Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över manga publicerad i Sverige"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökm |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Listor]] | [[Kategori:Listor]] | ||
Detta är en lista över '''manga utgivna i Sverige'''. Med " | Detta är en lista över '''manga utgivna i Sverige'''. Med "[[manga]]" räknar vi här med ordets vidaste betydelse, d.v.s. förutom japanska serier även s.k. [[pseudomanga]] och [[svenska manga]]. | ||
*A = [[Fotoserier|Fotoserie]], serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film | *A = [[Fotoserier|Fotoserie]], serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film | ||
Rad 10: | Rad 8: | ||
*Ö = Övergiven översättning | *Ö = Övergiven översättning | ||
==Serier från 1890-talet== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Ursprungsland!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk publicering!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[Akira]]"||Japan||följetong i tidningen ''[[Magnum Comics]]'', aldrig avslutad||Ö | |||
|- | |||
|"[[Astro Boy]]"|||| || | |||
|- | |||
|"[[Beyblade]]"||Japan|| ||A | |||
|- | |||
|"[[Blade of the Immortal]]"||Japan|| || | |||
|- | |||
|"[[Bondageälvorna]]"||||Utgiven i albumform från [[Epix förlag]] ||Ö | |||
|- | |||
|"[[Chobits]]"||Japan||Återkommande serie i ''[[Manga Mania]]'', ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]] || | |||
|- | |||
|"[[Cobra]]"||Japan||Publicerad i tidningen ''[[Cobra]]'' ||Ö | |||
|- | |||
|"[[Crying Freeman]]"||Japan||Publicerad i tidningen ''[Cobra]]'' ||Ö | |||
|- | |||
|"[[Demon Diary]]"||||Ges ut i pocketformat av [[Mangismo]] ||P | |||
|- | |||
|"[[Devil Ororon]]"||||Ges ut i pocketformat av [[Mangismo]] ||P | |||
|- | |||
|"[[Digimon]]"||Japan||||A | |||
|- | |||
|"[[DNAngel]]"||Japan||Ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]] ||P | |||
|- | |||
|"[[Dragonball]]"||Japan||Alla 42 delar utgivna i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]] ||K | |||
|- | |||
|"[[Dragonball Z]]"||Japan||||A | |||
|- | |||
|"[[Frestelser]]"|||| ||[[Hentai]] av [[Hiroyai Utatane]] | |||
|- | |||
|"[[Fushigi yuugi]]"||||Ges ut i pocketformat av [[Egmont]] ||P | |||
|- | |||
|"[[Gen, pojken från Hiroshima]]"||Japan||Ett album utgivet||Ö | |||
|- | |||
|"[[Gon]]"||Japan||||Ö | |||
|- | |||
|"[[Gravitation]]"||||Ges ut i pocketformat av [[Mangismo]]||P | |||
|- | |||
|"[[Great Teacher Onizuka]]" ("[[GTO]]")||Japan||Återkommande serie i ''[[Manga Mania]]'', ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]|| | |||
|- | |||
|"[[Hundkojan]]"||||Kort serie av [[Yoshihiro Tatsumi]] publicerad i ''[[Pox]]''|| | |||
|- | |||
|"[[Inu Yasha]]"||Japan||Ges ut i pocketform av [[Egmont]]||P | |||
|- | |||
|"[[I. N. V. U.]]" ||||Ges ut i pocketformat av [[Mangismo]]||P | |||
|- | |||
|"[[Kajika]]"||||ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||P | |||
|- | |||
|"[[Kalle Anka (serietidningsversionen)|Kalle Anka]]"||Amerikansk serie i japansk version||En kort japanproducerad serie publicerad i ''[[Kalle Ankas pocket special]]'' av [[Egmont]]|| | |||
|- | |||
|"[[Kamikaze Kaito Jeanne]]"||Japan||ges ut i pocketform av [[Egmont]]||P | |||
|- | |||
|"[[Kamui]]"||Japan||publicerad i tidningen ''[[Samurai]]''||Ö | |||
|- | |||
|"[[Kishako, Sportreportern]]"||Sverige||Återkommande serie i ''[[Buster]]''||F | |||
|- | |||
|"[[Kozure Okami]]" ("[[Lone Wolf and Cub]]", även kallad "[[Ensamvargen]]")||Japan||publicerad i tidningen ''[[Samurai]]''||Ö | |||
|- | |||
|"[[Love Hina]]"||Japan||återkommande serie i ''[[Manga Mania]]'', ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||P | |||
|- | |||
|"[[Mästerdetektiven Conan]]"||Japan||Ges ut i pocketform||P | |||
|- | |||
|"[[Naruto]]"||Japan||||P | |||
|- | |||
|"[[Negima]]"||Japan||''[[Manga Mania]]''|| | |||
|- | |||
|"[[Neon Genesis Evangelion]]"||Japan||ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||P | |||
|- | |||
|"[[Oh My Goddess]]"||Japan||||utgivningen kraftigt försenad av okänd anledning | |||
|- | |||
|"[[One Piece]]"||Japan||ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||P | |||
|- | |||
|"[[Pineapple Army]]"||Japan||||Ö | |||
|- | |||
|"[[Pokémon]]"||Japan||||A | |||
|- | |||
|"[[Power!!]]"||Japan||ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||P | |||
|- | |||
|"[[Puppet revolution]]"|||||| | |||
|- | |||
|"[[På lek]]"||||kort serie av [[Yoshihiro Tatsumi]] publicerad i ''[[Pox]]''|| | |||
|- | |||
|"[[Ragnarök (manhwa)|Ragnarök]]"||Sydkorea||ges ut i pocketformat av [[Megamanga]]||P | |||
|- | |||
|"[[Ranma ½]]"||Japan||ges ut i pocketformat av [[Egmont]]||P | |||
|- | |||
|"[[Rebirth]]"||Sydkorea||ges ut i pocketformat av [[Megamanga]]||P | |||
|- | |||
|"[[Sailor Moon]]"||Japan||||A, Ö | |||
|- | |||
|"[[Samurai Deeper Kyo]]"||||ges ut i pocketformat av [[Mangismo]]||P | |||
|- | |||
|"[[Sandland]]"||Japan||ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||P | |||
|- | |||
|"[[Shaman King]]"||Japan|||| | |||
|- | |||
|"[[Skrotbilsdagboken]]"|||||| | |||
|- | |||
|"[[Snow Drop]]"||Sydkorea||ges ut i pocketformat av [[Megamanga]]||P | |||
|- | |||
|"[[Teleskopet]]"||||kort serie av [[Yoshihiro Tatsumi]] publicerad i ''[[Pox]]'' av [[Epix Förlag]]|| | |||
|- | |||
|"[[Time Stranger Kyoko]]"||Japan||alla 3 delarna utgivna i pocketformat av [[Egmont]]||K | |||
|- | |||
|"[[Tokyo by Night]]"||Sverige||Publicerades i ''[[Manga Mania]]''||F | |||
|- | |||
|"[[Tokyo Mew Mew]]"||Japan||alla 7 delarna utgivna i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||K | |||
|- | |||
|"[[Tårarnas luncheondagbok]]"||||Publicerades i ''[[Manga Mania]]''|| | |||
|- | |||
|"[[Vampire game]]"||||ges ut i pocketformat av [[Mangismo]]||P | |||
|- | |||
|"[[Yu-gi-oh!]]"||Japan||återkommande serie i svenska ''[[Shonen Jump]]'', ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]|| | |||
|- | |||
|"[[Zelda]]"||Japan||publicerades i ''[[Nintendo-Magasinet]]''||Ö | |||
|- | |||
|} | |||
{{wikipedia|7 februari 2006}} | |||
Versionen från 22 mars 2006 kl. 15.29
Detta är en lista över manga utgivna i Sverige. Med "manga" räknar vi här med ordets vidaste betydelse, d.v.s. förutom japanska serier även s.k. pseudomanga och svenska manga.
