Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1940-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) (flera listade serier) |
||
Rad 17: | Rad 17: | ||
|1941||"[[Captain America]]"|| ||[[Joe Simon]] och [[Jack Kirby]]||Serietidning||USA | |1941||"[[Captain America]]"|| ||[[Joe Simon]] och [[Jack Kirby]]||Serietidning||USA | ||
|- | |- | ||
| | |1941||"[[Tom Poes]]"||"[[Tom Puss]]"||[[Marten Toonder]]||Dagspress||Nederländerna | ||
|- | |- | ||
|1941|| ||"[[Flygsoldat 113 Bom]]"||[[Torsten Bjarre]]||Militärpress||Sverige | |||
|- | |||
|1941|| ||"[[Jan Winter]]"||[[Björn Karlström]]||Dagspress||Sverige | |||
|- | |||
|1943||"[[Kerry Drake]]"|| ||[[Alfred Andriola]] och [[Allen Saunders]]||Dagspress||USA | |||
|- | |||
|1943|| ||"[[Blanka Blink]]"<br/>(senare "[[Phili Philin]]")||[[Allan Borgström]]||Veckopress<br/>(senare dagspress)||Sverige | |||
|- | |||
|1943|| ||"[[Allan Kämpe]]"||[[Eugen Semitjov]]||Serietidning<br/>(senare dagspress)||Sverige | |||
|- | |||
|1944||"[[Napoleon and Uncle Elby]]"||[[Napoleon och Farbror Frippe]]||[[Clifford McBride]] ||Dagspress||USA | |||
|- | |||
|1944|| ||"[[Äventyr bland djuren]]" (senare "[[Brum (1)|Brum]]")||[[Rune Andréasson]]||Veckopress||Sverige | |||
|- | |||
|1944|| ||"[[Tusen och en natt]]"||[[Bo Vilson]] ([[Bovil]])||Veckopress||Sverige | |||
|- | |||
|1945||"[[Johnny Hazard]]"|| ||[[Frank Robbins]]||Dagspress||USA | |||
|- | |||
|1944||"[[Curly Kayoe]]" (tidigare "[[Joe Jinks]]")||"[[Knock-Out Charlie]]"||[[Burne Hogarth]]||Dagspress||USA | |||
|- | |||
|1945||"[[Drago]]"|| ||[[Burne Hogarth]]||Dagspress||USA | |||
|- | |||
|1946||"[[Rip Kirby]]" ||"[[Rip Kirby]]"/"[[Peter Falk]]"||[[Alex Raymond]]||Dagspress||USA | |||
|- | |||
|1946||"[[Amok]]" ||"[[Kilroy]]"||[[Antonio Canale]] och [[Cesare Solini]]||Äventyrstidskrift||Italien | |||
|- | |||
|1946||"[[Mark Trail]]" || ||[[Ed Dodd]]||Dagspress||USA | |||
|- | |||
|1947||"[[Lucky Luke]]" || ||[[Morris]]||Serietidning||Belgien | |||
|- | |||
|1947||"[[Steve Canyon]]" || ||[[Milton Caniff]]||Dagspress||USA | |||
|- | |||
|1948||"[[Tex Willer]]" || ||[[Giovanni Luigi Bonelli]] och [[Aurelio Gallepini]]||||Italien | |||
|- | |||
|} | |} |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 00.03
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1940-talet.
- Bläddra till Serier från 1930-talet
- Bläddra till Serier från 1950-talet
Serier från 1940-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1940 | "The Flash" (40-talsversionen) | "Blixten" | Gardner Fox och Harry Lampert | Serietidning | USA |
1940 | "The Spirit" | Will Eisner | Serietidning | USA | |
1941 | "Captain America" | Joe Simon och Jack Kirby | Serietidning | USA | |
1941 | "Tom Poes" | "Tom Puss" | Marten Toonder | Dagspress | Nederländerna |
1941 | "Flygsoldat 113 Bom" | Torsten Bjarre | Militärpress | Sverige | |
1941 | "Jan Winter" | Björn Karlström | Dagspress | Sverige | |
1943 | "Kerry Drake" | Alfred Andriola och Allen Saunders | Dagspress | USA | |
1943 | "Blanka Blink" (senare "Phili Philin") |
Allan Borgström | Veckopress (senare dagspress) |
Sverige | |
1943 | "Allan Kämpe" | Eugen Semitjov | Serietidning (senare dagspress) |
Sverige | |
1944 | "Napoleon and Uncle Elby" | Napoleon och Farbror Frippe | Clifford McBride | Dagspress | USA |
1944 | "Äventyr bland djuren" (senare "Brum") | Rune Andréasson | Veckopress | Sverige | |
1944 | "Tusen och en natt" | Bo Vilson (Bovil) | Veckopress | Sverige | |
1945 | "Johnny Hazard" | Frank Robbins | Dagspress | USA | |
1944 | "Curly Kayoe" (tidigare "Joe Jinks") | "Knock-Out Charlie" | Burne Hogarth | Dagspress | USA |
1945 | "Drago" | Burne Hogarth | Dagspress | USA | |
1946 | "Rip Kirby" | "Rip Kirby"/"Peter Falk" | Alex Raymond | Dagspress | USA |
1946 | "Amok" | "Kilroy" | Antonio Canale och Cesare Solini | Äventyrstidskrift | Italien |
1946 | "Mark Trail" | Ed Dodd | Dagspress | USA | |
1947 | "Lucky Luke" | Morris | Serietidning | Belgien | |
1947 | "Steve Canyon" | Milton Caniff | Dagspress | USA | |
1948 | "Tex Willer" | Giovanni Luigi Bonelli och Aurelio Gallepini | Italien |