Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) |
Wakuran (diskussion | bidrag) (→Serier från 1930-talet: Dickie Dare från 1933 av vad jag kan se...) |
||
(32 mellanliggande versioner av 7 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Seriehistoria]] | [[Kategori:Seriehistoria]] | ||
[[Kategori:Listor]] | [[Kategori:Listor]] | ||
Detta är en del av Seriewikins '''[[seriekronologi]]'''. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet. | [[Bild:Stålmannen1938.jpg|right|thumb|"[[Stålmannen]]" från 1938. Copyright [[DC Comics]].]]Detta är en del av Seriewikins '''[[seriekronologi]]'''. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet. | ||
*Bläddra till [[Kronologisk lista: Serier från 1920-talet|Serier från 1920-talet]] | *Bläddra till [[Kronologisk lista: Serier från 1920-talet|Serier från 1920-talet]] | ||
Rad 8: | Rad 8: | ||
==Serier från 1930-talet== | ==Serier från 1930-talet== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land!! bgcolor="#FFEBAD"| | ||
|- | |||
|1930|| "[[Musse Pigg (dagspress)|Mickey Mouse]]"<br/>(serieversionen)||"[[Musse Pigg (dagspress)|Musse Pigg]]"||[[Walt Disney]] & [[Ub Iwerks]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1930 ||"[[Blondie]]" || ||[[Chic Young]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1930 ||"[[Joe Palooka]]" || ||[[Ham Fisher]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1931|| "[[Dick Tracy]]"|| ||[[Chester Gould]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1931|| "[[Little King]]"||"[[Lille Kungen]]" ||[[Otto Soglow]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1931|| ||"[[Fabian]]" ||[[Emil Brinck]]||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1932 ||"[[Alley Oop]]" ||"[[Alley Oop|Big Ben]]" ||[[V.T. Hamlin]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1932 ||"[[Henry]]" ||"[[Hasse]]" ||[[Carl Anderson]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1932 ||"[[Apple Mary]]" (senare "[[Mary Worth]]") || ||[[Martha Orr]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1932||"[[Napoleon]]"||"[[Napoleon och Farbror Frippe]]"||[[Clifford McBride]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1932||"[[Pete the Tramp]]"||"[[Ludde på luffen]]"||[[Clarence D. Russell]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1932||"[[Tim Tyler's Luck]]"||"[[Spud och Tim]]"/"[[Bob och Frank]]"||[[Lyman Young]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1932 ||"[[Jane]]" || ||[[Norman Pett]] ||Dagspress ||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | |||
|- | |||
|1932|| || "[[91:an]]"||[[Rudolf Petersson]] (med [[Kadudd]])||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1933 ||"[[Brick Bradford]]" ||"[[Tom Trick]]" ||[[William Ritt]] och [[Clarence Gray]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1933 ||"[[Dickie Dare]]" || ||[[Milton Caniff]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1933 ||"[[Smilin' Jack]]" ||||[[Zack Mosley]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1934 ||"[[Terry and the Pirates]]" ||"[[Terry och piraterna]]" ||[[Milton Caniff]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1934|| "[[Flash Gordon]]"|| "[[Blixt Gordon]]" ||[[Alex Raymond]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1934|| "[[Mandrake the Magician]]"|| "[[Mandrake]]" ||[[Lee Falk]] och [[Phil Davis]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1934|| "[[Secret Agent X-9]]"|| "[[Agent X9 (serie)|Agent X9]]"/"[[Agent Corrigan]]" || [[Alex Raymond]] och [[Dashiell Hammett]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1934|| "[[Red Barry]]"|| || [[Will Gould]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1934|| "[[Radio Patrol]]" (senare "[[Sergeant Riley]]")||"[[Radiopatrullen]]" || [[Charlie Schmidt]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1934|| "[[Li'l Abner]]"|| "[[Knallhatten]]" || [[Al Capp]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1935|| "[[King of the Royal Mounted]]"|| "[[King vid gränspolisen]]" ||[[Stephen Slesinger]] (och [[Zane Grey]])||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1935|| "[[Smokey Stover]]"|| "[[Brand-Olle]]" || [[Bill Holman]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1935|| "[[Oaky Doaks]]"|| "[[Olle Bull]]" || [[Ralph Briggs Fuller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1935|| "[[Dr. Occult]]"|| || [[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]] ||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1935|| "[[Little Lulu|Little Lulu]]"<br>(skämtteckningsversionen)|| "[[Lilla Lotta]]" || [[Marge]] ([[Marjorie Henderson Buell]]) ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1935 || ||"[[Klotjohan]]" ||[[Torvald Gahlin]] ||Veckopress ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1935|| || "[[Jumbo i djungeln]]" || [[Einar Norelius]]||Dagspress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1936|| "[[Barney Baxter]]"|| ||[[Frank Miller (1)|Frank Miller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1936 ||"[[Kalle Anka (dagspress)|Donald Duck]]"<br/>(serieversionen) ||"[[Kalle Anka (dagspress)|Kalle Anka]]" ||[[Al Taliaferro]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1936|| "[[The Phantom]]"|| "[[Fantomen]]" ||[[Lee Falk]] och [[Ray Moore]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1936|| "[[Mickey Finn]]"|| ||[[Lank Leonard]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1936 || ||"[[Biffen och Bananen]]" ||[[Jan-Erik Garland]] ([[Rit-Ola]]) ||Veckopress ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1937 ||"[[Prince Valiant]]" ||"[[Prins Valiant]]" ||[[Harold Foster]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1937|| "[[Slam Bradley]]"|| || [[Jerry Siegel]] ||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1937 ||"[[Ferd'nand]]" || ||[[Dahl Mikkelsen]] ([[Mik]]) ||Dagspress ||Danmark||[[Bild:mini_danmark.gif]] | |||
|- | |||
|1937 ||"[[Desperate Dan]]" || ||[[Dudley D. Watkins]] ||Serietidning ||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | |||
|- | |||
|1938||"[[Superman]]"|| "[[Stålmannen]]"||[[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1938 ||"[[Charlie Chan]]"<br>(serieversionen) || ||[[Alfred Andriola]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1938 ||"[[Lone Ranger]]"<br>(serieversionen)||"[[Ensamma Vargen]]"/<br>"[[Svarta Masken]]"||[[Fran Striker]] och [[Ed Kressy]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1938||"[[Nancy]]" (tidigare "[[Fritzi Ritz]]")||"[[Lisa och Sluggo]]" ||[[Ernie Bushmiller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1938 ||"[[Mary Worth's Family]]" (tidigare "[[Apple Mary]]", senare "[[Mary Worth]]") || "[[Mary Worth]]"||[[Allen Saunders]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1938||"[[Spirou]]"||"[[Spirou]]"/"[[Spirre]]" ||[[Rob-Vel]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1938||"[[ | |1938||"[[Tif]]" (senare "[[Tif et Tondu]]")||"[[Tim och Tommy]]" ||[[Fernand Dineur]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1939||"[[Batman]]"|| "[[Läderlappen]]"||[[Bob Kane]] och [[Bill Finger]]||Serietidning||USA | |1939||"[[Batman]]"|| "[[Läderlappen]]"||[[Bob Kane]] och [[Bill Finger]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 12 januari 2012 kl. 03.21
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet