Retrobokklubben: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
Andreas (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
 
(2 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte)
Rad 3: Rad 3:
'''"Retrobokklubben"''' är en svensk bokklubb som startade 2021. Urvalet består av serier som var populära på 1980- och 1990-talen, men även nyproducerade avsnitt av dessa serier kan förekomma. Böckerna är inbundna och i stort format med hundratals sidor, ofta med omfattande bonusmaterial. Klubben producerar även tryckta nyhetsbrev, vykort, med mera till sina medlemmar och förbokare.
'''"Retrobokklubben"''' är en svensk bokklubb som startade 2021. Urvalet består av serier som var populära på 1980- och 1990-talen, men även nyproducerade avsnitt av dessa serier kan förekomma. Böckerna är inbundna och i stort format med hundratals sidor, ofta med omfattande bonusmaterial. Klubben producerar även tryckta nyhetsbrev, vykort, med mera till sina medlemmar och förbokare.


Böckerna har en intern klubbnumrering och de flesta ges ut av [[Ades Media]]. Retrobokklubben är även delaktig i utgivningen av Ades Medias serietidningar ''[[Transformers]]'' och ''[[Marvels Universum]]''.
Böckerna har en intern klubbnumrering och de flesta ges ut av [[Ades Media]]. Retrobokklubben är även delaktig i utgivningen av Ades Medias serietidningar ''[[Transformers]]'' och ''[[Marvels Universum (tidning)|Marvels Universum]]''.


== Utgivning ==
== Utgivning ==
Rad 15: Rad 15:
| 003 || 2022 || [[Transformers]] & [[Action Force]] || "Vedergällning"  
| 003 || 2022 || [[Transformers]] & [[Action Force]] || "Vedergällning"  
|-
|-
| 004 || 2022 || [[Teenage Mutant Ninja Turtles]] || "Jakten på Splinter"  
| 004 || 2022 || [[Teenage Mutant Ninja Turtles]] || "Jakten på [[Splinter]]"  
|-
|-
| 005 || 2022 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || "Kampen mot Beyonder – [[Secret Wars]]"  
| 005 || 2022 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || "Kampen mot [[Beyonder]] – [[Secret Wars]]"  
|-
|-
| 006 || 2022 || [[Transformers]] || "Du sköna nya värld"  
| 006 || 2022 || [[Transformers]] || "Du sköna nya värld"  
|-
|-
| 007 || 2022 || [[Masters of the Universe]] || "He-Man och Universums härskare"  
| 007 || 2022 || [[Masters of the Universe]] || "[[He-Man]] och Universums härskare"  
|-
|-
| 008 || 2023 || [[Usagi Yojimbo]] || "Drakvrålskonspirationen"  
| 008 || 2023 || [[Usagi Yojimbo]] || "Drakvrålskonspirationen"  
|-
|-
| 009 || 2023 || [[Transformers]] || "Optimus Prime – Tillbaka till Jorden"  
| 009 || 2023 || [[Transformers]] || "[[Optimus Prime]] – Tillbaka till Jorden"  
|-
|-
| 010 || 2023 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || "[[Wolverine|Vapen X]]"  
| 010 || 2023 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || "[[Wolverine|Vapen X]]"  
Rad 35: Rad 35:
| 013 || 2024 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || "[[Infinity Gauntlet|Den kosmiska handsken]]"  
| 013 || 2024 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || "[[Infinity Gauntlet|Den kosmiska handsken]]"  
|-
|-
| 014 || 2024 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || "[[Thunderbolts]] – "Som en blixt från klar himmel"  
| 014 || 2024 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Thunderbolts]] – "Som en blixt från klar himmel"  
|-
|-
| 015 || 2024 || [[Transformers]] || "Tidskriget"  
| 015 || 2024 || [[Transformers]] || "Tidskriget"  
|-
|-
| 016 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Spider-Man]] – "Kravens sista jakt"  
| 016 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Spider-Man]] – "[[Kraven]]s sista jakt"  
|-
|-
| 017 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[X-Men]] – "Ur askan..."  
| 017 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[X-Men]] – "Ur askan..."  
|-
|-
| 018 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Spider-Man]] – "Sagan om den svarta dräkten"  
| 018 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Spider-Man]] – "Sagan om den [[Venom|svarta dräkten]]"  
|-
|-
| 019 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Fantastic Four]] – "När Galactus kallar..."  
| 019 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Fantastic Four]] – "När [[Galactus]] kallar..."  
|-
|-
| 020 || 2025 || [[Usagi Yojimbo]] || "Bunraku och andra historier"  
| 020 || 2025 || [[Usagi Yojimbo]] || "Bunraku och andra historier"  
|-
|-
| 021 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]]  || [[Spider-Man]] – "Hobgoblin lever"  
| 021 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]]  || [[Spider-Man]] – "[[Hobgoblin]] lever"  
|-
|-
| 022 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || "[[Thunderbolts]] – "Världsherravälde"  
| 022 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Thunderbolts]] – "Världsherravälde"  
|-
|-
| 023 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Captain America]] – "Winter Soldier"  
| 023 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Captain America]] – "[[Winter Soldier]]"
|-
| 024 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Avengers]] – "För evigt"
|-
| 025 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Hulk]] – "Grå eller grön?"
|-
| 026 || 2025 || [[Transformers]] || "Några av mina bästa vänner är Autoboter"  
|-
|-
|}
|}

Nuvarande version från 15 november 2025 kl. 22.55

"Retrobokklubben" är en svensk bokklubb som startade 2021. Urvalet består av serier som var populära på 1980- och 1990-talen, men även nyproducerade avsnitt av dessa serier kan förekomma. Böckerna är inbundna och i stort format med hundratals sidor, ofta med omfattande bonusmaterial. Klubben producerar även tryckta nyhetsbrev, vykort, med mera till sina medlemmar och förbokare.

Böckerna har en intern klubbnumrering och de flesta ges ut av Ades Media. Retrobokklubben är även delaktig i utgivningen av Ades Medias serietidningar Transformers och Marvels Universum.

Utgivning

Nr. År Serie Boktitel
001 2021 Transformers "I siktet: 2006"
002 2021 Terminator "Sekundära mål"
003 2022 Transformers & Action Force "Vedergällning"
004 2022 Teenage Mutant Ninja Turtles "Jakten på Splinter"
005 2022 Marvel "Kampen mot BeyonderSecret Wars"
006 2022 Transformers "Du sköna nya värld"
007 2022 Masters of the Universe "He-Man och Universums härskare"
008 2023 Usagi Yojimbo "Drakvrålskonspirationen"
009 2023 Transformers "Optimus Prime – Tillbaka till Jorden"
010 2023 Marvel "Vapen X"
011 2023 Marvel "DaredevilPånyttfödd"
012 2023 Teenage Mutant Ninja Turtles "Den siste ronin"
013 2024 Marvel "Den kosmiska handsken"
014 2024 Marvel Thunderbolts – "Som en blixt från klar himmel"
015 2024 Transformers "Tidskriget"
016 2025 Marvel Spider-Man – "Kravens sista jakt"
017 2025 Marvel X-Men – "Ur askan..."
018 2025 Marvel Spider-Man – "Sagan om den svarta dräkten"
019 2025 Marvel Fantastic Four – "När Galactus kallar..."
020 2025 Usagi Yojimbo "Bunraku och andra historier"
021 2025 Marvel Spider-Man – "Hobgoblin lever"
022 2025 Marvel Thunderbolts – "Världsherravälde"
023 2025 Marvel Captain America – "Winter Soldier"
024 2025 Marvel Avengers – "För evigt"
025 2025 Marvel Hulk – "Grå eller grön?"
026 2025 Transformers "Några av mina bästa vänner är Autoboter"