Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
(33 mellanliggande versioner av 9 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Listor]] | |||
<center> | <center> | ||
[[Kronologisk lista över svenska serietidningar]]: | [[Kronologisk lista över svenska serietidningar]]: | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1937-1949)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1937-1949)|1937–1949]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1950-1959)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1950-1959)|1950–1959]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1960-1969)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1960-1969)|1960–1969]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1970-1979)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1970-1979)|1970–1979]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)|1980–1989]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)|1990–1999]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)|2000–2009]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2010-2019)|2010–2019]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
Rad 21: | Rad 23: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Gnuttarna]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Pandora Press|Pandora ]] || 1990- | |rowspan=2| || ''[[Gnuttarna]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Pandora Press|Pandora ]] || 1990 | ||
|- | |||
|colspan="4"| Efterföljare till ''[[Bobo]]'' | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Greve Duckula]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1990 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| [[Bild:Kalla Kårar.png|75px]] || ''[[Kalla Kårar]]'' || [[Pingvinförlaget]] || 1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| [[Skräckserier]] från [[EC]], endast 5 nummer. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Lek med Popples]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Baserad på leksak från den tiden, med kramdjur som kunde fällas ihop till ryggsäckar o dyl. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Nintendo magasinet]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Pandora Press|Pandora ]] || 1990-1994 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Punisher]]'' || [[SatellitFörlaget]], [[Pandora Press|Pandora ]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1990-1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Pyton (serietidning)|Pyton]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1990-1998 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Seriemagasinet Extra]]'' || [[Semic Press]] || 1990-91 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Teenage Mutant Hero Turtles]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1990- | |rowspan=2| || ''[[Teenage Mutant Hero Turtles]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1990-1996 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Terror]]'' || [[Semic]] || 1990- | |rowspan=2| || ''[[Terror]]'' || [[Semic]] || 1990-1991 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 61: | Rad 67: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[X-Men]]'' || [[SatellitFörlaget]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1990- | |rowspan=2| || ''[[X-Men]]'' || [[SatellitFörlaget]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1990-1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Efterföljare till ''[[Marvel Mutanter]]'' | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:2000-.png|75px]] || ''[[ | |rowspan=2| [[Bild:2000-.png|75px]] || ''[[2000+]]'' || [[Epix]] || 1991–1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Action-serien]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Pandora Press|Pandora ]] || 1991–1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Cobra]]'' || [[Epix]] || | |rowspan=2| || ''[[Cobra (serietidning)|Cobra]]'' || [[Epix]] || 1991–1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dick Tracy|Dick Tracy - Amerikas mest berömda detektiv]]'' || [[Läsförlaget | |rowspan=2| || ''[[Dick Tracy|Dick Tracy - Amerikas mest berömda detektiv]]'' || [[Läsförlaget]] || 1991 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Inferno]]'' || [[Epix]] || 1991-1992 | |rowspan=2| || ''[[Inferno (svensk serietidning)|Inferno]]'' || [[Epix]] || 1991-1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 93: | Rad 99: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Kurt Olssons tidning]]'' || [[Semic]] || 1991-1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 100: | Rad 106: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Usagi Yojimbo]]'' || [[Epix]] || 1991-1992 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:velvet.png|75px]] || ''[[Velvet]]'' || [[Epix Förlag|Epix]] || 1991–1992 | |||
|- | |||
|colspan="4"| En av få svenska serietidningar med [[erotiska serier|erotiska]]/ [[porrserier|pornografiska]] serier. | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Batman - mörkrets riddare]]'' || [[Epix]] || 1992-1992 | |rowspan=2| || ''[[Batman - mörkrets riddare]]'' || [[Epix]] || 1992-1992 | ||
