Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över svenska serietidningar (A-C)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökE.G. (diskussion | bidrag) m |
E.G. (diskussion | bidrag) (Bilar) |
||
Rad 167: | Rad 167: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Fil:Bilar.png|75px]]|| ''[[Bilar]]'' || [[Semic]] || | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
| | |||
|rowspan=2| [[Bild:Billy Bäver.jpg|75px]]|| ''[[Billy Bäver]]'' || [[Semic]] || 1964–1966 | |rowspan=2| [[Bild:Billy Bäver.jpg|75px]]|| ''[[Billy Bäver]]'' || [[Semic]] || 1964–1966 | ||
|- | |- |
Versionen från 5 november 2015 kl. 23.33
Bild | Titel | Förlag | År | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Acke | Semic | 1969–2001 | ||||||
Innehöll skämtserien "Archie". | ||||||||
Action Force | SatellitFörlaget | 1988–1990 | ||||||
"Action Force" är det europeiska namnet på den amerikanska serien "G.I. Joe" som baseras på populära leksakssoldater. | ||||||||
Action-serien | Semic | 1991–1992 | ||||||
Innehöll blandade äventyrsserier, bl.a. "Sláine" och "Night Zero". | ||||||||
Agent Marc Saunders | Serieplaneten | 2011–pågående | ||||||
Agent Modesty Blaise | Semic | 1967–1969 | ||||||
Första försöket att lansera "Modesty Blaise" i Sverige. | ||||||||
Agent X9 | Semic | 1971–pågående | ||||||
Uppstod ur tidningen X9 som från nr 6/1971 bytte namn och utförande. Innehåller välkända äventyrsserier som "Agent X9", "Modesty Blaise", "Rip Kirby" m.fl. | ||||||||
Agent-Deckaren | Williams | 1972–1973 | ||||||
Agent-Serien | Williams | 1967–1969 | ||||||
Akim | Semic | 1977 | ||||||
Kortlivad tidning med den italienska "Tarzan"-kopian Akim - djungelns son. Tidningen innehöll även bl.a. "Danny drömmer" av Joe Kubert. | ||||||||
ALF | SatellitFörlaget | 1988–1990 | ||||||
Baserad på den välkända TV-serien med den hårige utomjordingen från planeten Melmac. | ||||||||
Algas Serietidning (Algas Seriebok) | AB Alga | 1947–1950 | ||||||
Hybrid mellan serietidning, seriealbum/bok. | ||||||||
Alla Tiders Seriejournal | AB Hansa | 1950–1957 | ||||||
Allan Kämpe (I) | Beliförlaget | 1953 | ||||||
Allan Kämpe (II) | Formatic | 1962–1963 | ||||||
Allers månadshäfte | Allers | 1970–1971 | ||||||
Anderssonskans Kalle | Williams | 1975 | ||||||
Apornas Planet | Williams | 1975–1976 | ||||||
Arkiv X (The X-files) | Semic | 1996–1997 | ||||||
Atlantic Special | Atlantic | 1981–1982 | ||||||
Atlantic-serien | Atlantic | 1978–1981 | ||||||
Atom | Centerförlaget | 1963–1964 | ||||||
Bacon & Ägg | Semic | 1995–1997 | ||||||
Svenskproducerade serier med titelserien av Patrik Norrman. Andra serier var bl.a. "James Hund", "Hieronymus Borsch" och "Cordon Bleu". Efter nedläggningen återuppstod delar av tidningen i Herman Hedning. Titelserien bytte senare namn till "Bacon & Egg" | ||||||||
Baffi | Allers | 1969–1970 | ||||||
Bamse | Williams, Semic, Atlantic, Rune A-serier, Hemmets Journal, Egmont Kärnan AB | 1973–pågående | ||||||
Rune Andréassons klassiska barnserie. Från 1976 övergick tidningen till studioproduktion med manus av Andréasson och teckningar av andra serieskapare. | ||||||||
Bamses Äventyr | Egmont Kärnan AB | 2005–pågående | ||||||
Innehåller reprinter av "Bamse" och "Lille Rikard och hans katt". | ||||||||
Banggg | Hemmets Journal | 1966–1967 | ||||||
Föregångare till Champion. Tidning i magasinformat och veckoutgivning. Innehöll serier i följetong, bl.a "Bernard Prince", "Tintin" och "Bruno Brazil". | ||||||||
Barbapappa | Semic | 1977–1980 | ||||||
Barbie (I) | 1963 | |||||||
Barbie (II) | Pandora, Serieförlaget | 1986–1989 | ||||||
Barbie (III) | 1993–1996 | |||||||
Barracuda | Atlantic, Pandora | 1990–1991 | ||||||
Batman | SatellitFörlaget | 1989–1991 | ||||||
Batman - mörkrets riddare | Epix | 1992 | ||||||
Ben Bolt | Formatic | 1963–1964 | ||||||
Bert (Föräldrafritt med Bert) | Semic | 1993–2001 | ||||||
Bessie | Centerförlaget, Semic | 1969–1978 | ||||||
Big | Centerförlaget | 1964–1965 | ||||||
Bilar | Semic | |||||||
Billy Bäver | Semic | 1964–1966 | ||||||
Binky | Williams, Semic | 1971–1985 | ||||||
Bizarro (I) | Atlantic | 1993–1995 | ||||||
Bizarro (II) | Egmont | 2004 | ||||||
Björnligan | Serieförlaget | 1986–1995 | ||||||
Blixt Gordon (I) | Formatic | 1962–1964 | ||||||
Blixt Gordon (II) | Semic | 1967–1969 | ||||||
Blixt Gordon (III) | Red Clown | 1973–1974 | ||||||
Blondie | Åhlén & Åkerlund, Semic | 1951–1985 | ||||||
Tidningen gick sedan upp i Kul med... | ||||||||
Bob och Frank | Serieförlaget | 1954 | ||||||
Innehöll den amerikanska serien "Spud & Tim" | ||||||||
Bob Hope | Centerförlaget | 1964–1965 | ||||||
Bobby | Centerförlaget | 1966–1968 | ||||||
Innehöll den amerikanska serien "Swing with Scooter" | ||||||||
Bobo | Semic | 1978–1989 | ||||||
Boing | Wahlströms | 1984–1986 | ||||||
Boing-Magazinet | Stabenfeldt | 2006– | ||||||
Bonanza | Centerförlaget | 1961–1967 | ||||||
Boris Karloffs Midnattsrysare | Semic | 1972–1974 | ||||||
Skräckserietidning med innehåll från den amerikanska förlagan Boris Karloff Tales of Mystery | ||||||||
Bosse och Bettan | Centerförlaget | 1963–1969 | ||||||
Innehöll den amerikanska barnserien "Sugar and Spike" | ||||||||
BraveStarr | Pandora | 1988 | ||||||
Broomm | Allers | 1978–1980 | ||||||
Brök | Epix | 1988–1991 | ||||||
Buck Jones | Pingvinförlaget | 1960–1961 | ||||||
Buffalo Bill (I) | Serieförlaget | 1952–1953 | ||||||
Tidningen gick sedan upp i Tom Mix. | ||||||||
Buffalo Bill (II) | Serieförlaget, Semic | 1965–1984 | ||||||
Bus med | Competition Press | 1969–1971 | ||||||
Med TV-figuren "Televinken" Första numret hette Hemma hos. | ||||||||
Buster | Centerförlaget, Semic, Egmont | 1967–2005 | ||||||
Klassisk svensk sporttidning med brittisk förlaga. | ||||||||
Buzz Cooper | Formatic | 1963 | ||||||
Innehöll den amerikanska serien "Buz Sawyer". | ||||||||
Buzz Lightyear | Egmont | 2001–2005 | ||||||
Calimero | Williams | 1973 | ||||||
Care Bears | Semic | 1988–1989 | ||||||
Gullig amerikansk barnserie som baserades på leksaker. | ||||||||
Casablanca | Epix | 1987–1988 | ||||||
Celia | Monogram Press | 1964–1968 | ||||||
Center-Serien | Atlantic | 1989–1990 | ||||||
Sportserietidning från Atlantic Förlags AB. Innehöll bl.a. "Johnny Puma" och "Benny Guldfot". Efter nedläggningen flyttades en del av serierna till [Barracuda]]. | ||||||||
C'est Bon | C'est Bon Kultur | 2001–2004 | ||||||
Startade som ett fanzin men evolverade till förlagsutgiven serietidning med tiden. Gavs ut i elva nummer innan den utvecklades till/bytte namn till C'est Bon Anthology 2004. | ||||||||
C'est Bon Anthology | C'est Bon Kultur | 2004–2005, 2006– | ||||||
Internationell serieantologi tidskrift som publicerar tecknade serier på engelska. Utges av svenska föreningen C'est Bon Kultur. Utvecklades från fanzinet och serietidningen C'est Bon (2001–2004). C'est Bon Anthology har getts ut i två omgångar; den andra volymen inleddes 2006 då tidskriften började distribueras i USA genom seriekatalogen Previews. | ||||||||
Champion | Hemmets Journal | 1973 | ||||||
Serietidning i magasinformat utgiven med mestadels fransk-belgiska serier. | ||||||||
Charlie | Williams | 1973–1974 | ||||||
Innehöll serien "Charlie Chaplin" | ||||||||
Cleo Telerin | Kontinentpress | 1967–1968 | ||||||
Cobra | Epix | 1991–1992 | ||||||
Förutom titelserien innehöll tidningen andra japanska serier såsom "Crying Freeman" och "Pineapple Army". | ||||||||
Collage | Semic | 1989 | ||||||
Innehöll främst humoristiska dagspresserier. | ||||||||
Comet | Semic | 1985 | ||||||
Endast tre nummer gjordes men bara de två första nådde affärerna. Innehöll bland annat "Mystiska 2:an" och "HP och Giuseppe Bergman". | ||||||||
Conan - Svärdet med Conan | Red Clown | 1974–1975 | ||||||
Conan | Semic, SatellitFörlaget, Full Stop Media | 1973–2000 | ||||||
Conny | Wahlströms | 1985 | ||||||
Cowboy | Centerförlaget, Semic | 1951–1972 | ||||||
Cowboy Extranummer | Centerförlaget | 1960–1964 | ||||||
Crack | Tiprod | 1983–1984 | ||||||