Skillnad mellan versioner av "Johnny DC"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökKeffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
Rad 5: | Rad 5: | ||
==Utgivning== | ==Utgivning== | ||
Denna lista inkluderar även relaterade serier från | Denna lista inkluderar även relaterade serier från 1990-2004. | ||
===Reguljär utgivning=== | ===Reguljär utgivning=== | ||
Rad 16: | Rad 16: | ||
!Huvud-<br>utgivning | !Huvud-<br>utgivning | ||
![[Annual]]s | ![[Annual]]s | ||
!Anmärkning | |||
|- | |- | ||
|''[[The Batman Adventures]]'' || 1992 || 1995 || 1-36 || 1-2 | |''[[The Batman Adventures]]'' || 1992 || 1995 || 1-36 || 1-2 || | ||
|- | |- | ||
|''[[The Batman and Robin Adventures]]'' || 1995 || 1997 || 1-25 || 1-2 | |''[[The Batman and Robin Adventures]]'' || 1995 || 1997 || 1-25 || 1-2 || | ||
|- | |- | ||
|''[[Superman Adventures]]'' || 1996 || 2002 || 1-66 || 1 | |''[[Superman Adventures]]'' || 1996 || 2002 || 1-66 || 1 || | ||
|- | |- | ||
|''[[Adventures in the DC Universe]]'' || 1997 || 1998 || 1-19 || 1 | |''[[Adventures in the DC Universe]]'' || 1997 || 1998 || 1-19 || 1 || | ||
|- | |- | ||
|''[[Batman: Gotham Adventures]]'' || 1998 || 2003 || 1-60 || | |''[[Batman: Gotham Adventures]]'' || 1998 || 2003 || 1-60 || || | ||
|- | |||
|''[[The Batman Adventures: The Lost Years]]'' || 1998 ||1998 || 1-5 || || Miniserie | |||
|- | |- | ||
|''[[Batman Beyond]]'' || | |''[[Batman Beyond]]'' || 1999 || 1999 || 1-6 || || Miniserie | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Batman Beyond]]'' || 1999 || 2001 || 1-24 || || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Justice League Adventures]]'' || 2002 || 2004 || 1-34 || || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Batman Adventures]]'' || 2003 || 2004 || 1-17 || || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[The Batman Strikes]]'' || 2004 || 2008 || 1-50 || || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Justice League Unlimited]]'' || 2004 || 2008 || 1-46 || || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Teen Titans Go!]]'' || 2004 || 2008 || 1-55 || || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Krypto the Super Dog]]'' || 2006 || 2007 || 1-6 || || Miniserie | ||
|- | |- | ||
|''[[Super | |''[[The Legion of Super-Heroes in the 31st Century]]'' || 2007 || 2009 || 1-20 || || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Billy Batson and the Magic of Shazam!]]'' || 2008 || 2010 || 1-21 || || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[The Family Dynamic]]'' || 2008 || 2008 || 1-3 || || Miniserie | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Super Friends]]'' || 2008 || 2010 || 1-29 || || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Tiny Titans]]'' || 2008 || 2012 || 1-50 || || | ||
|- | |- | ||
|''[[Young Justice]]'' || 2011 || 2013 || 1-25 & 0 || | |''[[Batman: The Brave and the Bold]]'' || 2009 || 2010 || 1-22 || || | ||
|- | |||
|''[[Supergirl: Cosmic Adventures in the 8th Grade]]'' || 2009 || 2009 || 1-6 || || Miniserie | |||
|- | |||
|''[[Tiny Titans/Little Archie]]'' || 2010 || 2011 || 1-3 || || Miniserie. [[Crossover]] med "[[Acke]]". | |||
|- | |||
|''[[All-New Batman: The Brave and the Bold]]'' || 2011 || 2012 || 1-16 || || | |||
|- | |||
|''[[Batman Beyond]]'' || 2011 || 2011 || 1-8 || || | |||
|- | |||
|''[[Young Justice]]'' || 2011 || 2013 || 1-25 & 0 || || | |||
|- | |- | ||
|''[[Green Lantern: The Animated Series]]'' || 2012 || 2013 || 1-15 || | |''[[Green Lantern: The Animated Series]]'' || 2012 || 2013 || 1-15 || || | ||
|- | |- | ||
|''[[Batman Beyond: Unlimited]]'' || 2012 || 2013 || 1-18 || | |''[[Batman Beyond: Unlimited]]'' || 2012 || 2013 || 1-18 || || | ||
|- | |- | ||
|''[[Superman Family Adventures]]'' || 2012 || 2013 || 1-12 || | |''[[Superman Family Adventures]]'' || 2012 || 2013 || 1-12 || || | ||
|- | |- | ||
