Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Hellblazer") |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Xenozoicum") |
||
Rad 37: | Rad 37: | ||
|- | |- | ||
|1986||"[[Ed the Happy Clown]]" (första versionen) || ||[[Chester Brown]]||Serietidning ||Kanada | |1986||"[[Ed the Happy Clown]]" (första versionen) || ||[[Chester Brown]]||Serietidning ||Kanada | ||
|- | |||
|1986||"[[Xenozoic Tales]]"||"[[Xenozoicum]]"/"[[Jack Cadillac]]"||[[Mark Schultz]]||Serietidning ||USA | |||
|- | |- | ||
|1988||"[[Hellblazer]]" (i egen serie) || ||[[Jamie Delano]] och [[John Ridgway]]||Serietidning ||USA | |1988||"[[Hellblazer]]" (i egen serie) || ||[[Jamie Delano]] och [[John Ridgway]]||Serietidning ||USA |
Versionen från 7 februari 2006 kl. 21.35
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet