Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
Wakuran (diskussion | bidrag) (→Serier från 1930-talet: Dickie Dare från 1933 av vad jag kan se...) |
||
Rad 21: | Rad 21: | ||
|- | |- | ||
|1931|| ||"[[Fabian]]" ||[[Emil Brinck]]||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |1931|| ||"[[Fabian]]" ||[[Emil Brinck]]||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1932 ||"[[Alley Oop]]" ||"[[Alley Oop|Big Ben]]" ||[[V.T. Hamlin]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1932 ||"[[Alley Oop]]" ||"[[Alley Oop|Big Ben]]" ||[[V.T. Hamlin]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 41: | Rad 39: | ||
|- | |- | ||
|1933 ||"[[Brick Bradford]]" ||"[[Tom Trick]]" ||[[William Ritt]] och [[Clarence Gray]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1933 ||"[[Brick Bradford]]" ||"[[Tom Trick]]" ||[[William Ritt]] och [[Clarence Gray]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1933 ||"[[Dickie Dare]]" || ||[[Milton Caniff]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1933 ||"[[Smilin' Jack]]" ||||[[Zack Mosley]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1933 ||"[[Smilin' Jack]]" ||||[[Zack Mosley]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] |
Nuvarande version från 12 januari 2012 kl. 03.21
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet