Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Turtles") |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till V for Vendetta) |
||
Rad 17: | Rad 17: | ||
|- | |- | ||
|1981|| ||"[[Uti vår hage]]" ||[[Krister Petersson]]||Serietidning||Sverige | |1981|| ||"[[Uti vår hage]]" ||[[Krister Petersson]]||Serietidning||Sverige | ||
|- | |||
|1982||"[[V for Vendetta]]"|| ||[[Alan Moore]] och [[David Lloyd]]||Serietidning ||Storbritannien (avslutades i USA) | |||
|- | |- | ||
|1982||"[[Mechanics]]" (senare "[[Locas]]")|| ||[[Jaime Hernandez]]||Serietidning ||USA | |1982||"[[Mechanics]]" (senare "[[Locas]]")|| ||[[Jaime Hernandez]]||Serietidning ||USA |
Versionen från 17 mars 2006 kl. 10.49
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet