Skillnad mellan versioner av "DC Black Label"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökKeffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
Rad 22: | Rad 22: | ||
|"[[Batman: Damned]]" || [[Brian Azzarello]] & [[Lee Bermejo]] || 2018-2019 <br>(3 delar) || 2019 || | |"[[Batman: Damned]]" || [[Brian Azzarello]] & [[Lee Bermejo]] || 2018-2019 <br>(3 delar) || 2019 || | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman: Last Knight on Earth]]" || [[Scott Snyder]] & [[Greg Capullo]] || 2019 <br>(3 delar) || | |"[[Batman: Last Knight on Earth]]" || [[Scott Snyder]] & [[Greg Capullo]] || 2019 <br>(3 delar) || 2020 || | ||
|- | |- | ||
|"[[Superman: Year One]]" || [[Frank Miller]] & [[John Romita Jr. ]] || 2019 <br>(3 delar) || 2019 || | |"[[Superman: Year One]]" || [[Frank Miller]] & [[John Romita Jr. ]] || 2019 <br>(3 delar) || 2019 || | ||
Rad 30: | Rad 30: | ||
|"[[Harleen]]" || [[Stjepan Šejić]] || 2019 <br>(3 delar) || 2019 || | |"[[Harleen]]" || [[Stjepan Šejić]] || 2019 <br>(3 delar) || 2019 || | ||
|- | |- | ||
|"[[Joker: Killer Smile]]" || [[Jeff Lemire]] & [[Andrea Sorrentino]] || 2019 <br>(3 delar) || | |"[[Joker: Killer Smile]]" || [[Jeff Lemire]] & [[Andrea Sorrentino]] || 2019 <br>(3 delar) || || | ||
|- | |- | ||
|"[[Joker/Harley: Criminal Sanity]]" || [[Kami Garcia]], [[Mike Mayhew]] & [[Mico Suayan]] || 2019-2020 <br>(9 delar) || || | |"[[Joker/Harley: Criminal Sanity]]" || [[Kami Garcia]], [[Mike Mayhew]] & [[Mico Suayan]] || 2019-2020 <br>(9 delar) || || | ||
|- | |||
|"[[Batman: White Knight Presents Von Freeze]]" || [[Sean Murphy]] & [[Klaus Janson]] || 2019<br>(1 del) || || | |||
|- | |- | ||
|"[[The Question: The Death of Vic Sage]]" || [[Jeff Lemire]], [[Denys Cowan]] & [[Bill Sienkiewicz]] || 2019-2020 <br>(4 delar) || || | |"[[The Question: The Death of Vic Sage]]" || [[Jeff Lemire]], [[Denys Cowan]] & [[Bill Sienkiewicz]] || 2019-2020 <br>(4 delar) || || | ||
|- | |||
|"[[The Dark Knight Returns: The Golden Child]]" || [[Frank Miller]] & [[Rafael Grampá]] || 2019 <br>(1 del) || 2019 || | |||
|- | |- | ||
|"[[Wonder Woman: Dead Earth]]" || [[Daniel Warren Johnson]] || 2019-2020 <br>(4 delar) || || | |"[[Wonder Woman: Dead Earth]]" || [[Daniel Warren Johnson]] || 2019-2020 <br>(4 delar) || || | ||
|- | |- | ||
|"[[Birds of Prey]]" || [[ | |"[[Harley Quinn and the Birds of Prey]]" || [[Jimmy Palmiotti]] & [[Amanda Conner]] || 2020 <br>(4 delar) || || | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Strange Adventures]]" || [[Tom King]], [[Mitch Gerads]] & [[Evan Shaner]] || 2020–2021<br>(12 delar) || || | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman: The Smile Killer]]" || [[Jeff Lemire]] & [[Andrea Sorrentino]]|| 2020 <br>(1 del) || || | |"[[Batman: The Smile Killer]]" || [[Jeff Lemire]] & [[Andrea Sorrentino]]|| 2020 <br>(1 del) || || | ||
|- | |- | ||
|"[[Birds of Prey]]" || [[Brian Azzarello]], [[Emanuela Lupacchino]] & [[Ray McCarthy]]|| 2020 <br>(1 del) || || | |||
|- | |||
|"[[Batman: Three Jokers]]" || [[Geoff Johns]] & [[Jason Fabok]]|| 2020 <br>(3 delar) || || | |||
|- | |||
|} | |} | ||
Versionen från 13 juni 2020 kl. 14.47
DC Black Label är sedan 2018 DC Comics' etikett för vuxenserier. Redaktör för utgivningen är Mark Doyle.
Etiketten etablerades för att presentera profilerade serieskapares fristående miniserier med etablerade figurer som Batman, Wonder Woman och Superman, vanligen fria från DC:s ordinarie kontinuitet. Med start 2019 breddades dock utgivningen till att samla även DC:s övriga vuxenserieutgivning, och etiketten blev därmed i praktiken efterföljaren till DC Vertigo, vars sista tidningar publicerades i oktober 2019.
Utöver nya serier innefattar utgivningen även nyutgåvor DC's äldre vuxenserier.
Originalutgivning
Primär utgivning
Fristående utgivning
Titel | Upphovsmän | Utgivning (tidningar) |
Utgivning (samling) |
Anmärkning |
---|---|---|---|---|
"The Last God" | Phillip Kennedy Johnson & Riccardo Federici | 2019-2020 (12 delar) |
Fantasyserie |
Underetiketter
Se respektive etiketts artikel för komplett utgivning.
Etikett | Huvudförfattare/curator | Anmärkning |
---|---|---|
DC's Young Animal | Gerard Way | Utgivningen inleddes som en underetikett på DC's moderetikett 2016. |
Hill House Comics | Joe Hill | Den första underetiketten skapad direkt för Black Label, hösten 2019. |
Jinxworld | Brian Michael Bendis | Utgivningen inleddes som en underetikett på DC's moderetikett 2018. Hade dessförinnan existerat som en del av flera olika förlag, sedan 1993. |
Sandman Universe | Neil Gaiman | Utgivningen inleddes som en underetikett på DC Vertigo 2018, och utgjorde vid Vertigos nedläggning i oktober 2019 dess enda kvarvarande titlar. |
WildStorm | Warren Ellis | Utgivningen inleddes som en underetikett på DC's moderetikett 2016. Hade dessförinnan dock existerat först som en del av Image Comics (med start 1992) och därefter på DC (nedlagt 2010). |