Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (1970-1979)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökKarl MAN (diskussion | bidrag) m |
Sir-L (diskussion | bidrag) |
||
Rad 438: | Rad 438: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mina Klassiker]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1978- | |rowspan=2| || ''[[Mina Klassiker]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1978-1979 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tumac]]'' || [[Semic]] || 1978- | |rowspan=2| || ''[[Tumac]]'' || [[Semic]] || 1978-1980 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fix & Foxi|Fix och Foxi]] (ver. 2)''|| [[Skandinavisk Press]] || 1979- | |rowspan=2| || ''[[Fix & Foxi|Fix och Foxi]] (ver. 2)''|| [[Skandinavisk Press]] || 1979-1981 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Närkontakt med Flygande Tefat]]'' || [[Semic]] || 1979-1979 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Svenska Serier.jpg|75px]] || ''[[Svenska Serier]] (ver. 1)'' || [[Semic]] || 1979- | |rowspan=2| || ''[[Prärie-Nytt]]'' || [[Allers]] || 1979-1980 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Svenska Serier.jpg|75px]] || ''[[Svenska Serier]] (ver. 1)'' || [[Semic]] || 1979-1982 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Innehöll först bara amatörserier. | |colspan="4"| Innehöll först bara amatörserier. |
Versionen från 12 juli 2007 kl. 16.12
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937-1949 1950-1959 1960-1969 1970-1979 1980-1989 1990-1999 2000- Full lista