Tango: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag) Skapade sidan med 'Kategori: Serier Kategori: Franska serier Kategori: Kriminal- och agentserier Kategori: Äventyrsserier Kategori: Seriefigurer Kategori: Franska seriefig...' |
Andreas (diskussion | bidrag) |
||
| (4 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
| Rad 15: | Rad 15: | ||
|"Sable rouge" || 2018 || Matz, Xavier || Xavier || "Röd sand", ''Agent X9'' nr 5–6/2020 | |"Sable rouge" || 2018 || Matz, Xavier || Xavier || "Röd sand", ''Agent X9'' nr 5–6/2020 | ||
|- | |- | ||
|"À l'ombre du Panama" || 2019 || Matz, Xavier || Xavier || | |"À l'ombre du Panama" || 2019 || Matz, Xavier || Xavier || "I skuggan av Panama", ''Agent X9'' nr 3–4/2021 | ||
|- | |- | ||
|"Quitte ou double à Quito" || 2020 || Matz, Xavier || Xavier || | |"Quitte ou double à Quito" || 2020 || Matz, Xavier || Xavier || "Kvitt eller dubbelt i Quito", ''Agent X9'' nr 5–6/2021 | ||
|- | |||
|"Le dernier condor" || 2020 || Matz, Xavier || Xavier || | |||
|- | |||
|"Le fleuve aux trois frontières" || 2021 || Matz, Xavier || Xavier || | |||
|- | |||
|"La flèche de Magellan" || 2023 || Matz, Xavier || Xavier || | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 3 december 2023 kl. 15.19
"Tango", fransk serie av Matz och Philippe Xavier. Publiceras på svenska i Agent X9.
Utgivning
| Originaltitel | Utgivningsår | Författare | Tecknare | Svensk utgivning |
|---|---|---|---|---|
| "Un Océan de pierres" | 2017 | Matz, Xavier | Xavier | "Stenhavet", Agent X9 nr 5–6/2019 |
| "Sable rouge" | 2018 | Matz, Xavier | Xavier | "Röd sand", Agent X9 nr 5–6/2020 |
| "À l'ombre du Panama" | 2019 | Matz, Xavier | Xavier | "I skuggan av Panama", Agent X9 nr 3–4/2021 |
| "Quitte ou double à Quito" | 2020 | Matz, Xavier | Xavier | "Kvitt eller dubbelt i Quito", Agent X9 nr 5–6/2021 |
| "Le dernier condor" | 2020 | Matz, Xavier | Xavier | |
| "Le fleuve aux trois frontières" | 2021 | Matz, Xavier | Xavier | |
| "La flèche de Magellan" | 2023 | Matz, Xavier | Xavier |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
