Cliffhanger!: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Keffy (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
| (3 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
| Rad 22: | Rad 22: | ||
|- | |- | ||
| ''[[Steampunk (serie)|Steampunk]]''|| 2000-2002 || 12|| | | ''[[Steampunk (serie)|Steampunk]]''|| 2000-2002 || 12|| | ||
|- | |||
| ''[[Danger Girl: Kamikaze]]''|| 2001 || 2|| [[Miniserie]] | |||
|- | |- | ||
| ''[[Out There]]''|| 2001-2003 || 18|| | | ''[[Out There]]''|| 2001-2003 || 18|| | ||
| Rad 38: | Rad 40: | ||
|} | |} | ||
=== | ===Engångspublikationer=== | ||
{|border=0 cellpadding=3 cellspacing=1 style="text-align:left;" class="wikitable sortable" | {|border=0 cellpadding=3 cellspacing=1 style="text-align:left;" class="wikitable sortable" | ||
|- | |- | ||
!Titel | !Titel | ||
!Utgivning | !Utgivning | ||
!Kommentar | !Kommentar | ||
|- | |- | ||
| ''Crimson: Scarlet X - Blood on the Moon''|| 1999 | | ''Crimson: Scarlet X - Blood on the Moon''|| 1999 || | ||
|- | |- | ||
| '' | | ''Crimson Sourcebook''|| 1999 || | ||
|- | |- | ||
| '' | | ''Steampunk: Catechism''|| 2000 || | ||
|- | |- | ||
| ''Danger Girl | | ''Danger Girl Special''|| 2000 || | ||
|- | |- | ||
| ''Danger Girl Sketchbook''|| 2001 || | | ''Danger Girl Sketchbook''|| 2001 || | ||
|- | |- | ||
| ''Danger Girl 3-D Special''|| 2003 || | | ''Danger Girl 3-D Special''|| 2003 || | ||
|- | |- | ||
| ''Danger Girl: Hawaiian Punch''|| 2003 || | | ''Danger Girl: Hawaiian Punch''|| 2003 || | ||
|- | |- | ||
| ''Danger Girl: Viva Las Danger''|| 2004 || | | ''Danger Girl: Viva Las Danger''|| 2004 || | ||
|} | |} | ||
| Rad 73: | Rad 72: | ||
!Kommentar | !Kommentar | ||
|- | |- | ||
| ''[[Epicurus the Sage]]''|| 2003 || 1|| [[Trade paperback]] – samlar | | ''[[Epicurus the Sage]]''|| 2003 || 1|| [[Trade paperback]] – samlar två volymer tidigare utgivna på [[Piranha Press]] | ||
|- | |- | ||
| ''[[The Maxx]]''|| 2003-2004 || 2|| [[Trade paperback]] – samlar serien tidigare utgiven av Image | | ''[[The Maxx]]''|| 2003-2004 || 2|| [[Trade paperback]] – samlar serien tidigare utgiven av Image | ||
Nuvarande version från 21 augusti 2017 kl. 22.50

Cliffhanger! var en av WildStorms förlagsetiketter, grundad av Joe Madureira, J. Scott Campbell och Humberto Ramos. Etiketten skapades 1998 då WildStorm i sin tur var en etikett på Image Comics. Efter årskiftet 1998/1999, då WildStorm såldes till DC Comics, levde även Cliffhanger! vidare på det nya förlaget.
I och med 2004 års omstrukturering av WildStorm-etiketten avecklades både Cliffhanger! och dess systeretikett Homage Comics, men fick en efterföljare i och med "WildStorm Signature Series".
Utgivning
Huvudutgivning
| Titel | Utgivning | Antal tidningar |
Kommentar |
|---|---|---|---|
| Battle Chasers | 1998-2001 | 8 | #1-4 publicerades under Image, #5-8 under DC |
| Crimson | 1998-2001 | 24 | #1-7 publicerades under Image, #8-24 under DC |
| Danger Girl | 1998-2001 | 7 | #1-4 publicerades under Image, #5-7 under DC |
| Steampunk | 2000-2002 | 12 | |
| Danger Girl: Kamikaze | 2001 | 2 | Miniserie |
| Out There | 2001-2003 | 18 | |
| High Roads | 2002 | 6 | Miniserie |
| Arrowsmith | 2003-2004 | 6 | Miniserie |
| Kamikaze | 2003-2004 | 6 | Miniserie |
| The Possessed | 2003-2004 | 6 | Miniserie |
| Tokyo Storm Warning | 2003 | 3 | Miniserie |
| Two-Step | 2003-2004 | 3 | Miniserie |
Engångspublikationer
| Titel | Utgivning | Kommentar |
|---|---|---|
| Crimson: Scarlet X - Blood on the Moon | 1999 | |
| Crimson Sourcebook | 1999 | |
| Steampunk: Catechism | 2000 | |
| Danger Girl Special | 2000 | |
| Danger Girl Sketchbook | 2001 | |
| Danger Girl 3-D Special | 2003 | |
| Danger Girl: Hawaiian Punch | 2003 | |
| Danger Girl: Viva Las Danger | 2004 |
Nyutgåvor
| Titel | Utgivning | Antal tidningar |
Kommentar |
|---|---|---|---|
| Epicurus the Sage | 2003 | 1 | Trade paperback – samlar två volymer tidigare utgivna på Piranha Press |
| The Maxx | 2003-2004 | 2 | Trade paperback – samlar serien tidigare utgiven av Image |