Wonder Comics (DC): Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Keffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 31: | Rad 31: | ||
|''[[Wonder Twins]]'' || 12 || 2019-2020 || Baserad på figurerna från tv-serien "[[Super Friends]]”, skapad 1973 | |''[[Wonder Twins]]'' || 12 || 2019-2020 || Baserad på figurerna från tv-serien "[[Super Friends]]”, skapad 1973 | ||
|- | |- | ||
|''[[Dial H for Hero]]'' || 12 || 2019-2020 || | |''[[Dial H for Hero]]'' || 12 || 2019-2020 || | ||
|- | |- | ||
|''[[Legion of Super-Heroes: Millennium]]'' || 2 || 2019|| | |||
|- | |||
|''[[Amethyst]]'' || 6 || 2020 || | |||
|} | |} | ||
Versionen från 17 november 2019 kl. 22.52

Wonder Comics är sedan 2019 en etikett på DC Comics, för vilken Brian Michael Bendis agerar huvudförfattare ("curator"). Utgivningen fokuserar på superhjälteserier med tonåringar (såväl nya figurer som äldre) i huvudrollerna.
Utgivning
Reguljära titlar
| Titel | Start | Slut | Huvud- utgivning |
Anmärkning |
|---|---|---|---|---|
| Naomi | 2019 | 2020 | 1-6 | Originalserie |
| Young Justice | 2019 | 1– | ||
| Legion of Super-Heroes | 2019 | 1– |
Miniserier och engångstitlar
| Titel | Antal nummer |
Utgiven | Anmärkning |
|---|---|---|---|
| Wonder Twins | 12 | 2019-2020 | Baserad på figurerna från tv-serien "Super Friends”, skapad 1973 |
| Dial H for Hero | 12 | 2019-2020 | |
| Legion of Super-Heroes: Millennium | 2 | 2019 | |
| Amethyst | 6 | 2020 |
Referenser