Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Han som föddes...") |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (+ Bacchus) |
||
Rad 55: | Rad 55: | ||
|- | |- | ||
|1986||"[[Xenozoic Tales]]"||"[[Xenozoicum]]"/"[[Jack Cadillac]]"||[[Mark Schultz]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1986||"[[Xenozoic Tales]]"||"[[Xenozoicum]]"/"[[Jack Cadillac]]"||[[Mark Schultz]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1987||"[[Bacchus]]" || ||[[Eddie Campbell]]||Serietidning ||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1988||"[[Hellblazer]]" (i egen serie) || ||[[Jamie Delano]] och [[John Ridgway]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1988||"[[Hellblazer]]" (i egen serie) || ||[[Jamie Delano]] och [[John Ridgway]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] |
Versionen från 18 januari 2007 kl. 01.19
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet