Sunday: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 7: | Rad 7: | ||
'''"Sunday"''', spansk [[västernserie]] skapad 1968 av [[Víctor de la Fuente]] och [[Victor Mora]]. | '''"Sunday"''', spansk [[västernserie]] skapad 1968 av [[Víctor de la Fuente]] och [[Victor Mora]]. | ||
Publicerades under namnet "Clint" på svenska i ''[[Frisco Kid]]'' med copyright [[Selecciones Illustradas]]/[[Semic Press]], och i ''[[Western-Serier]]'' med copyright kreatörerna och [[Strip Art Features]]. | Publicerades under namnet "Clint" på svenska i ''[[Cowboy]]'' och ''[[Frisco Kid]]'' med copyright [[Selecciones Illustradas]]/[[Semic Press]], och i ''[[Western-Serier]]'' med copyright kreatörerna och [[Strip Art Features]]. | ||
== Utgivning == | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk titel !!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk utgivning | |||
|- | |||
| "Mi nombre es Sunday" || (ingen titel) || ''[[Western-Serier]]'' nr 8/1990 | |||
|- | |||
| "Un tren a ninguna parte" || || | |||
|- | |||
| "¡Linchad al asesino!" || || | |||
|- | |||
| "La noche del tribunal" || || | |||
|- | |||
| "Buitres humanos" || "Vråkarna" || ''[[Cowboy]]'' nr 4/1972 | |||
|- | |||
| "Una historia del ferrocarril" || || | |||
|- | |||
| "Un hombre muere por nada" || || | |||
|- | |||
| "El ángel de Mohave" || "Öknens ängel" || ''[[Frisco Kid]]'' nr 2/1972 | |||
|- | |||
| "El capitán siniestro" || || | |||
|- | |||
| "La noche de Apache Wells" || || | |||
|- | |||
| "Los acres de la discordia" || || | |||
|- | |||
| "El diablo de los mil incendios" || || | |||
|- | |||
|} | |||
{{stub}} | {{stub}} | ||
{{Western-Serier (II)}} | {{Western-Serier (II)}} | ||
Versionen från 21 maj 2025 kl. 10.28
"Sunday", spansk västernserie skapad 1968 av Víctor de la Fuente och Victor Mora.
Publicerades under namnet "Clint" på svenska i Cowboy och Frisco Kid med copyright Selecciones Illustradas/Semic Press, och i Western-Serier med copyright kreatörerna och Strip Art Features.
Utgivning
| Originaltitel | Svensk titel | Svensk utgivning |
|---|---|---|
| "Mi nombre es Sunday" | (ingen titel) | Western-Serier nr 8/1990 |
| "Un tren a ninguna parte" | ||
| "¡Linchad al asesino!" | ||
| "La noche del tribunal" | ||
| "Buitres humanos" | "Vråkarna" | Cowboy nr 4/1972 |
| "Una historia del ferrocarril" | ||
| "Un hombre muere por nada" | ||
| "El ángel de Mohave" | "Öknens ängel" | Frisco Kid nr 2/1972 |
| "El capitán siniestro" | ||
| "La noche de Apache Wells" | ||
| "Los acres de la discordia" | ||
| "El diablo de los mil incendios" |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
