Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (+ Bacon & Egg) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 13: | Rad 13: | ||
|- | |- | ||
|1980||"[[Thorgal]]" || ||[[Jean Van Hamme]] och [[Grzegorz Rosinski]]|| ||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |1980||"[[Thorgal]]" || ||[[Jean Van Hamme]] och [[Grzegorz Rosinski]]|| ||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | ||
|- | |||
|1980||"[[La trilogie Nikopol]]" ||"[[Nikopol-trilogin]]" ||[[Enki Bilal]]||Album ||Frankrike||[[Bild:mini_frankrike.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1980||"[[Bloom County]]" ||"[[Opus]]" ||[[Berke Breathed]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1980||"[[Bloom County]]" ||"[[Opus]]" ||[[Berke Breathed]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] |
Versionen från 11 november 2006 kl. 20.33
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet