Marvels Universum (tidning): Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
SomeDweeb (diskussion | bidrag)
mIngen redigeringssammanfattning
 
(En mellanliggande sidversion av samma användare visas inte)
Rad 33: Rad 33:


== Utgivning ==
== Utgivning ==
=== Version {{I}}: 1987-1991 ===
{| {{snyggtabell}}
{| {{snyggtabell}}
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| [[Marvelklubben]] !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| [[Marvelklubben]] !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll
Rad 68: Rad 69:
|4/1988 || 115 || ''Fantastic Four'' #263–264<br>''[[Marvel Fanfare]]'' #15
|4/1988 || 115 || ''Fantastic Four'' #263–264<br>''[[Marvel Fanfare]]'' #15
|-
|-
|5/1988 || 117 || ''Uncanny X-Men''
|5/1988 || 117 || ''Uncanny X-Men'' #153, #172-173
|-
|-
|6/1988 || 119 || ''Daredevil'' #229–233
|6/1988 || 119 || ''Daredevil'' #229–233
Rad 92: Rad 93:
|4/1989 || 143 || ''[[Captain America]]'' #251, 252
|4/1989 || 143 || ''[[Captain America]]'' #251, 252
|-
|-
|5/1989 || 146 || ''[[Punisher]]''
|5/1989 || 146 || ''[[Punisher]]'' (1986) #1-2
|-
|-
|6/1989 || 149 || ''[[The Amazing Spider-Man]]'' #89-91
|6/1989 || 149 || ''[[The Amazing Spider-Man]]'' #89-91
Rad 122: Rad 123:
|7/1990 || 192|| ''[[Longshot]]'' #1–6
|7/1990 || 192|| ''[[Longshot]]'' #1–6
|-
|-
|8/1990 || 195|| ''The Incredible Hulk''
|8/1990 || 195|| ''The Incredible Hulk'' #326-327, #331-332
|-
|-
|9/1990 || 198 || ''Fantastic Four'' #278–284
|9/1990 || 198 || ''Fantastic Four'' #278–284
Rad 130: Rad 131:
|11/1990 || 204 || ''[[Thor (Marvel)|Thor]]'' #337-340
|11/1990 || 204 || ''[[Thor (Marvel)|Thor]]'' #337-340
|-
|-
|12/1990 || 207 || ''Hulk'' #333,334, 336, 337
|12/1990 || 207 || ''Hulk'' #333, 334, 336, 337
|-
|-
|1/1991 || 210 || ''Daredevil'' #248, 249, 254, 255
|1/1991 || 210 || ''Daredevil'' #248, 249, 254, 255
Rad 136: Rad 137:
|2/1991 || 214 || ''Wolverine / [[Nick Fury]]: The Scorpio Connection''<BR>''Classic X-Men'' #10 ("Tag, Sucker!", "John Boltons Vernisage")<BR>''Classic X-Men'' #25 ("Just Don't Look in Its Eyes", "Back Cover")<BR>''Classic X-Men'' #27 ("Back Cover")<BR>''Classic X-Men'' #32 ("Back Cover")<BR>
|2/1991 || 214 || ''Wolverine / [[Nick Fury]]: The Scorpio Connection''<BR>''Classic X-Men'' #10 ("Tag, Sucker!", "John Boltons Vernisage")<BR>''Classic X-Men'' #25 ("Just Don't Look in Its Eyes", "Back Cover")<BR>''Classic X-Men'' #27 ("Back Cover")<BR>''Classic X-Men'' #32 ("Back Cover")<BR>
|-
|-
|3/1991 || 217 || ''[[Silver Surfer]]''
|3/1991 || 217 || ''[[Silver Surfer]]'' (1982) #1, ''Silver Surfer'' (1988) #1-2
|-
|-
|4/1991 || 220 || ''[[Marshal Law]] takes Manhattan'' <br>''[[What The?!]]'' #1, 2, 5, 6
|4/1991 || 220 || ''[[Marshal Law]] takes Manhattan'' <br>''[[What The?!]]'' #1, 2, 5, 6
Rad 144: Rad 145:
|6/1991 || 228 || ''[[Deathlok]]'' #1–4
|6/1991 || 228 || ''[[Deathlok]]'' #1–4
|-
|-
|7/1991 || 231 || ''The Incredible Hulk''
|7/1991 || 231 || ''The Incredible Hulk'' #338-341
|-
|-
|8/1991 || 234 || ''[[Inferno (Marvel)|Inferno]]''
|8/1991 || 234 || ''[[Inferno (Marvel)|Inferno]]''
Rad 151: Rad 152:
|-
|-
|10/1991 || 241 || ''Daredevil'' #262, 263, 265, 266
|10/1991 || 241 || ''Daredevil'' #262, 263, 265, 266
|-
|}
=== Version {{II}}: 2025- ===
{| {{snyggtabell}}
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll
|-
|1/2025 || ''Immortal Hulk'' #1-2
|-
|-
|}
|}

Nuvarande version från 5 november 2025 kl. 20.55

SERIETIDNING
Marvels Universum (Ⅰ)
Marvels Universum (Ⅰ)
Marvels Universum (Ⅰ) (1987–1991)
Land: Sverige
Språk: svenska

Startade:1987
Upphörde:1991
Förlag:Semic Press AB

Marvels Universum (Ⅱ)
Marvels Universum (Ⅱ) (2025–)
Land: Sverige
Språk: svenska

Startade:2025
Förlag:Ades Media
ISSN:3035-8302

Marvels Universum, svensk serietidning som innehöll blandade Marvel-serier. Gavs ut 1987–91, först av Semic Press AB och senare av SatellitFörlaget. Konceptet fortsatte sedan i Mega Marvel. Titeln återupplivades 2025 av Ades Media i samarbete med Retrobokklubben.

Utgivning

Version : 1987-1991

Nummer Marvelklubben Innehåll
1/1987 84 Daredevil #188, 189
2/1987 86 Fantastic Four #251–256
Avengers #233
3/1987 88 Daredevil #190
4/1987 90 X-Men #141
The Uncanny X-Men #142, 143
5/1987 92 Marvel Fanfare #7, 18, 28
6/1987 94 Power Pack #1-4, 6
7/1987 96 The Thing (1983) #2
Avengers #234
Fantastic Four #257
Fantastic Four Annual #17
8/1987 98 The Uncanny X-Men #162 (två sidor), 165–167
9/1987 100 The Incredible Hulk #314–316
10/1987 102 Daredevil #191, 219–221
11/1987 104 Avengers #235–237
12/1987 106 The Uncanny X-Men #169–171
1/1988 109 Fantastic Four #258–262
2/1988 111 Power Pack #7–10
3/1988 113 Daredevil #226–228
4/1988 115 Fantastic Four #263–264
Marvel Fanfare #15
5/1988 117 Uncanny X-Men #153, #172-173
6/1988 119 Daredevil #229–233
7/1988 121 The Uncanny X-Men #174, 175, 181, 183, 184
8/1988 123 Fantastic Four #265–270
9/1988 125 The Uncanny X-Men #185, 186
10/1988 127 Power Pack #13–15
11/1988 129 The Uncanny X-Men #187, 188
New Mutants #21
12/1988 131 Fantastic Four #271–273
1/1989 134 Fantastic Four #247, 276, 277
2/1989 137 The Uncanny X-Men #195
Power Pack #13–15
3/1989 140 Fantastic Four #275
Thing #23
Marvel Fanfare #18
4/1989 143 Captain America #251, 252
5/1989 146 Punisher (1986) #1-2
6/1989 149 The Amazing Spider-Man #89-91
7/1989 137 The Amazing Spider-Man #44, 46, 47, 92, 95, 96
8/1989 155 The Amazing Spider-Man #53, 59, 97-99
9/1989 157 The Punisher #3–5
10/1989 162 Fantastic Four #233, 285
11/1989 167 Indiana Jones and the last Crusade
12/1989 171 Power Pack #16, 17
1/1990 174 Machine Man #1–4
2/1990 177 Wolverine #1–4
3/1990 180 Punisher #1, 2, 5, 6
4/1990 183 The Incredible Hulk #317-319, 324, 325
5/1990 186 Punisher #6–9
6/1990 189 Daredevil #236, 239, 240, 242
7/1990 192 Longshot #1–6
8/1990 195 The Incredible Hulk #326-327, #331-332
9/1990 198 Fantastic Four #278–284
10/1990 201 Daredevil #243–245, 247;
11/1990 204 Thor #337-340
12/1990 207 Hulk #333, 334, 336, 337
1/1991 210 Daredevil #248, 249, 254, 255
2/1991 214 Wolverine / Nick Fury: The Scorpio Connection
Classic X-Men #10 ("Tag, Sucker!", "John Boltons Vernisage")
Classic X-Men #25 ("Just Don't Look in Its Eyes", "Back Cover")
Classic X-Men #27 ("Back Cover")
Classic X-Men #32 ("Back Cover")
3/1991 217 Silver Surfer (1982) #1, Silver Surfer (1988) #1-2
4/1991 220 Marshal Law takes Manhattan
What The?! #1, 2, 5, 6
5/1991 223 Daredevil #256, 259–261
6/1991 228 Deathlok #1–4
7/1991 231 The Incredible Hulk #338-341
8/1991 234 Inferno
9/1991 238 X-Factor #37
The Uncanny X-Men #242
Excalibur #6, 7
10/1991 241 Daredevil #262, 263, 265, 266

Version : 2025-

Nummer Innehåll
1/2025 Immortal Hulk #1-2

Recensioner