|''[[DC Nation]]'' || 2012 || 2013 || 1-2 || | |''[[DC Nation Super Spectacular]]'' || 2012 || 2013 || 1-2 || || | ||
|} | |} | ||
Rad 72: | Rad 85: | ||
!Huvud-<br>utgivning | !Huvud-<br>utgivning | ||
![[Annual]]s | ![[Annual]]s | ||
!Anmärkning | |||
|- | |||
|''[[Bugs Bunny]]'' || 1990 || 1990 || 1-3 || || Miniserie | |||
|- | |||
|''[[Bugs Bunny]]'' || 1993 || 1994 || 1-3 || || Miniserie | |||
|- | |- | ||
|''[[Looney Tunes]]'' || 1994 || — || 1– || | |''[[Looney Tunes]]'' || 1994 || — || 1– || || | ||
|- | |- | ||
|''[[Animaniacs]]'' || 1995 || 2000 || 1-59 || 1 | |''[[Animaniacs]]'' || 1995 || 2000 || 1-59 || 1 || | ||
|- | |- | ||
|''[[Pinky and the Brain]]'' || 1996 || 1998 || 1-27 || 1 | |''[[Pinky and the Brain]]'' || 1996 || 1998 || 1-27 || 1 || | ||
|- | |||
|''[[Mucha Lucha]]'' || 2003 || 2003 || 1-3 || || Miniserie | |||
|} | |} | ||
Rad 87: | Rad 107: | ||
!Slut | !Slut | ||
!Huvud-<br>utgivning | !Huvud-<br>utgivning | ||
!Anmärkning | |||
|- | |- | ||
||''[[Cartoon Network Presents]]'' || 1997 || 1999 || 1-24 | ||''[[Cartoon Network Presents]]'' || 1997 || 1999 || 1-24 || | ||
|- | |||
|''[[Scooby-Doo]]'' || 1997 || 2010 || 1-159 || | |||
|- | |||
|''[[The Flintstones and the Jetsons]]'' || 1997 || 1999 || 1-21 || | |||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Cartoon Network Starring]]'' || 1999 || 2001 || 1-18 || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Dexter's Laboratory]]'' || 1999 || 2003 || 1-34 || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[The Powerpuff Girls]]'' || 2000 || 2006 || 1-70 || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Cartoon Cartoons]]'' || 2001 || 2004 || 1-33 || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Cartoon Network Block Party]]'' || 2004 || 2009 || 1-59 || | ||
|- | |- | ||
|''[[Cartoon | |''[[Cartoon Network Action Pack]]'' || 2006 || 2012 || 1-67 || | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Hi Hi Puffy AmiYumi]]'' || 2006 || 2006 || 1-3 || Miniserie | ||
|- | |- | ||
|''[[ | |''[[Princess Natasha]]'' || 2006 || 2006 || 1-4 || Miniserie | ||
|- | |- | ||
|''[[Scooby-Doo, Where Are You?]]'' || 2010 || — || 1– | |''[[Scooby-Doo, Where Are You?]]'' || 2010 || — || 1– || | ||
|} | |} | ||
===Engångspublikationer | ===Engångspublikationer=== | ||
{{StubAvsnitt}} | {{StubAvsnitt}} | ||
{{DC}} | {{DC}} |
Versionen från 20 september 2017 kl. 17.53
Johnny DC var 2004-2012 etiketten för DC Comics' barnserieutgivning, bestående av serier baserade på DC:s universum, Warner Bros.-animationer (Looney Tunes med mera) och Cartoon Network-animationer (Scooby-Doo med mera). Etiketten är numera nedlagd, men utgivningen fortgår på moderetiketten.
Utgivning
Denna lista inkluderar även relaterade serier från 1990-2004.
Reguljär utgivning
Baserat på DC:s universum
Baserat på Warner Bros.-animationer
Titel | Start | Slut | Huvud- utgivning |
Annuals | Anmärkning |
---|---|---|---|---|---|
Bugs Bunny | 1990 | 1990 | 1-3 | Miniserie | |
Bugs Bunny | 1993 | 1994 | 1-3 | Miniserie | |
Looney Tunes | 1994 | — | 1– | ||
Animaniacs | 1995 | 2000 | 1-59 | 1 | |
Pinky and the Brain | 1996 | 1998 | 1-27 | 1 | |
Mucha Lucha | 2003 | 2003 | 1-3 | Miniserie |
Baserat på Cartoon Network-animationer
Titel | Start | Slut | Huvud- utgivning |
Anmärkning |
---|---|---|---|---|
Cartoon Network Presents | 1997 | 1999 | 1-24 | |
Scooby-Doo | 1997 | 2010 | 1-159 | |
The Flintstones and the Jetsons | 1997 | 1999 | 1-21 | |
Cartoon Network Starring | 1999 | 2001 | 1-18 | |
Dexter's Laboratory | 1999 | 2003 | 1-34 | |
The Powerpuff Girls | 2000 | 2006 | 1-70 | |
Cartoon Cartoons | 2001 | 2004 | 1-33 | |
Cartoon Network Block Party | 2004 | 2009 | 1-59 | |
Cartoon Network Action Pack | 2006 | 2012 | 1-67 | |
Hi Hi Puffy AmiYumi | 2006 | 2006 | 1-3 | Miniserie |
Princess Natasha | 2006 | 2006 | 1-4 | Miniserie |
Scooby-Doo, Where Are You? | 2010 | — | 1– |
Engångspublikationer
|