- A = Fotoserie, serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film
- F = Pseudomanga
- K = Komplett, helt översatt
- P = Publiceras fortfarande
- Ö = Övergiven översättning
Serier från 1890-talet
Serie | Ursprungsland | Svensk publicering | Kommentar |
---|---|---|---|
"Akira" | Japan | följetong i tidningen Magnum Comics, aldrig avslutad | Ö |
"Astro Boy" | |||
"Beyblade" | Japan | A | |
"Blade of the Immortal" | Japan | ||
"Bondageälvorna" | Utgiven i albumform från Epix förlag | Ö | |
"Chobits" | Japan | Återkommande serie i Manga Mania, ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | |
"Cobra" | Japan | Publicerad i tidningen Cobra | Ö |
"Crying Freeman" | Japan | Publicerad i tidningen [Cobra]] | Ö |
"Demon Diary" | Ges ut i pocketformat av Mangismo | P | |
"Devil Ororon" | Ges ut i pocketformat av Mangismo | P | |
"Digimon" | Japan | A | |
"DNAngel" | Japan | Ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P |
"Dragonball" | Japan | Alla 42 delar utgivna i pocketformat av Bonnier Carlsen | K |
"Dragonball Z" | Japan | A | |
"Frestelser" | Hentai av Hiroyai Utatane | ||
"Fushigi yuugi" | Ges ut i pocketformat av Egmont | P | |
"Gen, pojken från Hiroshima" | Japan | Ett album utgivet | Ö |
"Gon" | Japan | Ö | |
"Gravitation" | Ges ut i pocketformat av Mangismo | P | |
"Great Teacher Onizuka" ("GTO") | Japan | Återkommande serie i Manga Mania, ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | |
"Hundkojan" | Kort serie av Yoshihiro Tatsumi publicerad i Pox | ||
"Inu Yasha" | Japan | Ges ut i pocketform av Egmont | P |
"I. N. V. U." | Ges ut i pocketformat av Mangismo | P | |
"Kajika" | ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P | |
"Kalle Anka" | Amerikansk serie i japansk version | En kort japanproducerad serie publicerad i Kalle Ankas pocket special av Egmont | |
"Kamikaze Kaito Jeanne" | Japan | ges ut i pocketform av Egmont | P |
"Kamui" | Japan | publicerad i tidningen Samurai | Ö |
"Kishako, Sportreportern" | Sverige | Återkommande serie i Buster | F |
"Kozure Okami" ("Lone Wolf and Cub", även kallad "Ensamvargen") | Japan | publicerad i tidningen Samurai | Ö |
"Love Hina" | Japan | återkommande serie i Manga Mania, ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P |
"Mästerdetektiven Conan" | Japan | Ges ut i pocketform | P |
"Naruto" | Japan | P | |
"Negima" | Japan | Manga Mania | |
"Neon Genesis Evangelion" | Japan | ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P |
"Oh My Goddess" | Japan | utgivningen kraftigt försenad av okänd anledning | |
"One Piece" | Japan | ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P |
"Pineapple Army" | Japan | Ö | |
"Pokémon" | Japan | A | |
"Power!!" | Japan | ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P |
"Puppet revolution" | |||
"På lek" | kort serie av Yoshihiro Tatsumi publicerad i Pox | ||
"Ragnarök" | Sydkorea | ges ut i pocketformat av Megamanga | P |
"Ranma ½" | Japan | ges ut i pocketformat av Egmont | P |
"Rebirth" | Sydkorea | ges ut i pocketformat av Megamanga | P |
"Sailor Moon" | Japan | A, Ö | |
"Samurai Deeper Kyo" | ges ut i pocketformat av Mangismo | P | |
"Sandland" | Japan | ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P |
"Shaman King" | Japan | ||
"Skrotbilsdagboken" | |||
"Snow Drop" | Sydkorea | ges ut i pocketformat av Megamanga | P |
"Teleskopet" | kort serie av Yoshihiro Tatsumi publicerad i Pox av Epix Förlag | ||
"Time Stranger Kyoko" | Japan | alla 3 delarna utgivna i pocketformat av Egmont | K |
"Tokyo by Night" | Sverige | Publicerades i Manga Mania | F |
"Tokyo Mew Mew" | Japan | alla 7 delarna utgivna i pocketformat av Bonnier Carlsen | K |
"Tårarnas luncheondagbok" | Publicerades i Manga Mania | ||
"Vampire game" | ges ut i pocketformat av Mangismo | P | |
"Yu-gi-oh!" | Japan | återkommande serie i svenska Shonen Jump, ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | |
"Zelda" | Japan | publicerades i Nintendo-Magasinet | Ö |
Artikeln, i den version den hade den 7 februari 2006, innehåller till stor del information hämtad från Wikipedia:Alfabetisk lista över manga publicerad i Sverige.