Användare:Bnw/Test: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Bnw (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Bnw (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 12: | Rad 12: | ||
| [[Daredevil]] || Demonen || Matt || Murdoch||foo bar | | [[Daredevil]] || Demonen || Matt || Murdoch||foo bar | ||
|- | |- | ||
| [[Robin]] || Robin || Dick (Rickard) || Grayson || | | [[Robin]] || Robin || Dick (Rickard) || Grayson ||[[Batman]]s medhjälpare. Original-Robin. | ||
|- | |- | ||
| [[Nightwing]] || Nattvingen || Dick (Rickard) || Grayson || | | [[Nightwing]] || Nattvingen || Dick (Rickard) || Grayson ||DGs senare identitet | ||
|- | |- | ||
| [[Robin]] || Robin || Jason || Todd || | | [[Robin]] || Robin || Jason || Todd ||Andra Robin | ||
|- | |- | ||
| [[Red Robin]] || Red Robin || Jason || Todd ||foo bar | | [[Red Robin]] || Red Robin || Jason || Todd ||foo bar | ||
|- | |- | ||
| [[Robin]] || Robin || Tim (Timothy) || Drake || | | [[Robin]] || Robin || Tim (Timothy) || Drake ||Tredje Robin | ||
|- | |- | ||
| [[Robin]] || Robin || Stephanie || Brown || | | [[Robin]] || Robin || Stephanie || Brown ||Robin ett litet tag | ||
|- | |- | ||
| [[Spoiler (DC)|Spoiler]] || Spoiler || Stephanie || Brown || | | [[Spoiler (DC)|Spoiler]] || Spoiler || Stephanie || Brown || | ||
|- | |- | ||
| [[Robin]] || Robin || Damian || || | | [[Robin]] || Robin || Damian || || | ||
|- | |- | ||
| [[Cluemaster]] || Spårkungen || || || | | [[Cluemaster]] || Spårkungen || || || | ||
|- | |- | ||
| [[Cluemaster]] || Ledtråden|| || || | | [[Cluemaster]] || Ledtråden|| || || | ||
|- | |||
| [[Aunt May]] || [[Faster May]]||May ||Parker ||Peter Parkers faster | |||
|- | |||
| [[J. Jonah Jameson]] || J. Jonah Jameson||J. Jonah ||Jameson ||Peter Parkers chef | |||
|} | |} | ||
Versionen från 18 mars 2025 kl. 01.32
Används vid behov.
| Engelskt namn | Eventuellt svenskt namn | Förnamn | Efternamn | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| Spider-man | Spindelmannen | Peter | Parker | foo bar |
| Spider-man | Spindeln | Peter | Parker | foo bar |
| Daredevil | Våghalsen | Matt | Murdoch | foo bar |
| Daredevil | Demonen | Matt | Murdoch | foo bar |
| Robin | Robin | Dick (Rickard) | Grayson | Batmans medhjälpare. Original-Robin. |
| Nightwing | Nattvingen | Dick (Rickard) | Grayson | DGs senare identitet |
| Robin | Robin | Jason | Todd | Andra Robin |
| Red Robin | Red Robin | Jason | Todd | foo bar |
| Robin | Robin | Tim (Timothy) | Drake | Tredje Robin |
| Robin | Robin | Stephanie | Brown | Robin ett litet tag |
| Spoiler | Spoiler | Stephanie | Brown | |
| Robin | Robin | Damian | ||
| Cluemaster | Spårkungen | |||
| Cluemaster | Ledtråden | |||
| Aunt May | Faster May | May | Parker | Peter Parkers faster |
| J. Jonah Jameson | J. Jonah Jameson | J. Jonah | Jameson | Peter Parkers chef |
| name | data | more data |
|---|---|---|
| cats | 273 | 53 |
| dogs | 65 | 8,492 |
| mice | 1,649 | 548 |
| name | data | more data |
|---|---|---|
| cats | 273 | 53 |
| dogs | 65 | 8,492 |
| mice | 1,649 | 548 |
| Nr | Titel | Författare | Tecknare | Publicering |
|---|---|---|---|---|
| x | "Banditerna i Red Rock" | Okänt. | Okänt. | Buffalo nr ?? Buffalo nr 18/1973 Buffalo nr 22/1979 |
| x | "Ranchfejden" | Lundström[1] | Okänt. | Buffalo nr 4/1973 |
| x | "Dynamitligan" | Okänt. | Okänt. | Buffalo nr 5/1975 Buffalo nr 12/1981 |
| x | "Spökstaden" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 14/1983 |
| x | "På vindens vingar" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 16/1983 |
| x | "Skuggarmén" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 9/1984 |
| x | "Gisslan" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 10/1984 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
- ↑ Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "En fälla för Cheynne-Ben".
