Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1940-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökSir-L (diskussion | bidrag) m (tillägg av Miss Fury och ändring av ordningsföljden för 1941) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Sad Sack") |
||
Rad 17: | Rad 17: | ||
|- | |- | ||
|1941||"[[Captain America]]"|| ||[[Joe Simon]] och [[Jack Kirby]]||Serietidning||USA | |1941||"[[Captain America]]"|| ||[[Joe Simon]] och [[Jack Kirby]]||Serietidning||USA | ||
|- | |||
|1941||"[[Sad Sack]]"||"[[Egon]]"/"[[Basse]]"||[[George Baker]]||Veckopress||USA | |||
|- | |- | ||
|1941||"[[Tom Poes]]"||"[[Tom Puss]]"||[[Marten Toonder]]||Dagspress||Nederländerna | |1941||"[[Tom Poes]]"||"[[Tom Puss]]"||[[Marten Toonder]]||Dagspress||Nederländerna |
Versionen från 6 mars 2006 kl. 16.05
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1940-talet.
- Bläddra till Serier från 1930-talet
- Bläddra till Serier från 1950-talet
Serier från 1940-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1940 | "The Spirit" | Will Eisner | Serietidning | USA | |
1940 | "The Flash" (40-talsversionen) | "Blixten" | Gardner Fox och Harry Lampert | Serietidning | USA |
1941 | "Captain America" | Joe Simon och Jack Kirby | Serietidning | USA | |
1941 | "Sad Sack" | "Egon"/"Basse" | George Baker | Veckopress | USA |
1941 | "Tom Poes" | "Tom Puss" | Marten Toonder | Dagspress | Nederländerna |
1941 | "Miss Fury" | "Svarta Masken" | Tarpé Mills | Dagspress | USA |
1941 | "Plastic Man" | "Plastmannen" | Jack Cole | Serietidning | USA |
1941 | "Archie" | "Acke" | John L. Goldwater, Vic Bloom och Bob Montana | Serietidning | USA |
1941 | "Flygsoldat 113 Bom" | Torsten Bjarre | Militärpress | Sverige | |
1941 | "Jan Winter" | Björn Karlström | Dagspress | Sverige | |
1943 | "Kerry Drake" | Alfred Andriola och Allen Saunders | Dagspress | USA | |
1943 | "Blanka Blink" (senare "Phili Philin") |
Allan Borgström | Veckopress (senare dagspress) |
Sverige | |
1943 | "Allan Kämpe" | Eugen Semitjov | Serietidning (senare dagspress) |
Sverige | |
1944 | "Äventyr bland djuren" (senare "Brum") | Rune Andréasson | Veckopress | Sverige | |
1944 | "Tusen och en natt" | Bo Vilson (Bovil) | Veckopress | Sverige | |
1945 | "Johnny Hazard" | Frank Robbins | Dagspress | USA | |
1944 | "Curly Kayoe" (tidigare "Joe Jinks") | "Knock-Out Charlie" | Sam Leff | Dagspress | USA |
1945 | "Drago" | Burne Hogarth | Dagspress | USA | |
1946 | "Rip Kirby" | "Rip Kirby"/"Peter Falk" | Alex Raymond | Dagspress | USA |
1946 | "Blake et Mortimer" | "Blake och Mortimers äventyr" | Edgar Pierre Jacobs | Serietidning | Belgien |
1946 | "Amok" | "Kilroy" | Antonio Canale och Cesare Solini | Äventyrstidskrift | Italien |
1946 | "Mark Trail" | Ed Dodd | Dagspress | USA | |
1947 | "Lucky Luke" | Morris | Serietidning | Belgien | |
1947 | "Steve Canyon" | Milton Caniff | Dagspress | USA | |
1948 | "Tex Willer" | Giovanni Luigi Bonelli och Aurelio Gallepini | Italien |