Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) m (Länkfix) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
(8 mellanliggande versioner av 5 användare visas inte) | |||
Rad 3: | Rad 3: | ||
[[Kronologisk lista över svenska serietidningar]]: | [[Kronologisk lista över svenska serietidningar]]: | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1937-1949)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1937-1949)|1937–1949]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1950-1959)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1950-1959)|1950–1959]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1960-1969)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1960-1969)|1960–1969]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1970-1979)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1970-1979)|1970–1979]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)|1980–1989]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)|1990–1999]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)|2000–2009]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2010-2019)|2010–2019]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
Rad 70: | Rad 71: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Goliat]]'' || [[Semic]] || 1982- | |rowspan=2| || ''[[Goliat]]'' || [[Semic]] || 1982-90 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 130: | Rad 131: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[NO Magazine]]'' || [[Mushtaq Trading Corporation]] || 1983- | |rowspan=2| || ''[[NO Magazine]]'' || [[Mushtaq Trading Corporation]] || 1983-84 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Stjärnornas Krig]]'' || [[Semic]] || 1983- | |rowspan=2| || ''[[Stjärnornas Krig]]'' || [[Semic]] || 1983-84 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Sammanslagen med ''Indiana Jones'' i ''Månadens Äventyr'' 1985. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Boing]]'' || [[Wahlströms]] || 1984-? | |rowspan=2| || ''[[Boing]]'' || [[Wahlströms]] || 1984-? | ||
Rad 150: | Rad 151: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Gustaf]]'' || [[Semic]] || 1984- | |rowspan=2| || ''[[Gustaf (serietidning)|Gustaf]]'' || [[Semic]], [[Egmont]] || 1984-2015 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Indiana Jones]]'' || [[Semic]] || 1984 | |rowspan=2| || ''[[Indiana Jones]]'' || [[Semic]] || 1984 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Sammanslagen med ''Stjärnornas krig'' i ''Månadens Äventyr'' 1985. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Judge Dredd]] (ver. 1)'' || [[Pingvinförlaget]] | |rowspan=2| || ''[[Judge Dredd]] (ver. 1)'' || [[Pingvinförlaget]] || 1984-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 166: | Rad 167: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pox]]'' || [[Epix]] || 1984- | |rowspan=2| || ''[[Pox]]'' || [[Epix]] || 1984-93 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pulserande Metal]]'' || [[K G Jönsson]] || 1984 | |rowspan=2| || ''[[Pulserande Metal]]'' || [[K G Jönsson]] || 1984 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tarantella]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1984 | |rowspan=2| || ''[[Tarantella]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1984 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[X:en]]'' || [[Semic]] || 1984- | |rowspan=2| || ''[[X:en]]'' || [[Semic]] || 1984-85 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Comet]]'' || [[Semic]] || 1985 | |rowspan=2| || ''[[Comet]]'' || [[Semic]] || 1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 202: | Rad 203: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Robotjägaren]]'' || | |rowspan=2| || ''[[Robotjägaren]]'' || [[Pingvinförlaget]] || 1985-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 218: | Rad 219: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Elixir]]'' || [[Epix]] || 1986- | |rowspan=2| || ''[[Elixir]]'' || [[Epix]] || 1986-87 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 226: | Rad 227: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kul med...]] (ver. 2)'' || | |rowspan=2| || ''[[Kul med...]] (ver. 2)'' || [[Semic Press]] || 1986-1988 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 262: | Rad 263: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Satellitserien]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1987- | |rowspan=2| || ''[[Satellitserien]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1987-89 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 274: | Rad 275: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Transformers]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1987- | |rowspan=2| || ''[[Transformers]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1987-93 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 286: | Rad 287: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ALF]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1988- | |rowspan=2| || ''[[ALF]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1988-90 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 302: | Rad 303: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[DC-serier]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1988- | |rowspan=2| || ''[[DC-serier]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1988-89 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Bytte namn till ''[[Läderlappen och Robin]]'' fr.o.m. nr 2/1989 | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Larson]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont]], [[Full Stop Media]] || 1988- | |rowspan=2| || ''[[Larson!]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont]], [[Full Stop Media]] || 1988-2009 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Magnum88-1.jpg|75px]]|| ''[[Magnum Comics]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1988- | |rowspan=2| [[Bild:Magnum88-1.jpg|75px]]|| ''[[Magnum Comics]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1988-97 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 333: | Rad 334: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Läderlappen och Robin]]'' (ver. 2) || [[SatellitFörlaget]] || 1989-90 | |||
|- | |||
|colspan="4"| Hette tidigare ''[[DC-serier]]''. | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2|[[Bild:Center-Serien.jpg|75px]] || ''[[Center-Serien]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1989–1990 | |rowspan=2|[[Bild:Center-Serien.jpg|75px]] || ''[[Center-Serien]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1989–1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Sportserietidning från Atlantic Förlags. Innehöll bl.a. "[[Johnny Puma]]" och "[[Benny Guldfot]]". Efter nedläggningen flyttades en del av serierna till ''[Barracuda]]''. | |colspan="4"|Sportserietidning från Atlantic Förlags. Innehöll bl.a. "[[Johnny Puma]]" och "[[Benny Guldfot]]". Efter nedläggningen flyttades en del av serierna till ''[[Barracuda]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Collage]]'' || [[Semic]] || 1989 | |rowspan=2| || ''[[Collage]]'' || [[Semic]] || 1989 | ||
Rad 354: | Rad 359: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Magnum Special]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1989- | |rowspan=2| || ''[[Magnum Special]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1989-93 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Marvel Mutanter]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1989- | |rowspan=2| || ''[[Marvel Mutanter]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1989-90 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Bytte namn till ''[[X-Men]]'' fr.o.m nr 9/1990. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Samantha]]'' ||[[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1989 | |rowspan=2| || ''[[Samantha]]'' ||[[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1989 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 370: | Rad 375: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Zoo (svensk serietidning)|Zoo]]'' || [[Semic]] || 1989- | |rowspan=2| || ''[[Zoo (svensk serietidning)|Zoo]]'' || [[Semic]] || 1989-90 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 7 oktober 2023 kl. 14.21
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937–1949 1950–1959 1960–1969 1970–1979 1980–1989 1990–1999 2000–2009 2010–2019 Full lista