Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (1970-1979)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökE.G. (diskussion | bidrag) (''John Blund'') |
m |
||
(4 mellanliggande versioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 23: | Rad 23: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Du grabben]]'' || [[Dennis Förlag]] || 1970 | |rowspan=2|[[Bild:Du_Grabben.png|75px]] || ''[[Du grabben]] (ver. 1)'' || [[Dennis Förlag]] || 1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 137: | Rad 137: | ||
|rowspan=2| || ''[[John Blund]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1972-1973 | |rowspan=2| || ''[[John Blund]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1972-1973 | ||
|- | |- | ||
|colspan=4 | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2|[[Bild:Arnolds_Midnattsrysare.jpg|75px]] || ''[[Boris Karloffs Midnattsrysare]]'' || [[Semic]] || 1972-? | |rowspan=2|[[Bild:Arnolds_Midnattsrysare.jpg|75px]] || ''[[Boris Karloffs Midnattsrysare]]'' || [[Semic]] || 1972-? | ||
Rad 280: | Rad 280: | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Detektiver 69]]'' || [[Red Clown]] || 1974-? | |rowspan=2| || ''[[Detektiver 69]]'' || [[Red Clown]] || 1974-? | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Du grabben]] (ver. 2)'' || [[Dennis Förlag]] || 1974 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 479: | Rad 483: | ||
|colspan="4"| Innehöll först bara amatörserier. | |colspan="4"| Innehöll först bara amatörserier. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tom & Jerry]]'' || [[Semic]], [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]], [[Egmont Kärnan]] || 1979- | |rowspan=2| || ''[[Tom & Jerry]]'' || [[Semic]], [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]], [[Egmont Kärnan]] || 1979-2019 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 15 mars 2023 kl. 08.51
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937–1949 1950–1959 1960–1969 1970–1979 1980–1989 1990–1999 2000–2009 2010–2019 Full lista