-271-6 (T-080) |
| 1991 | "Gorillan och Guldgruvan" | "Le gorille a bonne mine" | Franquin | Franquin | 91-7904-276-7 |
| 1991 | "Z som i Zafir" | "Z comme Zorglub" | Greg | Franquin/Jidéhem | 91-7904-282-1 (T-088) |
| 1992 | "Spirou i New York" | "Spirou à New–York" | Tome | Janry | 91-7904-288-0 |
| 1992 | "Virusmysteriet" | "Virus" | -"- | -"- | 91-7904-294-5 |
| 1992 | "Dårarnas dal" | "La vallée des bannis" | -"- | -"- | 91-7904-302-X (T-020/106) |
| 1993 | "Spirou och tyrannen del 1" | "Kodo le tyran" | Fournier | Fournier | 91-7904-310-0 (T-025B/111) |
| 1993 | "Den stora kuppen del 2" | "Des haricots partout" | -"- | -"- | 91-7904-309-7 |
| 1994 | "Spirou i Australien" | ? | ? | ? | 91-7904-318-6 |
Starke Staffan
| Utgivningsår | Svensk titel | Originaltitel | Författare | Tecknare | ISBN-nummer |
|---|---|---|---|---|---|
| 1985 | "De röda taxibilarna" | "Les Taxis rouges" | Peyo | Peyo/Will | 91-510-4385-8 |
| 1985 | "Tant Adolfina" | "Madame Adolphine" | Peyo | Peyo/Will | 91-510-4393-9 |
| 1986 | "Lady Olfina" | "Lady d'Olphine" | Peyo/Delporte | Walthéry | 91-7904-202-3 |
| 1987 | "Den hemliga väskan" | "Tonton Placide" | Peyo/Gos | Peyo/Walthéry | 91-7904-217-1 |
| 1988 | "Cirkus Bodoni" | "Le Cirque Bodoni" | Peyo/Gos | Walthéry | 91-7904-229-5 |
| 1990 | "Fetischen" | "Le Fétiche" | Peyo/Blesteau | Blesteau | 91-7904-259-7 |
| 1991 | "Starke Staffans tolv storverk" | "Les douze travaux de Benoît Brisefer" | Peyo/Delporte | Peyo/Walthéry | 91-7904-268-6 |
Stålmannen
| Utgivningsår | Svensk titel | Originaltitel | Författare | Tecknare | ISBN-nummer |
|---|---|---|---|---|---|
| 1991 | "Stålmannen mot Leksaksmannen" | -- | -- | -- | 91-7904-286-4 |
Tintin
| Utgivningsår | Svensk titel | Originaltitel | Upphovsman | ISBN-nummer |
|---|---|---|---|---|
| 1984 | "Den mystiska stjärnan" | "L'etoile mysterieuse" | Hergé | 91-510-4296-7 |
| 1984 | "Koks i lasten" | -- | -"- | ? |
| 1984 | "Plan 714 till Sydney" | -- | -"- | ? |
| 1985 | "Tintin i Tibet" | "Tintin au Tibet" | -"- | 91-510-4298-3 |
| 1985 | "Den svarta ön" | -- | -"- | 91-510-4410-2 |
| 1985 | "Det hemliga vapnet" | -- | -"- | ? |
| 1985 | "Krabban med guldkorna" | -- | -"- | ? |
| 1985 | "Månen tur och retur - Del 1" | "Objectif lune" | -"- | 91-510-4402-1 |
| 1985 | "Månen tur och retur - Del 2" | -- | -"- | ? |
| 1986 | "Faraos cigarrer" | -- | -"- | 91-7904-212-0 |
| 1986 | "Kung Ottokars spira" | -- | -"- | 91-7904-203-1 |
| 1986 | "Enhörningens hemlighet" | "Le secret de la licorne" | -"- | 91-7904-213-9 |
| 1986 | "Rackham den Rödes skatt" | -- | -"- | ? |
| 1987 | "Blå Lotus" | -- | -"- | 91-7904-219-8 |
| 1987 | "Koks i lasten" | -- | -"- | 91-7904-223-6 |
| 1987 | "De sju kristallkulorna" | -- | -"- | 91-7904-226-0 |
| 1987 | "Solens tempel" | -- | -"- | 91-7904-227-9 |
| 1988 | "Castafiores juveler" | -- | -"- | 91-7904-240-6 |
| 1988 | "Det svarta guldet" | -- | -"- | 91-7904-232-5 |
| 1988 | "Tintin hos gerillan" | -- | -"- | ? |
| 1989 | "Det sönderslagna örat" | -- | -"- | 91-7904-252-X |
| 1989 | "Plan 714 till Sydney" | -- | -"- | 91-7904-246-5 |
| 1989 | "Tintin i Amerika" | -- | -"- | 91-7904-256-2 |
| 1990 | "Tintin och Hajsjön" | -- | Studios Hergé | 91-7904-260-0 |
| 1990 | "Tintin i Tibet" | -- | Hergé | ? |
| 1991 | "Månen tur och retur, del 1" | -- | -"- | 91-7904-277-5 |
| 1991 | "Månen tur och retur, del 2" | -- | -"- | 91-7904-278-3 |
| 1991 | "Enhörningens hemlighet" | -- | -"- | 91-7904-284-8 |
| 1991 | "Rackham den rödes skatt" | -- | -"- | 91-7904-285-6 |
| 1992 | "Den mystiska stjärnan" | -- | -"- | 91-7904-293-7 |
| 1992 | "Krabban med guldklorna" | -- | -"- | 91-7904-296-1 |
| 1992 | "Det hemliga vapnet" | -- | -"- | 91-7904-295-3 |
| 1994 | "Det svarta guldet" | -- | -"- | ? |
| 1994 | "Tintin hos gerillan" | -- | -"- | ? |
Tom & Jerry
| Utgivningsår | Svensk titel | Upphovsman | ISBN-nummer |
|---|---|---|---|
| 1993 | "Tom & Jerry" | ? | 91-7904-305-4 |
|
Denna artikel innehåller ifrågasatta faktauppgifter. |
| Se diskussionssidan, eller historiken, för mer information. Rätta gärna felaktigheter. |
ISSN
Själva bokserien har ett eget ISSN-nummer, men varje utgåva har även sitt eget individuella ISBN-nummer.
- ISSN: 99-0529612-3
Fotnoter
- 1. Regina - Kungl. Biblioteket, Post:Tintins äventyrsklubb URL läst 2008-02-25.
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |

