Histoire du Far-West: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Sir-L (diskussion | bidrag) m Tillägg av kategorier |
Wakuran (diskussion | bidrag) →Utgivning: +Upphovsmän, enligt Bedetheque |
||
| (2 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
==Utgivning== | ==Utgivning== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår (album) !!bgcolor="#FFEBAD"|Historisk person/er !!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk utgivning | ! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår (album) !!bgcolor="#FFEBAD"|Manus !!bgcolor="#FFEBAD"|Bild !!bgcolor="#FFEBAD"|Färgläggning !!bgcolor="#FFEBAD"|Historisk person/er !!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk utgivning | ||
|- | |- | ||
|"Davy Crockett" || 1980 || [[Davy Crockett]] || | |"Davy Crockett" || 1980 || [[Jean Ollivier]] || [[Carlo Marcello]] || [[Anita Marcello]] || [[Davy Crockett]] || | ||
|- | |- | ||
|"Sitting Bull - Crazy Horse" || 1980 || [[Sitting Bull]], [[Crazy Horse]] || "Sitting Bull - Crazy Horse", ''[[Western-Serier#Version_2:_1976.E2.80.9393|Western-Serier (II)]]'' nr 1/1985 | |"Sitting Bull - Crazy Horse" || 1980 || Jean Ollivier || [[Paolo Eleuteri Serpieri]] || [[Studio Stellart]] || [[Sitting Bull]], [[Crazy Horse]] || "Sitting Bull - Crazy Horse", ''[[Western-Serier#Version_2:_1976.E2.80.9393|Western-Serier (II)]]'' nr 1/1985 | ||
|- | |- | ||
|"Géronimo" || 1980 || [[Géronimo]] || | |"Géronimo" || 1980 || [[Maric]] || [[Pierre Frisano]] || Studio Stellart || [[Géronimo]] || | ||
|- | |- | ||
|"Les Cheyennes" || 1980 || || | |"Les Cheyennes" || 1980 || [[Mino Milani]] || Carlo Marcello || Anita Marcello || || | ||
|- | |- | ||
|"Daniel Boone l'homme du Kentucky" || 1980 || [[Daniel Boone]] || | |"Daniel Boone l'homme du Kentucky" || 1980 || [[Frank Giroud]] || [[José de Huescar]] || José De Huescar || [[Daniel Boone]] || | ||
|- | |- | ||
|"Tecumseh face aux Visages pâles" || 1980 || [[Tecumseh]] || "Tecumseh", ''[[Western-Serier#Version_2:_1976.E2.80.9393|Western-Serier (II)]]'' nr 6/1985 | |"Tecumseh face aux Visages pâles" || 1980 || Mino Milani || Paolo Eleuteri Serpieri || [[Marie-Paule Alluard]] || [[Tecumseh]] || "Tecumseh", ''[[Western-Serier#Version_2:_1976.E2.80.9393|Western-Serier (II)]]'' nr 6/1985 | ||
|- | |- | ||
|"Chef Joseph des Nez-Percés" || 1980 || || | |"Chef Joseph des Nez-Percés" || 1980 || Jean Ollivier || Carlo Marcello || Anita Marcello || || | ||
|- | |- | ||
|"Les Navajos" || 1980 || || | |"Les Navajos" || 1980 || [[Jacques Bastian]] || [[Guido Buzzelli]] || Guido Buzzelli || || | ||
|- | |- | ||
|"Cochise l'Apache" || 1980 || || | |"Cochise l'Apache" || 1980 || Maric || [[Paolo Ongaro]] || [[Christian Rossi]] || || | ||
|- | |- | ||
|"Fort Alamo" || 1980 || || | |"Fort Alamo" || 1980 || Frank Giroud || [[José Bielsa]] || José Bielsa || || | ||
|- | |- | ||
|"Les Comanches" || 1980 || || | |"Les Comanches" || 1980 || Frank Giroud || Pierre Frisano || Marie-Paule Alluard || || | ||
|- | |- | ||
|"Billy le Kid" || 1980 || [[Billy the Kid]] || "Billy the Kid", ''[[Western-Serier#Version_2:_1976.E2.80.9393|Western-Serier (II)]]'' nr 10/1985 | |"Billy le Kid" || 1980 || Maric || Paolo Ongaro || Studio Stellart || [[Billy the Kid]] || "Billy the Kid", ''[[Western-Serier#Version_2:_1976.E2.80.9393|Western-Serier (II)]]'' nr 10/1985 | ||
|- | |- | ||
|"Buffalo Bill" || 1980 || [[Buffalo Bill]] || | |"Buffalo Bill" || 1980 || Mino Milani || Carlo Marcello || Anita Marcello || [[Buffalo Bill]] || | ||
|- | |- | ||
|"Andrew Jackson" || 1980 || || | |"Andrew Jackson" || 1980 || Mino Milani || José de Huescar || José de Huescar || || | ||
|- | |- | ||
|"Mac Coy et les cow-boys" || 1980 || || | |"Mac Coy et les cow-boys" || 1980 || Jacques Bastian || [[Christian Gaty]] || Marie-Paule Alluard || || | ||
|- | |- | ||
|"La ruée vers l'or" || 1980 || || | |"La ruée vers l'or" || 1980 || [[André Bélérowitch]] || Carlo Marcello || Anita Marcello || || | ||
|- | |- | ||
|"Les Tuniques Bleues" || 1980 || || | |"Les Tuniques Bleues" || 1980 || Mino Milani || [[Alarico Gattia]] || Alarico Gattia || || | ||
|- | |- | ||
|"La loi de l'Ouest" || 1980 || || | |"La loi de l'Ouest" || 1980 || Maric || Paolo Ongaro || [[Michèle Barquins]] || || | ||
|- | |- | ||
|"La danse des esprits" || 1980 || || | |"La danse des esprits" || 1980 || Mino Milani || Paolo Eleuteri Serpieri || Marie-Paule Alluard || || | ||
|- | |- | ||
|"Jesse James" || 1980 || [[Jesse James]] || | |"Jesse James" || 1980 || Maric || Carlo Marcello || Anita Marcello || [[Jesse James]] || | ||
|- | |- | ||
|"La Police Montée" || 1980 || || | |"La Police Montée" || 1980 || Frank Giroud || José de Huescar || Studio Stellart || || | ||
|- | |- | ||
|"Les frères Dalton" || 1980 || || | |"Les frères Dalton" || 1980 || André Bélérowitch || Pierre Frisano || Marie-Paule Alluard || || | ||
|- | |- | ||
|"Calamity Jane" || 1980 || || | |"Calamity Jane" || 1980 || André Bélérowitch || [[Gino D'Antonio]] || Michèle Barquins || || | ||
|- | |- | ||
|"La princesse des Potomacks" || 1980 || || | |"La princesse des Potomacks" || 1980 || Jean Ollivier || Christian Gaty || Marie-Paule Alluard || || | ||
|- | |- | ||
|"La piste de l'Oregon" || 1980 || || | |"La piste de l'Oregon" || 1980 || Mino Milani || José Bielsa || José Bielsa || || | ||
|- | |- | ||
|"L'épopée des Mormons" || 1980 || || | |"L'épopée des Mormons" || 1980 || Frank Giroud || Paolo Eleuteri Serpieri || Marie-Paule Alluard || || | ||
|- | |- | ||
|"La guerre de | |"La guerre de Sécession - Abraham Lincoln" || 1981 || Mino Milani || Carlo Marcello || ? || || | ||
|- | |- | ||
|" | |"La guerre de Sécession - Gettysburg" || 1980 || Mino Milani || Carlo Marcello || Anita Marcello || || | ||
|- | |- | ||
|"Belle star et le juge Parker" || 1981 || || | |"Belle star et le juge Parker" || 1981 || Jean Ollivier || Paolo Ongaro || ? || || | ||
|- | |- | ||
|"Drake" || 1981 || || | |"Drake" || 1981 || [[Nikita Procorieff]] || [[Ferdinando Tacconi]] || ? || || | ||
|- | |- | ||
|"Rockfeller et la standart oil" || 1981 || || | |"Rockfeller et la standart oil" || 1981 || (Kollektiv) || Carlo Marcello || ? || || | ||
|- | |- | ||
|"Vanderbilt" || 1980 || || | |"Vanderbilt" || 1980 || André Bélérowitch || Paolo Ongaro || Michèle Barquins || || | ||
|- | |- | ||
|" | |"Transcontinental" || 1981 || Maric || Pierre Frisano || ? || || | ||
|- | |- | ||
|" | |"Little Big Horn" || 1981 || Paolo Eleuteri Serpieri || Paolo Eleuteri Serpieri || ? || || | ||
|- | |- | ||
|"L'or de l'alaska" || 1982 || || | |"Les indiens du Pacifique" || 1982 || André Bélérowitch || Gino D'Antonio || ? || || | ||
|- | |||
|"L'or de l'alaska" || 1982 || Jean Ollivier || Carlo Marcello || ? || || | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| Rad 85: | Rad 87: | ||
===[[Bild:Mini_sverige.gif]] Svensk utgivning === | ===[[Bild:Mini_sverige.gif]] Svensk utgivning === | ||
Vissa av | Vissa av serierna har publicerats på svenska i serietidningen ''[[Western-Serier#Version_2:_1976.E2.80.9393|Western-Serier (II)]]'', under titeln "'''De stora Westernlegenderna'''". | ||
{{Western-Serier (II)}} | |||
Nuvarande version från 5 december 2015 kl. 15.08
Histoire du Far-West, fransk albumserie om historiska personer, eller händelser, i den amerikanska western.
Utgivning
| Originaltitel | Utgivningsår (album) | Manus | Bild | Färgläggning | Historisk person/er | Svensk utgivning |
|---|---|---|---|---|---|---|
| "Davy Crockett" | 1980 | Jean Ollivier | Carlo Marcello | Anita Marcello | Davy Crockett | |
| "Sitting Bull - Crazy Horse" | 1980 | Jean Ollivier | Paolo Eleuteri Serpieri | Studio Stellart | Sitting Bull, Crazy Horse | "Sitting Bull - Crazy Horse", Western-Serier (II) nr 1/1985 |
| "Géronimo" | 1980 | Maric | Pierre Frisano | Studio Stellart | Géronimo | |
| "Les Cheyennes" | 1980 | Mino Milani | Carlo Marcello | Anita Marcello | ||
| "Daniel Boone l'homme du Kentucky" | 1980 | Frank Giroud | José de Huescar | José De Huescar | Daniel Boone | |
| "Tecumseh face aux Visages pâles" | 1980 | Mino Milani | Paolo Eleuteri Serpieri | Marie-Paule Alluard | Tecumseh | "Tecumseh", Western-Serier (II) nr 6/1985 |
| "Chef Joseph des Nez-Percés" | 1980 | Jean Ollivier | Carlo Marcello | Anita Marcello | ||
| "Les Navajos" | 1980 | Jacques Bastian | Guido Buzzelli | Guido Buzzelli | ||
| "Cochise l'Apache" | 1980 | Maric | Paolo Ongaro | Christian Rossi | ||
| "Fort Alamo" | 1980 | Frank Giroud | José Bielsa | José Bielsa | ||
| "Les Comanches" | 1980 | Frank Giroud | Pierre Frisano | Marie-Paule Alluard | ||
| "Billy le Kid" | 1980 | Maric | Paolo Ongaro | Studio Stellart | Billy the Kid | "Billy the Kid", Western-Serier (II) nr 10/1985 |
| "Buffalo Bill" | 1980 | Mino Milani | Carlo Marcello | Anita Marcello | Buffalo Bill | |
| "Andrew Jackson" | 1980 | Mino Milani | José de Huescar | José de Huescar | ||
| "Mac Coy et les cow-boys" | 1980 | Jacques Bastian | Christian Gaty | Marie-Paule Alluard | ||
| "La ruée vers l'or" | 1980 | André Bélérowitch | Carlo Marcello | Anita Marcello | ||
| "Les Tuniques Bleues" | 1980 | Mino Milani | Alarico Gattia | Alarico Gattia | ||
| "La loi de l'Ouest" | 1980 | Maric | Paolo Ongaro | Michèle Barquins | ||
| "La danse des esprits" | 1980 | Mino Milani | Paolo Eleuteri Serpieri | Marie-Paule Alluard | ||
| "Jesse James" | 1980 | Maric | Carlo Marcello | Anita Marcello | Jesse James | |
| "La Police Montée" | 1980 | Frank Giroud | José de Huescar | Studio Stellart | ||
| "Les frères Dalton" | 1980 | André Bélérowitch | Pierre Frisano | Marie-Paule Alluard | ||
| "Calamity Jane" | 1980 | André Bélérowitch | Gino D'Antonio | Michèle Barquins | ||
| "La princesse des Potomacks" | 1980 | Jean Ollivier | Christian Gaty | Marie-Paule Alluard | ||
| "La piste de l'Oregon" | 1980 | Mino Milani | José Bielsa | José Bielsa | ||
| "L'épopée des Mormons" | 1980 | Frank Giroud | Paolo Eleuteri Serpieri | Marie-Paule Alluard | ||
| "La guerre de Sécession - Abraham Lincoln" | 1981 | Mino Milani | Carlo Marcello | ? | ||
| "La guerre de Sécession - Gettysburg" | 1980 | Mino Milani | Carlo Marcello | Anita Marcello | ||
| "Belle star et le juge Parker" | 1981 | Jean Ollivier | Paolo Ongaro | ? | ||
| "Drake" | 1981 | Nikita Procorieff | Ferdinando Tacconi | ? | ||
| "Rockfeller et la standart oil" | 1981 | (Kollektiv) | Carlo Marcello | ? | ||
| "Vanderbilt" | 1980 | André Bélérowitch | Paolo Ongaro | Michèle Barquins | ||
| "Transcontinental" | 1981 | Maric | Pierre Frisano | ? | ||
| "Little Big Horn" | 1981 | Paolo Eleuteri Serpieri | Paolo Eleuteri Serpieri | ? | ||
| "Les indiens du Pacifique" | 1982 | André Bélérowitch | Gino D'Antonio | ? | ||
| "L'or de l'alaska" | 1982 | Jean Ollivier | Carlo Marcello | ? |
Svensk utgivning
Vissa av serierna har publicerats på svenska i serietidningen Western-Serier (II), under titeln "De stora Westernlegenderna".