Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1960-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) |
|||
Rad 12: | Rad 12: | ||
|- | |- | ||
|1960||"[[Buster]]"|| ||[[Hugh McNeill]]||Serietidning||Storbritannien | |1960||"[[Buster]]"|| ||[[Hugh McNeill]]||Serietidning||Storbritannien | ||
|- | |||
|1960||"[[Bristow]]" ||"[[Boman]]"/"[[Bristow|Hubert]]" ||[[Frank Dickens]] ||Dagspress ||Storbritannien | |||
|- | |||
|1960||"[[Sam's Strip]]" ||"[[Sams serie]]" ||[[Mort Walker]] och [[Jerry Dumas]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1962||"[[Barbarella]]" || ||[[Jean-Claude Forest]] ||SF-tidning ||Frankrike | |||
|- | |||
|1962||"[[Little Annie Fanny]]"|| ||[[Harvey Kurtzman]] och [[Bill Elder]] ||Herrmagasin ||USA | |||
|- | |||
|1963||"[[Modesty Blaise]]" || ||[[Peter O'Donnell]] och [[Jim Holdaway]] ||Dagspress ||Storbritannien | |||
|- | |||
|1964||"[[The Wizard of ID]]" ||"[[Trollkarlen från ID]]" ||[[Brant Parker]] och [[Johnny Hart]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1965||"[[Fritz the Cat]]"|| ||[[Robert Crumb]]||Undergroundpress||USA | |||
|- | |||
|1965||"[[Tigern|Tiger]]" ||"[[Tigern]]" ||[[Bud Blake]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1965||"[[Moose]]"||"[[Fransson]]" ||[[Bob Weber]]||Dagspress||USA | |||
|- | |- | ||
|1966||||"[[Bamse]]" ||[[Rune Andréasson]]||Veckopress||Sverige | |1966||||"[[Bamse]]" ||[[Rune Andréasson]]||Veckopress||Sverige | ||
|- | |||
|1967|| ||"[[Fiffige Alf]]" (senare "[[Felix]]") ||[[Jan Lööf]] ||Dagspress ||Sverige | |||
|- | |||
|1968||"[[Boner's Ark]]" ||"[[Arken]]" ||[[Mort Walker]] ([[Addison]]) ||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1969|| ||"[[Mystiska 2:an]]" ||[[Rolf Gohs]] ||Serietidning ||Sverige | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 21 januari 2006 kl. 22.21
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1960-talet.
- Bläddra till Serier från 1950-talet
- Bläddra till Serier från 1970-talet
Serier från 1960-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1960 | "Buster" | Hugh McNeill | Serietidning | Storbritannien | |
1960 | "Bristow" | "Boman"/"Hubert" | Frank Dickens | Dagspress | Storbritannien |
1960 | "Sam's Strip" | "Sams serie" | Mort Walker och Jerry Dumas | Dagspress | USA |
1962 | "Barbarella" | Jean-Claude Forest | SF-tidning | Frankrike | |
1962 | "Little Annie Fanny" | Harvey Kurtzman och Bill Elder | Herrmagasin | USA | |
1963 | "Modesty Blaise" | Peter O'Donnell och Jim Holdaway | Dagspress | Storbritannien | |
1964 | "The Wizard of ID" | "Trollkarlen från ID" | Brant Parker och Johnny Hart | Dagspress | USA |
1965 | "Fritz the Cat" | Robert Crumb | Undergroundpress | USA | |
1965 | "Tiger" | "Tigern" | Bud Blake | Dagspress | USA |
1965 | "Moose" | "Fransson" | Bob Weber | Dagspress | USA |
1966 | "Bamse" | Rune Andréasson | Veckopress | Sverige | |
1967 | "Fiffige Alf" (senare "Felix") | Jan Lööf | Dagspress | Sverige | |
1968 | "Boner's Ark" | "Arken" | Mort Walker (Addison) | Dagspress | USA |
1969 | "Mystiska 2:an" | Rolf Gohs | Serietidning | Sverige |