Skillnad mellan versioner av "DC Black Label"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökKeffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
Rad 48: | Rad 48: | ||
|"[[Batman: Three Jokers]]" || [[Geoff Johns]] & [[Jason Fabok]]|| 2020 <br>(3 delar) || November 2020 || | |"[[Batman: Three Jokers]]" || [[Geoff Johns]] & [[Jason Fabok]]|| 2020 <br>(3 delar) || November 2020 || | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman: White Knight Presents Harley Quinn]]" || [[Sean Murphy]], [[Katana Collins]], [[Matteo Scalera]] & [[Dave Stewart]] || 2020-2021 <br>(6 delar) || || | |||
|- | |||
|"[[Rorschach]]" || [[Tom King]] & [[Jorge Fornes]]|| 2020-2021 <br>(12 delar) || || | |"[[Rorschach]]" || [[Tom King]] & [[Jorge Fornes]]|| 2020-2021 <br>(12 delar) || || | ||
|- | |- |
Versionen från 25 juli 2020 kl. 18.20
DC Black Label är sedan 2018 DC Comics' etikett för vuxenserier. Redaktör för utgivningen är Mark Doyle.
Etiketten etablerades för att presentera profilerade serieskapares fristående miniserier med etablerade figurer som Batman, Wonder Woman och Superman, vanligen fria från DC:s ordinarie kontinuitet. Med start 2019 breddades dock utgivningen till att samla mycket av DC:s övriga vuxenserieutgivning, och etiketten blev därmed i praktiken efterföljaren till DC Vertigo, vars sista tidningar publicerades i oktober 2019.
Utöver nya serier innefattar utgivningen även nyutgåvor DC's äldre vuxenserier.
Originalutgivning
Primär utgivning
Fristående utgivning
Titel | Upphovsmän | Utgivning (tidningar) |
Utgivning (samling) |
Anmärkning |
---|---|---|---|---|
"The Last God" | Phillip Kennedy Johnson & Riccardo Federici | 2019-2021 (12 delar + 3 extranummer) |
Fantasyserie | |
"American Vampire 1976" | Scott Snyder & Rafael Albuquerque | 2020-2021 (9 delar) |
Fortsättning på "American Vampire" |
Underetiketter
Se respektive etiketts artikel för komplett utgivning.
Etikett | Huvudförfattare/curator | Anmärkning |
---|---|---|
Hill House Comics | Joe Hill | Den första underetiketten skapad direkt för Black Label, hösten 2019. |
Sandman Universe | Neil Gaiman | Utgivningen inleddes som en underetikett på DC Vertigo 2018, och utgjorde vid Vertigos nedläggning i oktober 2019 dess enda kvarvarande titlar. |