Startsidan: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning
m Forum
Rad 11: Rad 11:
</p>
</p>
<div style="background-color:yellow; border-color:black; border:2px;">
<div style="background-color:yellow; border-color:black; border:2px;">
'''Vi söker några lingvistiska hjältar att ingå i vårt översättningsteam! Projektet går ut på att översätta seriewikins nya forumprogramvara till svenska!'''<br>
'''Nu är den nya forumprogramvaran installerad! Avsedd för allmänna diskussioner i en mer strukturerad miljö.'''<br>
[[:Special:AWCforum/st/id34|Se forumtråden här!]]
[[:Special:WikiForum|Nya forumet finns här!]]
</div>
</div>
</div>
</div>

Versionen från 14 april 2015 kl. 08.39

Välkommen till Seriewikin, den interaktiva nätencyklopedin om tecknade serier

Om Seriewikin  |  Om att arbeta i Seriewikin  |  Instruktioner  |  Antal artiklar: 19 965   |  Kontakta redaktionen   |  Diskussionsforum  |  Seriefrämjandet   |   Besök oss på Facebook!

Nu är den nya forumprogramvaran installerad! Avsedd för allmänna diskussioner i en mer strukturerad miljö.
Nya forumet finns här!

Seriewikin

Det här är Seriewikin, Seriefrämjandets wikibaserade uppslagsverk och tillika Sveriges största faktasamling om allt som rör tecknade serier i Sverige och i resten av världen. Just nu finns här 19 965 artiklar.

På Seriewikin kan du bland annat hitta information om seriefigurer, serieskapare, förlag och studior. Undrar du över serieterminologi hoppas vi att den här resursen kan vara till hjälp.

Seriewikin skapas kontinuerligt av svenska serieentusiaster – så rätta och komplettera gärna artiklarna! Gå in på sidan deltagarportalen och titta gärna på instruktionerna innan du sätter igång!

Till din hjälp finns fyra wiki-redaktörer.

Aktuellt

style="color:#000"|

Vecka 13

Pågående evenemang:

  • Måndagar – Skissmåndag, Soho Beer House, Göteborg, 18.00-.
  • 24 februari - 30 mars – Bokrean pågår i hela landet. [69]
  • 19 mars - 2 april – Södra Latin Artist's books, Serieteket, Stockholm. [70], [71]
  • 4 februari - 6 maj – Serietekets filmklubb 20 år, Stockholm. [72]



Månadens utvalda artikel mars 2026
Eva Billow, 1950-tal.

Eva Billow, född Forss (2 maj 1902–22 februari 1993), var en svensk konstnär, författare, grafisk formgivare, illustratör och serieskapare. Hon var 1925–1968 lärare i grafisk formgivning vid Konstfackskolan i Stockholm. Hon gifte sig 1939 med förlagsredaktören och bokformgivaren Anders Billow, som hon också samarbetade mycket med i yrkeslivet.

Billow studerade vid Tekniska skolan, det som senare blev Konstfackskolan där hon också blev lärare. Hon kan anses ha utvecklat sin stil på 1940-talet till den stramhet som hon syntes ha eftersträvat redan i tidigare år och hon räknas som en av de mest tongivande bilderbokskonstnärerna under 1940- och 1950-talen. Hennes modernistiska stil har liknats vid den samtida funktionalismen inom arkitekturen. Hon satte oftast barnet i centrum av sina böcker och barnperspetkivet fanns där även i böcker som handlade om antropomorfa djur. Hennes kvinnoporträtt kan sägas spegla kvinnorollens utveckling under de år som hennes karriär omfattade och även hennes egen roll som konstnär.

Något som är relativt okänt för eftervärlden är nog att Billow producerade en betydande volym tecknade serier under sin livstid – barnserien "Kajsa och Snurran" som publicerades i både veckopress och barntidningar åren 1925–1961. Det var faktiskt med "Kajsa och Snurran" som hennes karriär som professionell illustratör inleddes. Den första tidningen den publicerades i var Svenska Journalen och den utkom som bok första gången 1929, med undertiteln "en bilderbok med vers för snälla barn".

Hon skapade ett flertal serier. Även "Resan till Stockholm" (1933) och "Lille Truls äventyr i skogen" (1934) har påståtts vara i serieform, men åtminstone den förstnämnda är snarare att betrakta som en bilderbok.



Månadens utvalda artikel

Månadens samarbete

"Hälge" av Lars Mortimer. © upphovsmannen.

Lars Mortimer (22 mars 1946 - 25 aug 2014), svensk serieskapare och upphovsman till "Bobo", "Gnuttarna", "Herr K", "Vattenhålet" och "Hälge". Mortimer var även redaktör för serietidningen 91:an 1972–77 och för Knasen under ett antal år på 1970-talet. Fick Adamsonstatyetten 2002.



Vad vill du se som Månadens samarbete framöver? Var med och påverka! Lämna förslag och rösta varje månad på diskussionssidan.