Ordningen upprätthålls alltid: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag) |
Andreas (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 35: | Rad 35: | ||
|- | |- | ||
|"Den döda kvinnan" || – || ''Agent X9'' nr 8/2013 || [[Hedvig Häggman-Sund]] & [[Joakim Gunnarsson]] || | |"Den döda kvinnan" || – || ''Agent X9'' nr 8/2013 || [[Hedvig Häggman-Sund]] & [[Joakim Gunnarsson]] || | ||
|- | |||
|"Den missförstådde poeten" || – || ''[[Antologi Tago]]'' v. 1 || [[Thomas Olsson]] || | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 13 september 2013 kl. 23.53
"Ordningen upprätthålls alltid" är en svit kriminalnoveller av Pär Thörn som publicerades i Agent X9 2011–2012. Novellerna bearbetades till serieform 2013 för publicering i samma tidning samt i album utgivet av Apart Förlag. I samband med detta tillkom även serieavsnitt som inte hade någon novellförlaga.
Utgivning
| Titel | Novellpublicering | Seriepublicering | Tecknare | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| "Undercoversnuten" | Agent X9 nr 8/2011 | |||
| "Hämnaren" | Agent X9 nr 9/2011 | Agent X9 nr 9/2013 | Natalia Batista | |
| "Det omvända sjutalet" | Agent X9 nr 10/2011 | |||
| "Bankrånaren" | Agent X9 nr 11/2011 | |||
| "Attentatskvinnan" | Agent X9 nr 12/2011 | |||
| "Thailandsresenären" | Agent X9 nr 13/2011 | |||
| "Superhjärnan" | Agent X9 nr 1/2012 | |||
| "Polisen med patos" | Agent X9 nr 2/2012 | |||
| "Människojägaren" | Agent X9 nr 3/2012 | Agent X9 nr 7/2013 | Dennis Gustafsson | Cameo av Viktor Kasparsson |
| "Bombmannen" | Agent X9 nr 4/2012 | |||
| "Kassaskåpssprängaren" | Agent X9 nr 5/2012 | |||
| "Den vanliga småtjuven" | Agent X9 nr 6/2012 | |||
| "Skriftställaren" | Agent X9 nr 7/2012 | |||
| "Den döda kvinnan" | – | Agent X9 nr 8/2013 | Hedvig Häggman-Sund & Joakim Gunnarsson | |
| "Den missförstådde poeten" | – | Antologi Tago v. 1 | Thomas Olsson |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