Rad 105: | Rad 119: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[L.E.G.I.O.N. & Lobo]]'' || [[Epix]] || 1992-1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| [[Bild:Mega Marvel 1992-1.jpg|75px]] || ''[[Mega Marvel]]'' || [[SatellitFörlaget]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1992-2001 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mega | |rowspan=2| || ''[[Mega-Pyton]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1992-2001 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| [[Bild:smurferna.png|75px]] || ''[[Smurferna]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1992–1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Spock]]'' || [[Epix]] || 1992 | |rowspan=2| || ''[[Spock]]'' || [[Epix]] || 1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Super-Team]]'' || [[Epix]] || 1992 | |rowspan=2| || ''[[Super-Team]]'' || [[Epix]] || 1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Svenska Puckomagasinet]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1992 | |rowspan=2| [[Bild:Svenska_Puckomagasinet.png|75px]] || ''[[Svenska Puckomagasinet]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Toxic]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1992 | |rowspan=2| || ''[[Toxic (Atlantic)|Toxic]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[FF med Bert|Bert (Föräldrafritt med Bert)]]'' || [[Semic]] || 1993- | |rowspan=2| || ''[[FF med Bert|Bert (Föräldrafritt med Bert)]]'' || [[Semic]] || 1993-2002 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Bizarro]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1993- | |rowspan=2| || ''[[Bizarro]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1993-95 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Dracula lever]]'' (Ver. 2) || [[Oscar Ceasar AB]] || 1993 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dylan]]'' || [[Semic]] || 1993 | |rowspan=2| || ''[[Dylan]]'' || [[Semic]] || 1993 | ||
Rad 149: | Rad 167: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fantomen Krönika]]'' || [[Semic]] || 1993- | |rowspan=2| || ''[[Fantomen Krönika]]'' || [[Semic]], [[Egmont]] || 1993-2010 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Grupp 666]]'' (Ver. 2) || [[Oscar Ceasar AB]] || 1993-1994 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jurassic Park]]'' || [[Semic]] || 1993 | |rowspan=2| || ''[[Jurassic Park]]'' || [[Semic]] || 1993 | ||
Rad 157: | Rad 179: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Kallblodig]]'' (Ver. 2)|| [[Oscar Ceasar AB]] || 1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Muminmagasinet|Mumin (Muminmagasinet)]]'' || [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1993-2003 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Mästaren på karate]]'' (Ver. 2) || [[Oscar Ceasar AB]] || 1993-1994 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2|[[Bild:Seriepressen93-1.jpg|75px]]|| ''[[Serie-Pressen]] (ver. 2)'' || [[Formatic Press]] || 1993-94 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Veronica]]'' || [[Semic]] || 1993- | |rowspan=2| || ''[[Star Trek the Next Generation]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Pandora Press|Pandora ]] || 1993 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Veronica]]'' || [[Semic]] || 1993-1994 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 177: | Rad 207: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Sonic the Hedgehog]]'' || [[Semic]] || 1994- | |rowspan=2|[[Bild:Kiss_Comix.png|75px]]|| ''[[Kiss Comix]]'' || [[Oscar Ceasar AB]] || 1994 | ||
|- | |||
|colspan="4"| En av få svenska serietidningar med [[erotiska serier|erotiska]]/ [[porrserier|pornografiska]] serier. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Sonic the Hedgehog]]'' || [[Semic]] || 1994-1995 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Thunderbirds]]'' || [[Serieförlaget]] || 1994-1995 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Svenska Stupido]]'' || || 1994 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Bacon & Ägg]]'' || [[Semic]] || 1995-1997 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Ernie (serietidning)|Ernie]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Semic]], [[Egmont]] || 1995-2015 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Girls comics]]'' || ? || 1995–1996 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Arkiv X (The X-files)]]'' || [[Semic]] || 1996- | |rowspan=2| || ''[[Arkiv X (The X-files)]]'' || [[Semic]] || 1996-1997 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 200: | Rad 242: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Mad1997.jpg|75px]] || ''[[Svenska Mad]] (ver.2)'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1997-2002 | |||
|- | |||
|colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Lektyr Sexiga Serier]]'' || [[Baltic Press]] || 1998–2007 | |||
|- | |||
|colspan="4"|Innehåller diverse [[porrserier]]. | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Stofil2000-1.jpg|75px]] || ''[[Kapten Stofil]]'' || [[Skadeglatt Leende]] || 1999–2010 | |||
|- | |||
|colspan="4"| Superhjälteparodi av [[Joakim Lindengren]]. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Spider-Man]]'' || [[Egmont]], [[Schibsted Förlagen]] || 1999–2013 | |||
|- | |||
|colspan="4"| Efterföljare till ''[[Spindelmannen]]'' | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 9 oktober 2023 kl. 23.22
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937–1949 1950–1959 1960–1969 1970–1979 1980–1989 1990–1999 2000–2009 2010–2019 Full lista