Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Han som föddes...") |
||
Rad 17: | Rad 17: | ||
|- | |- | ||
|1980||"[[Bloom County]]" ||"[[Opus]]" ||[[Berke Breathed]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1980||"[[Bloom County]]" ||"[[Opus]]" ||[[Berke Breathed]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1981||"[[Celui qui est né deux fois]]"||"[[Han som föddes två gånger]]" ||[[Derib]] ||Serietidning ||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1981|| ||"[[Uti vår hage]]" ||[[Krister Petersson]]||Serietidning||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |1981|| ||"[[Uti vår hage]]" ||[[Krister Petersson]]||Serietidning||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] |
Versionen från 9 januari 2007 kl. 02.00
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet