Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (tillägg) |
Wakuran (diskussion | bidrag) (→Serier från 1930-talet: Dickie Dare från 1933 av vad jag kan se...) |
||
(6 mellanliggande versioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 22: | Rad 22: | ||
|1931|| ||"[[Fabian]]" ||[[Emil Brinck]]||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |1931|| ||"[[Fabian]]" ||[[Emil Brinck]]||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1932 ||"[[Alley Oop]]" ||"[[Alley Oop|Big Ben]]" ||[[V.T. Hamlin]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|1932 ||"[[Alley Oop]]" ||"[[Alley Oop|Big Ben]]" ||[[ | |||
|- | |- | ||
|1932 ||"[[Henry]]" ||"[[Hasse]]" ||[[Carl Anderson]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1932 ||"[[Henry]]" ||"[[Hasse]]" ||[[Carl Anderson]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 41: | Rad 39: | ||
|- | |- | ||
|1933 ||"[[Brick Bradford]]" ||"[[Tom Trick]]" ||[[William Ritt]] och [[Clarence Gray]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1933 ||"[[Brick Bradford]]" ||"[[Tom Trick]]" ||[[William Ritt]] och [[Clarence Gray]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1933 ||"[[Dickie Dare]]" || ||[[Milton Caniff]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1933 ||"[[Smilin' Jack]]" ||||[[Zack Mosley]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1933 ||"[[Smilin' Jack]]" ||||[[Zack Mosley]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 56: | Rad 56: | ||
|1934|| "[[Radio Patrol]]" (senare "[[Sergeant Riley]]")||"[[Radiopatrullen]]" || [[Charlie Schmidt]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1934|| "[[Radio Patrol]]" (senare "[[Sergeant Riley]]")||"[[Radiopatrullen]]" || [[Charlie Schmidt]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1934|| "[[Li'l Abner]]"|| "[[Knallhatten]]" || [[Al Capp]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1935|| "[[King of the Royal Mounted]]"|| "[[King vid gränspolisen]]" ||[[Stephen Slesinger]] (och [[Zane Grey]])||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1935|| "[[King of the Royal Mounted]]"|| "[[King vid gränspolisen]]" ||[[Stephen Slesinger]] (och [[Zane Grey]])||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 67: | Rad 67: | ||
|- | |- | ||
|1935|| "[[Little Lulu|Little Lulu]]"<br>(skämtteckningsversionen)|| "[[Lilla Lotta]]" || [[Marge]] ([[Marjorie Henderson Buell]]) ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1935|| "[[Little Lulu|Little Lulu]]"<br>(skämtteckningsversionen)|| "[[Lilla Lotta]]" || [[Marge]] ([[Marjorie Henderson Buell]]) ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1935 || ||"[[Klotjohan]]" ||[[Torvald Gahlin]] ||Veckopress ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1935|| || "[[Jumbo i djungeln]]" || [[Einar Norelius]]||Dagspress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1936|| "[[Barney Baxter]]"|| ||[[Frank Miller (1)|Frank Miller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1936|| "[[Barney Baxter]]"|| ||[[Frank Miller (1)|Frank Miller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1936 ||"[[Kalle Anka (dagspress)|Donald Duck]]"<br/>(serieversionen) ||"[[Kalle Anka (dagspress)|Kalle Anka]]" ||[[Al Taliaferro]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1936 ||"[[Kalle Anka (dagspress)|Donald Duck]]"<br/>(serieversionen) ||"[[Kalle Anka (dagspress)|Kalle Anka]]" ||[[Al Taliaferro]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 90: | Rad 92: | ||
|1938||"[[Superman]]"|| "[[Stålmannen]]"||[[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1938||"[[Superman]]"|| "[[Stålmannen]]"||[[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1938 ||"[[Charlie Chan]]" || ||[[Alfred Andriola]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1938 ||"[[Charlie Chan]]"<br>(serieversionen) || ||[[Alfred Andriola]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1938 ||"[[Lone Ranger]]"<br>(serieversionen)||"[[Ensamma Vargen]]"/<br>"[[Svarta Masken]]"||[[Fran Striker]] och [[Ed Kressy]] ||Dagspress | |1938 ||"[[Lone Ranger]]"<br>(serieversionen)||"[[Ensamma Vargen]]"/<br>"[[Svarta Masken]]"||[[Fran Striker]] och [[Ed Kressy]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1938||"[[Nancy]]" (tidigare "[[Fritzi Ritz]]")||"[[Lisa och Sluggo]]" ||[[Ernie Bushmiller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1938||"[[Nancy]]" (tidigare "[[Fritzi Ritz]]")||"[[Lisa och Sluggo]]" ||[[Ernie Bushmiller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1938 ||"[[Mary Worth's Family]]" (tidigare "[[Apple Mary]]", senare "[[Mary Worth]]") || "[[Mary Worth]]"||[[Allen Saunders]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1938||"[[Spirou]]"||"[[Spirou]]"/"[[Spirre]]" ||[[Rob-Vel]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |1938||"[[Spirou]]"||"[[Spirou]]"/"[[Spirre]]" ||[[Rob-Vel]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] |
Nuvarande version från 12 januari 2012 kl. 03.21
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet