91:an – Den inbundna årgången: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
N0WIS (diskussion | bidrag) kompletterande uppgifter |
Wakuran (diskussion | bidrag) m →Utgivning: Länkande |
||
| (5 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
{{DEFAULTSORT:Nittioettan, den inbundna årgången}} | |||
[[Kategori:Seriealbum på svenska | [[Kategori:Seriealbum]] | ||
'''"91:an – Den inbundna årgången"''' är en serie årgångsböcker som började ges ut till [[91:an (serietidning)|''91:an''-tidningens]] 50-årsjubileum 2006. Varje bok rymmer en | [[Kategori:Seriealbum på svenska]] | ||
'''"91:an – Den inbundna årgången"''' är en serie årgångsböcker som började ges ut till [[91:an (serietidning)|''91:an''-tidningens]] 50-årsjubileum 2006. Varje bok rymmer en kronologisk samling av tidningar och två artiklar. | |||
2025 har utgivningen nått fram till årgång 1978. | |||
==Utgivning== | ==Utgivning== | ||
| Rad 21: | Rad 22: | ||
|1961||-||"[[Nils Egerbrandt]]: tecknaren som gav 91:an-serien dess värme" s. 4–6|| "Så var det 1961" (av Leif Bergendorff?)||2008 | |1961||-||"[[Nils Egerbrandt]]: tecknaren som gav 91:an-serien dess värme" s. 4–6|| "Så var det 1961" (av Leif Bergendorff?)||2008 | ||
|- | |- | ||
|1962||1||"Olli och hans vänner: några sidor om Nisse Egerbrandts barnserier" s. 4–6|| Artikel om vad som hände i Sverige första halvåret 1962 (av Leif Bergendorff?)||2008 | |1962||1||"[[Olli]] och hans vänner: några sidor om Nisse Egerbrandts barnserier" s. 4–6|| Artikel om vad som hände i Sverige första halvåret 1962 (av Leif Bergendorff?)||2008 | ||
|- | |- | ||
|1962||2||"Extraknäck: en artikel om Gösta Gummessons övriga serier" s. 4–6|| Artikel om vad som hände i Sverige andra halvåret 1962 (av Leif Bergendorff?)||2008 | |1962||2||"Extraknäck: en artikel om Gösta Gummessons övriga serier" s. 4–6|| Artikel om vad som hände i Sverige andra halvåret 1962 (av Leif Bergendorff?)||2008 | ||
| Rad 29: | Rad 30: | ||
|1963||2||"'Nr. 91 Stomperud': en norsk '91:an'" s. 4–6 (om "[[91 Stomperud]]")|| Artikel om vad som hände i Sverige andra halvåret 1963 (av Leif Bergendorff?)||2009 | |1963||2||"'Nr. 91 Stomperud': en norsk '91:an'" s. 4–6 (om "[[91 Stomperud]]")|| Artikel om vad som hände i Sverige andra halvåret 1963 (av Leif Bergendorff?)||2009 | ||
|- | |- | ||
|1964||1||"En britt bland hermelinerna: om Reg Smythe och 'Tuffa Viktor'" s. 4–6|| ? ||2009 | |1964||1||"En britt bland hermelinerna: om [[Reg Smythe]] och '[[Tuffa Viktor]]'" s. 4–6|| ? ||2009 | ||
|- | |- | ||
|1964||2||"Med tjänstgöringsnummer 2418: ett porträtt av Torsten Bjarre, del 1" s. 4–6|| ? ||2009 | |1964||2||"Med tjänstgöringsnummer 2418: ett porträtt av [[Torsten Bjarre]], del 1" s. 4–6|| ? ||2009 | ||
|- | |- | ||
|1965||1||"Torsten Bjarre, del 2: porträttmålaren som vägrade rita porträttlikt" s. 4–6|| | |1965||1||"Torsten Bjarre, del 2: porträttmålaren som vägrade rita porträttlikt" s. 4–6|| "Så var det första halvåret 1965" ||2010 | ||
|- | |- | ||
|1965||2||"Stig Cederholm: mannen som skapade Åsa-Nisse" s. 4–6||"Så var det andra halvåret 1965" s. 7–8||2010 | |1965||2||"[[Stig Cederholm]]: mannen som skapade [[Åsa-Nisse]]" s. 4–6||"Så var det andra halvåret 1965" s. 7–8||2010 | ||
|- | |- | ||
|1966||1||"'Seriernas Nobelpris': om 91:an, Sture Hegerfors och Adamson-statyetten" s. 4–6||"Så var det första halvåret 1966" s. 7–8||2010 | |1966||1||"'Seriernas Nobelpris': om 91:an, [[Sture Hegerfors]] och [[Adamson-statyetten]]" s. 4–6||"Så var det första halvåret 1966" s. 7–8||2010 | ||
|- | |- | ||
|1966||2||"Född fordringsägare: om | |1966||2||"Född fordringsägare: om [[Kronblom]]s första år som seriefigur" s. 4–6||"Så var det andra halvåret 1966" s. 7–8||2010 | ||
|- | |- | ||
|1967||1||"Historien om Kronblom: del 2: när Vinkelboda växte fram" s. 4–9||"Så var det januari–mars 1967" s. 10–12||2011 | |1967||1||"Historien om Kronblom: del 2: när [[Vinkelboda]] växte fram" s. 4–9||"Så var det januari–mars 1967" s. 10–12||2011 | ||
|- | |- | ||
|1967||2||"Historien om Kronblom: del 3: Vinkelboda och världen" s. 4–9||"Så var det april–juni 1967" s. 10–12||2011 | |1967||2||"Historien om Kronblom: del 3: Vinkelboda och världen" s. 4–9||"Så var det april–juni 1967" s. 10–12||2011 | ||
|- | |- | ||
|1967||3||"Historien om Kronblom: del 4: om Kronblom-tecknaren Gunnar | |1967||3||"Historien om Kronblom: del 4: om Kronblom-tecknaren [[Gunnar Persson]]s bakgrund" s. 4–9||"Så var det juli–september 1967" s. 10–12||2011 | ||
|- | |- | ||
|1967||4||"En kollega i kronans kläder: några sidor om Lennart Elworth och '47:an Löken'" s. 4–9||"Så var det oktober–december 1967" s. 10–12||2011 | |1967||4||"En kollega i kronans kläder: några sidor om [[Lennart Elworth]] och '[[47:an Löken]]'" s. 4–9||"Så var det oktober–december 1967" s. 10–12||2011 | ||
|- | |- | ||
|1968||1||"Storm från sydväst: ett porträtt av Robert Storm Petersen" s. 4–9||"Så var det januari–mars 1968" s. 10–12||2012 | |1968||1||"Storm från sydväst: ett porträtt av [[Robert Storm Petersen]]" s. 4–9||"Så var det januari–mars 1968" s. 10–12||2012 | ||
|- | |- | ||
|1968||2||"Historien om Kronblom: del 5: åren med Året Runt" s. 4–9||"Så var det april–juni 1968" s. 10–12||2012 | |1968||2||"Historien om Kronblom: del 5: åren med [[Året Runt]]" s. 4–9||"Så var det april–juni 1968" s. 10–12||2012 | ||
|- | |- | ||
|1968||3||"Innan Rudolf ryckte in: på jakt efter '91:ans' skapare i Allt för Alla årgång 1931–32" s. 4–9||"Så var det juli–september 1968" s. 10–12||2012 | |1968||3||"Innan Rudolf ryckte in: på jakt efter '91:ans' skapare i [[Allt för Alla]] årgång 1931–32" s. 4–9||"Så var det juli–september 1968" s. 10–12||2012 | ||
|- | |- | ||
|1968||4||"91:an som extraknäck: Ola | |1968||4||"91:an som extraknäck: [[Ola Nyberg]]s seriekarriär del 1" s. 4–9||"Så var oktober–december 1968" s. 10–12||2012 | ||
|- | |- | ||
|1969||1|| ? || ? || 2013 | |1969||1|| ? || ? || 2013 | ||
| Rad 134: | Rad 135: | ||
|- | |- | ||
|1976||5|| ? || ? || 2022 | |1976||5|| ? || ? || 2022 | ||
|- | |||
|1977||1|| ? || ? || 2022 | |||
|- | |||
|1977||2|| ? || ? || 2023 | |||
|- | |||
|1977||3|| ? || ? || 2023 | |||
|- | |||
|1977||4|| ? || ? || 2023 | |||
|- | |||
|1977||5|| ? || ? || 2023 | |||
|- | |||
|1978||1|| ? || ? || 2024 | |||
|- | |||
|1978||2|| ? || ? || 2024 | |||
|- | |||
|1978||3|| ? || ? || 2024 | |||
|- | |||
|1978||4|| ? || ? || 2024 | |||
|- | |||
|1978||5|| ? || ? || 2025 | |||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 18 april 2025 kl. 22.20
"91:an – Den inbundna årgången" är en serie årgångsböcker som började ges ut till 91:an-tidningens 50-årsjubileum 2006. Varje bok rymmer en kronologisk samling av tidningar och två artiklar.
2025 har utgivningen nått fram till årgång 1978.
Utgivning
| År | Del | Seriehistoriska artiklar (av Peter Nilsson om ej annat anges) | Övriga artiklar (av Leif Bergendorff om ej annat anges) | Utgivningsår |
|---|---|---|---|---|
| 1956 | - | "Hela Sveriges skämttidning: vägen till årgång 1956" s. 4–9 | "Så var det 1956" s. 10–12 | 2006 |
| 1957 | - | "Rudolf Petersson: ett porträtt av 91:ans skapare" s. 4–9 | "Så var det 1957" s. 10–12 | 2007 |
| 1958 | - | "Gösta Gummesson: ett porträtt av 91:an-tidningens verklige veteran" s. 4–5 | "Så var det 1958" | 2007 |
| 1959 | - | "Elov Persson: en tystlåten man med mycket att säga" s. 4–6 | "Så var det 1959" | 2007 |
| 1960 | - | "Rune Moberg: mannen som gav toffelhjälten ett ansikte" s. 4–9 | "Så var det 1960" (av Leif Bergendorff?) | 2008 |
| 1961 | - | "Nils Egerbrandt: tecknaren som gav 91:an-serien dess värme" s. 4–6 | "Så var det 1961" (av Leif Bergendorff?) | 2008 |
| 1962 | 1 | "Olli och hans vänner: några sidor om Nisse Egerbrandts barnserier" s. 4–6 | Artikel om vad som hände i Sverige första halvåret 1962 (av Leif Bergendorff?) | 2008 |
| 1962 | 2 | "Extraknäck: en artikel om Gösta Gummessons övriga serier" s. 4–6 | Artikel om vad som hände i Sverige andra halvåret 1962 (av Leif Bergendorff?) | 2008 |
| 1963 | 1 | "Vimsiga Ville: en smått bortglömd kille" s. 4–6 (om Tony Di Preta) | Artikel om vad som hände i Sverige första halvåret 1963 (av Leif Bergendorff?) | 2009 |
| 1963 | 2 | "'Nr. 91 Stomperud': en norsk '91:an'" s. 4–6 (om "91 Stomperud") | Artikel om vad som hände i Sverige andra halvåret 1963 (av Leif Bergendorff?) | 2009 |
| 1964 | 1 | "En britt bland hermelinerna: om Reg Smythe och 'Tuffa Viktor'" s. 4–6 | ? | 2009 |
| 1964 | 2 | "Med tjänstgöringsnummer 2418: ett porträtt av Torsten Bjarre, del 1" s. 4–6 | ? | 2009 |
| 1965 | 1 | "Torsten Bjarre, del 2: porträttmålaren som vägrade rita porträttlikt" s. 4–6 | "Så var det första halvåret 1965" | 2010 |
| 1965 | 2 | "Stig Cederholm: mannen som skapade Åsa-Nisse" s. 4–6 | "Så var det andra halvåret 1965" s. 7–8 | 2010 |
| 1966 | 1 | "'Seriernas Nobelpris': om 91:an, Sture Hegerfors och Adamson-statyetten" s. 4–6 | "Så var det första halvåret 1966" s. 7–8 | 2010 |
| 1966 | 2 | "Född fordringsägare: om Kronbloms första år som seriefigur" s. 4–6 | "Så var det andra halvåret 1966" s. 7–8 | 2010 |
| 1967 | 1 | "Historien om Kronblom: del 2: när Vinkelboda växte fram" s. 4–9 | "Så var det januari–mars 1967" s. 10–12 | 2011 |
| 1967 | 2 | "Historien om Kronblom: del 3: Vinkelboda och världen" s. 4–9 | "Så var det april–juni 1967" s. 10–12 | 2011 |
| 1967 | 3 | "Historien om Kronblom: del 4: om Kronblom-tecknaren Gunnar Perssons bakgrund" s. 4–9 | "Så var det juli–september 1967" s. 10–12 | 2011 |
| 1967 | 4 | "En kollega i kronans kläder: några sidor om Lennart Elworth och '47:an Löken'" s. 4–9 | "Så var det oktober–december 1967" s. 10–12 | 2011 |
| 1968 | 1 | "Storm från sydväst: ett porträtt av Robert Storm Petersen" s. 4–9 | "Så var det januari–mars 1968" s. 10–12 | 2012 |
| 1968 | 2 | "Historien om Kronblom: del 5: åren med Året Runt" s. 4–9 | "Så var det april–juni 1968" s. 10–12 | 2012 |
| 1968 | 3 | "Innan Rudolf ryckte in: på jakt efter '91:ans' skapare i Allt för Alla årgång 1931–32" s. 4–9 | "Så var det juli–september 1968" s. 10–12 | 2012 |
| 1968 | 4 | "91:an som extraknäck: Ola Nybergs seriekarriär del 1" s. 4–9 | "Så var oktober–december 1968" s. 10–12 | 2012 |
| 1969 | 1 | ? | ? | 2013 |
| 1969 | 2 | ? | ? | 2013 |
| 1969 | 3 | ? | ? | 2013 |
| 1969 | 4 | ? | ? | 2013 |
| 1970 | 1 | ? | ? | 2014 |
| 1970 | 2 | "Kort och gott: på post med Mandel Karlsson" s. 4–9 | "Så var det april–juni 1970" (av Tony Ernst) s. 10–12 | 2014 |
| 1970 | 3 | "Skogsman, skribent, serietecknare: ett porträtt av Ingvar Persson, del 1" s. 4–9 | "Så var det juli–september 1970" (av Tony Ernst) s. 10–12 | 2014 |
| 1970 | 4 | ? | ? | 2014 |
| 1970 | 5 | ? | ? | 2015 |
| 1971 | 1 | ? | ? | 2015 |
| 1971 | 2 | ? | ? | 2015 |
| 1971 | 3 | ? | ? | 2015 |
| 1971 | 4 | ? | ? | 2016 |
| 1971 | 5 | ? | ? | 2016 |
| 1972 | 1 | ? | ? | 2016 |
| 1972 | 2 | ? | ? | 2016 |
| 1972 | 3 | ? | ? | 2017 |
| 1972 | 4 | ? | ? | 2017 |
| 1972 | 5 | ? | ? | 2017 |
| 1973 | 1 | ? | ? | 2017 |
| 1973 | 2 | ? | ? | 2018 |
| 1973 | 3 | ? | ? | 2018 |
| 1973 | 4 | ? | ? | 2018 |
| 1973 | 5 | ? | ? | 2018 |
| 1974 | 1 | ? | ? | 2019 |
| 1974 | 2 | ? | ? | 2019 |
| 1974 | 3 | ? | ? | 2019 |
| 1974 | 4 | ? | ? | 2019 |
| 1974 | 5 | ? | ? | 2020 |
| 1975 | 1 | ? | ? | 2020 |
| 1975 | 2 | ? | ? | 2020 |
| 1975 | 3 | ? | ? | 2020 |
| 1975 | 4 | ? | ? | 2021 |
| 1975 | 5 | ? | ? | 2021 |
| 1976 | 1 | ? | ? | 2021 |
| 1976 | 2 | ? | ? | 2021 |
| 1976 | 3 | ? | ? | 2022 |
| 1976 | 4 | ? | ? | 2022 |
| 1976 | 5 | ? | ? | 2022 |
| 1977 | 1 | ? | ? | 2022 |
| 1977 | 2 | ? | ? | 2023 |
| 1977 | 3 | ? | ? | 2023 |
| 1977 | 4 | ? | ? | 2023 |
| 1977 | 5 | ? | ? | 2023 |
| 1978 | 1 | ? | ? | 2024 |
| 1978 | 2 | ? | ? | 2024 |
| 1978 | 3 | ? | ? | 2024 |
| 1978 | 4 | ? | ? | 2024 |
| 1978 | 5 | ? | ? | 2025 |
Recensioner
- Nicolas Krizan: "91:an – Den inbundna årgången 1956" (Bild & Bubbla nr 4/2007, s. 68) Läs recensionen här.
- Daniel Gustavsson: "91:an – Den inbundna årgången 1957" (B&B webbrecension 2009) Läs recensionen här
- Håkan Andersson: "91:an – Den inbundna årgången 1962 – Del 1-2"(B&B webbrecension 2010) Läs recensionen här
- Erik Sundblom: "91:an – Den inbundna årgången 1965 – Del 1" (B&B webbrecension 2011) Läs recensionen här