Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1970-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök ("Alverfolket" och "Cerebus" tillagda) |
("Dr. Merling" tillagd) |
||
Rad 12: | Rad 12: | ||
|- | |- | ||
|1970||"[[Broom Hilda]]" ||"[[Kvast-Hilda]]" ||[[Russell Myers]] ||Dagspress ||USA | |1970||"[[Broom Hilda]]" ||"[[Kvast-Hilda]]" ||[[Russell Myers]] ||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1970||"[[Dr. Merling]]" (senare "[[Dr. Merlind]]")|| ||[[Knud V. Larsen]] ||Dagspress ||Danmark | |||
|- | |- | ||
|1971||"[[Zippy the Pinhead]]"|| ||[[Bill Griffith]]||Undergroundpress||USA | |1971||"[[Zippy the Pinhead]]"|| ||[[Bill Griffith]]||Undergroundpress||USA |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 13.14
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1970-talet.
- Bläddra till Serier från 1960-talet
- Bläddra till Serier från 1980-talet