Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Usagi Yojimbo" och "Groo") |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Turtles") |
||
Rad 29: | Rad 29: | ||
|- | |- | ||
|1983|| ||"[[Arne Anka]]"||[[Charlie Christensen]]||Politisk press ||Sverige | |1983|| ||"[[Arne Anka]]"||[[Charlie Christensen]]||Politisk press ||Sverige | ||
|- | |||
|1984||"[[Teenage Mutant Ninja Turtles]]" || ||[[Kevin Eastman]] och [[Peter Laird]]||Serietidning ||USA | |||
|- | |- | ||
|1984||"[[Usagi Yojimbo]]" || ||[[Stan Sakai]]||Serietidning ||USA | |1984||"[[Usagi Yojimbo]]" || ||[[Stan Sakai]]||Serietidning ||USA |
Versionen från 7 februari 2006 kl. 22.01
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet