Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Xenozoicum") |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Usagi Yojimbo" och "Groo") |
||
Rad 19: | Rad 19: | ||
|- | |- | ||
|1982||"[[Mechanics]]" (senare "[[Locas]]")|| ||[[Jaime Hernandez]]||Serietidning ||USA | |1982||"[[Mechanics]]" (senare "[[Locas]]")|| ||[[Jaime Hernandez]]||Serietidning ||USA | ||
|- | |||
|1982||"[[Groo the Wanderer]]"||"[[Groo]]" ||[[Mark Evanier]] och [[Sergio Aragonés]]||Serietidning ||USA | |||
|- | |- | ||
|1982||"[[Cherry]]" (senare "[[Cherry Poptart]]")||"[[Cherry]]" ||[[Larry Welz]]||Serietidning ||USA | |1982||"[[Cherry]]" (senare "[[Cherry Poptart]]")||"[[Cherry]]" ||[[Larry Welz]]||Serietidning ||USA | ||
Rad 27: | Rad 29: | ||
|- | |- | ||
|1983|| ||"[[Arne Anka]]"||[[Charlie Christensen]]||Politisk press ||Sverige | |1983|| ||"[[Arne Anka]]"||[[Charlie Christensen]]||Politisk press ||Sverige | ||
|- | |||
|1984||"[[Usagi Yojimbo]]" || ||[[Stan Sakai]]||Serietidning ||USA | |||
|- | |- | ||
|1985||"[[Calvin and Hobbes]]" ||"[[Kalle och Hobbe]]" ||[[Bill Watterson]]||Dagspress ||USA | |1985||"[[Calvin and Hobbes]]" ||"[[Kalle och Hobbe]]" ||[[Bill Watterson]]||Dagspress ||USA |
Versionen från 7 februari 2006 kl. 21.54
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet