Användare:Bnw/Test: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Bnw (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Bnw (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 2: | Rad 2: | ||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
!Engelskt namn!!Eventuellt svenskt namn!! | !Engelskt namn!!Eventuellt svenskt namn!!Förnamn!!Efternamn!!Kommentar | ||
|- | |- | ||
| [[Spider-man]] || Spindelmannen || Parker | | [[Spider-man]] || Spindelmannen || Peter || Parker||foo bar | ||
|- | |- | ||
| [[Spider-man]] || Spindeln || Parker | | [[Spider-man]] || Spindeln || Peter || Parker||foo bar | ||
|- | |- | ||
| [[Daredevil]] || Våghalsen || Murdoch | | [[Daredevil]] || Våghalsen || Matt || Murdoch||foo bar | ||
|- | |- | ||
| [[Daredevil]] || Demonen || Murdoch | | [[Daredevil]] || Demonen || Matt || Murdoch||foo bar | ||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Dick (Rickard) || Grayson ||foo bar | |||
|- | |||
| [[Nightwing]] || Nattvingen || Dick (Rickard) || Grayson ||foo bar | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Jason || Todd ||foo bar | |||
|- | |||
| [[Red Robin]] || Red Robin || Jason || Todd ||foo bar | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Tim (Timothy) || Drake ||foo bar | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Stephanie || Brown ||foo bar | |||
|- | |||
| [[Spoiler (DC)|Spoiler]] || Spoiler || Stephanie || Brown ||foo bar | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Damian || ||foo bar | |||
|- | |||
| [[Cluemaster]] || Spårkungen || || ||foo bar | |||
|- | |||
| [[Cluemaster]] || Ledtråden|| || ||foo bar | |||
|} | |} | ||
Versionen från 17 mars 2025 kl. 13.26
Används vid behov.
| Engelskt namn | Eventuellt svenskt namn | Förnamn | Efternamn | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| Spider-man | Spindelmannen | Peter | Parker | foo bar |
| Spider-man | Spindeln | Peter | Parker | foo bar |
| Daredevil | Våghalsen | Matt | Murdoch | foo bar |
| Daredevil | Demonen | Matt | Murdoch | foo bar |
| Robin | Robin | Dick (Rickard) | Grayson | foo bar |
| Nightwing | Nattvingen | Dick (Rickard) | Grayson | foo bar |
| Robin | Robin | Jason | Todd | foo bar |
| Red Robin | Red Robin | Jason | Todd | foo bar |
| Robin | Robin | Tim (Timothy) | Drake | foo bar |
| Robin | Robin | Stephanie | Brown | foo bar |
| Spoiler | Spoiler | Stephanie | Brown | foo bar |
| Robin | Robin | Damian | foo bar | |
| Cluemaster | Spårkungen | foo bar | ||
| Cluemaster | Ledtråden | foo bar |
| name | data | more data |
|---|---|---|
| cats | 273 | 53 |
| dogs | 65 | 8,492 |
| mice | 1,649 | 548 |
| name | data | more data |
|---|---|---|
| cats | 273 | 53 |
| dogs | 65 | 8,492 |
| mice | 1,649 | 548 |
| Nr | Titel | Författare | Tecknare | Publicering |
|---|---|---|---|---|
| x | "Banditerna i Red Rock" | Okänt. | Okänt. | Buffalo nr ?? Buffalo nr 18/1973 Buffalo nr 22/1979 |
| x | "Ranchfejden" | Lundström[1] | Okänt. | Buffalo nr 4/1973 |
| x | "Dynamitligan" | Okänt. | Okänt. | Buffalo nr 5/1975 Buffalo nr 12/1981 |
| x | "Spökstaden" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 14/1983 |
| x | "På vindens vingar" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 16/1983 |
| x | "Skuggarmén" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 9/1984 |
| x | "Gisslan" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 10/1984 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
- ↑ Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "En fälla för Cheynne-Ben".
