Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1960-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök ("Animal Man" tillagd) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Blueberry" och "Bernard Prince") |
||
Rad 31: | Rad 31: | ||
|- | |- | ||
|1963||"[[X-Men]]" || ||[[Stan Lee]] och [[Jack Kirby]] ||Serietidning ||USA | |1963||"[[X-Men]]" || ||[[Stan Lee]] och [[Jack Kirby]] ||Serietidning ||USA | ||
|- | |||
|1963||"[[Lieutenant Blueberry]]" ||"[[Blueberry]]" ||[[Jean-Michel Charlier]] och [[Jean Giraud]] ||Serietidning ||Frankrike | |||
|- | |- | ||
|1964||"[[The Wizard of ID]]" ||"[[Trollkarlen från ID]]" ||[[Brant Parker]] och [[Johnny Hart]] ||Dagspress ||USA | |1964||"[[The Wizard of ID]]" ||"[[Trollkarlen från ID]]" ||[[Brant Parker]] och [[Johnny Hart]] ||Dagspress ||USA | ||
Rad 41: | Rad 43: | ||
|- | |- | ||
|1965||"[[Animal Man]]" || ||[[France Herron]] och [[Carmine Infantino]] ||Serietidning||USA | |1965||"[[Animal Man]]" || ||[[France Herron]] och [[Carmine Infantino]] ||Serietidning||USA | ||
|- | |||
|1966||"[[Bernard Prince]]"|| ||[[Greg]] och [[Hermann]]||Serietidning||Belgien | |||
|- | |- | ||
|1966||||"[[Bamse]]" ||[[Rune Andréasson]]||Veckopress||Sverige | |1966||||"[[Bamse]]" ||[[Rune Andréasson]]||Veckopress||Sverige |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 19.41
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1960-talet.
- Bläddra till Serier från 1950-talet
- Bläddra till Serier från 1970-talet