Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökm (korr.) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
(21 mellanliggande versioner av 6 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Listor]] | |||
<center> | <center> | ||
[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | [[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | ||
Rad 18: | Rad 19: | ||
! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kalla Kårar]]'' || [[Pingvinförlaget]] || 1990 | |rowspan=2| [[Bild:Kalla Kårar.png|75px]] || ''[[Kalla Kårar]]'' || [[Pingvinförlaget]] || 1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| [[Skräckserier]] från [[EC]], endast 5 nummer. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kallblodig]]'' (I)|| [[Red Clown]] || 1974–1975 | |rowspan=2| || ''[[Kallblodig]]'' (I)|| [[Red Clown]] || 1974–1975 | ||
Rad 26: | Rad 27: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kallblodig]]'' (II)|| | |rowspan=2| || ''[[Kallblodig]]'' (II)|| [[Oscar Ceasar AB]] || 1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 33: | Rad 34: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Kommer ut med 52 nummer om året! | |colspan="4"|Kommer ut med 52 nummer om året! | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Kalle Anka & C:o Skollov]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2003–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Kaex.jpg|75px]] || ''[[Kalle Anka Extra]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1977–1980 | |rowspan=2| [[Bild:Kaex.jpg|75px]] || ''[[Kalle Anka Extra]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1977–1980 | ||
Rad 50: | Rad 55: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kapten Stofil]]'' || [[Skadeglatt Leende]] || 1999–pågående | |rowspan=2| [[Bild:Stofil2000-1.jpg|75px]] || ''[[Kapten Stofil]]'' || [[Skadeglatt Leende]] || 1999–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Superhjälteparodi av [[Joakim Lindengren]]. | |colspan="4"| Superhjälteparodi av [[Joakim Lindengren]]. | ||
Rad 62: | Rad 67: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kasper]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Kartago Komix]]''|| [[Kartago]] || 2003 | ||
|- | |||
|colspan="4"|Kom ut i ett enda nummer. Baksida av Kartagos utgivningskatalog 2003. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Kasper]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1973–1974 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Katitzi]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Katitzi]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1975–1976 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Ka-Zar]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1983–1984 | |rowspan=2| || ''[[Ka-Zar]]'' || [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1983–1984 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 79: | Rad 88: | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[King]]'' || [[Semic]] || 1964 | |rowspan=2| || ''[[King]]'' || [[Semic]] || 1964 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Kiss_Comix.png|75px]] || ''[[Kiss Comix]]'' || [[Oscar Ceasar AB]] || 1994 | |||
|- | |||
|colspan="4"| En av få svenska serietidningar med [[erotiska serier|erotiska]]/[[porrserier|pornografiska]] serier. | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 90: | Rad 105: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kompis]]'' || [[Semic]] || 1969–1970 | |rowspan=2| || ''[[Kompis (serietidning)|Kompis]]'' || [[Semic]] || 1969–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Namnet ändrades till ''[[Dennis]]'' från nr 1/71 | |colspan="4"| Namnet ändrades till ''[[Dennis]]'' från nr 1/71 | ||
Rad 98: | Rad 113: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Korak (Tarzans son)]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Korak (Tarzans son)]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1966–1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Bytte namn till ''[[Tarzans son]]'' 1979. | |colspan="4"|Bytte namn till ''[[Tarzans son]]'' 1979. | ||
Rad 110: | Rad 125: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kul med...]]'' || [[Semic]] || 1967–1975 | |rowspan=2| || ''[[Kul med...]]'' (ver. 1) || [[Semic]] || 1967–1975(?) | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Kul med...]]'' (ver. 2) || ?? || 1986-1988 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 117: | Rad 136: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Skämtserier baserade på TV-serien. | |colspan="4"| Skämtserier baserade på TV-serien. | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Kustom]]'' || [[Outlaw Comics]] || 2004–2005 | |||
|- | |||
|colspan="4"|Serietidning utgiven av [[Mats Källblad]] i två nummer, innehållande Källblads egna serier. | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[L.E.G.I.O.N. & Lobo]]'' || [[Epix]] || 1992 | |rowspan=2| || ''[[L.E.G.I.O.N. & Lobo]]'' || [[Epix]] || 1992 | ||
Rad 122: | Rad 145: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lajban]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Lajban]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]] || 1969–1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Larson]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont]], [[Full Stop Media]] || 1988–pågående | |rowspan=2| || ''[[Larson!]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]], [[Egmont]], [[Full Stop Media]] || 1988–pågående | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Larson! XL]]'' || [[Full Stop Media]] || 2003–pågående | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 146: | Rad 173: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lek med Popples]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1990 | |rowspan=2| || ''[[Lek med Popples]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 153: | Rad 180: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Lektyr Sexiga Serier]]'' || [[Baltic Press]] || 1998–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"|Innehåller diverse [[porrserier]]. | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lena]]'' || [[Centerförlaget]] || 1967 | |rowspan=2| || ''[[Lena]]'' || [[Centerförlaget]] || 1967 | ||
Rad 186: | Rad 217: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Läderlappen]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Läderlappen (serietidning)|Läderlappen]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]], [[Satellitförlaget]] || 1951–1981, 1987, 1989–1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Den första Läderlappstidningen ersattes från och med 1982 av ''[[Supermagasinet]]'' | |colspan="4"| Den första Läderlappstidningen ersattes från och med 1982 av ''[[Supermagasinet]]'' | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Maffia]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Maffia]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1974–1975 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 198: | Rad 229: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Magnum88-1.jpg|75px]]|| ''[[Magnum Comics]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1988–1997 | |rowspan=2| [[Bild:Magnum88-1.jpg|75px]]|| ''[[Magnum Comics]]'' || [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1988–1997 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Magnum Special]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1989–1993 | |rowspan=2| || ''[[Magnum Special]]'' || [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1989–1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 214: | Rad 245: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Manga Mania]]'' || [[Full Stop Media]] || | |rowspan=2| || ''[[Manga Mania]]'' || [[Full Stop Media]] || 2003–2007 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 226: | Rad 257: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Marsserien]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Marsserien]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1968–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 238: | Rad 269: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Marvel Special]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1982 | |rowspan=2| || ''[[Marvel Special]]'' || [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1982 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Marvels Universum]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1987–1991 | |rowspan=2| [[Bild:Marvels Universum 1-1987.jpg|75px]] || ''[[Marvels Universum (tidning)|Marvels Universum]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1987–1991 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Marvelserien]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Marvelserien]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1967–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Maverick]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Maverick]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1964–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 258: | Rad 289: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Maxx]]'' (II)||[[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1990–1991 | |rowspan=2| || ''[[Maxx]]'' (II)||[[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1990–1991 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mega Marvel]]'' || [[SatellitFörlaget]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1992–2001, 2004–2005 | |rowspan=2| [[Bild:Mega Marvel 1992-1.jpg|75px]] || ''[[Mega Marvel]]'' || [[SatellitFörlaget]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1992–2001, 2004–2005 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mega-Pyton]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1992–? | |rowspan=2| || ''[[Mega-Pyton]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1992–? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 274: | Rad 305: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Min Häst]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Min Hund]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1974-1975 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Min Häst]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1972–pågående | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 282: | Rad 317: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mina Klassiker]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1978–1979, 1986–1988 | |rowspan=2| || ''[[Mina Klassiker]]'' || [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1978–1979, 1986–1988 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Miss Hulk]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1982–1984 | |rowspan=2| || ''[[Miss Hulk]]'' || [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1982–1984 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mitt Äventyr]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Mitt Äventyr]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1967 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 298: | Rad 333: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Motormulle och Snabba Ville]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Monster Allergy]]'' || [[Egmont]]? || 2004 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Motormulle och Snabba Ville]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1973–1974 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mumin]]'' || [[Albinsson & Sjöberg]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1981–1985 | |rowspan=2| || ''[[Mumin]]'' || [[Albinsson & Sjöberg]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1981–1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 334: | Rad 373: | ||
|colspan="4"|Bytte sedermera namn till ''[[DC-Serier]]''. | |colspan="4"|Bytte sedermera namn till ''[[DC-Serier]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mästaren på Karate]]'' || [[Red Clown | |rowspan=2| || ''[[Mästaren på Karate]]'' (Ver. 1) || [[Red Clown]] || 1974–1975 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Mästaren på Karate]]'' (Ver. 2) || [[Oscar Ceasar AB]] || 1993-1994 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |- | ||
|} | |} |