Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök ("Locas" tillagd) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Arne Anka") |
||
Rad 25: | Rad 25: | ||
|- | |- | ||
|1983|| ||"[[Socker-Conny]]"<br/>(första episoden)||[[Joakim Pirinen]]||Seriealbum ||Sverige | |1983|| ||"[[Socker-Conny]]"<br/>(första episoden)||[[Joakim Pirinen]]||Seriealbum ||Sverige | ||
|- | |||
|1983|| ||"[[Arne Anka]]"||[[Charlie Christensen]]||Politisk press ||Sverige | |||
|- | |- | ||
|1985||"[[Calvin and Hobbes]]" ||"[[Kalle och Hobbe]]" ||[[Bill Watterson]]||Dagspress ||USA | |1985||"[[Calvin and Hobbes]]" ||"[[Kalle och Hobbe]]" ||[[Bill Watterson]]||Dagspress ||USA |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 17.53
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet