Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Arne Anka") |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Ed the Happy Clown") |
||
Rad 38: | Rad 38: | ||
|1988||"[[Ernie]]" || ||[[Bud Grace]]||Dagspress ||USA | |1988||"[[Ernie]]" || ||[[Bud Grace]]||Dagspress ||USA | ||
|- | |- | ||
| | |1986||"[[Ed the Happy Clown]]" (första versionen) || ||[[Chester Brown]]||Serietidning ||Kanada | ||
|- | |||
|1988|| ||"[[Herman Hedning]]" ||[[Jonas Darnell]]||Serietidning||Sverige | |||
|- | |- | ||
|1989||"[[Sandman (DC)|Sandman]]" (80-talsversionen) || ||[[Neil Gaiman]], [[Sam Kieth]] och [[Mike Dringenberg]]||Serietidning ||USA | |1989||"[[Sandman (DC)|Sandman]]" (80-talsversionen) || ||[[Neil Gaiman]], [[Sam Kieth]] och [[Mike Dringenberg]]||Serietidning ||USA |
Versionen från 31 januari 2006 kl. 12.53
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet