Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1940-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Blake och Mortimer") |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
(19 mellanliggande versioner av 4 användare visas inte) | |||
Rad 9: | Rad 9: | ||
==Serier från 1940-talet== | ==Serier från 1940-talet== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land!! bgcolor="#FFEBAD"| | ||
|- | |- | ||
|1940||"[[The Spirit]]"|| ||[[Will Eisner]]||Serietidning||USA | |1940||"[[The Spirit]]"|| ||[[Will Eisner]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1940||"[[Flash (Blixten)|The Flash]]" (40-talsversionen) || "[[Blixten]]" ||[[Gardner Fox]] och [[Harry Lampert]]||Serietidning||USA | |1940||"[[Flash (Blixten)|The Flash]]" (40-talsversionen) || "[[Blixten]]" ||[[Gardner Fox]] och [[Harry Lampert]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1940||"[[The Shadow]]"<br>(serieversionen)||"[[The Shadow|"Skuggan"/ "Gäckande Skuggan"/ "Svarta Skuggan"]] ||[[Vernon Greene]]||Dagspress/ Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1940||"[[Hap Hopper]]"<br>(senare "[[Barry Noble]]")||"[[Sabotageligan]]" ||[[William Laas]] och [[Jack Sparling]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1941||"[[ | |1941||"[[Captain America]]"|| "[[Captain America]]"/<br>"[[Kapten Amerika]]" ||[[Joe Simon]] och [[Jack Kirby]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1941||"[[Tom Poes]]"||"[[Tom Puss]]"||[[Marten Toonder]]||Dagspress||Nederländerna | |1941||"[[Tom Poes]]"||"[[Tom Puss]]"||[[Marten Toonder]]||Dagspress||Nederländerna||[[Bild:mini_nederländerna.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1941|| ||"[[ | |1941||"[[Miss Fury]]"||"[[Svarta Masken]]"||[[Tarpé Mills]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1941|| ||"[[ | |1941||"[[Plastic Man]]"||"[[Plastmannen]]"||[[Jack Cole]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1941||"[[Archie]]"||"[[Acke]]"||[[John L. Goldwater]], [[Vic Bloom]] och [[Bob Montana]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1941||"[[Sad Sack]]"||"[[Egon]]"/"[[Vilsne Viktor]]"/"[[Basse]]"||[[George Baker]]||Veckopress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1941||"[[Gordo]]"||||[[Gus Arriola]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1941||"[[Brenda Starr]]"||||[[Dale Messick]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1941||"[[Teena]]"||"[[Tina]]"||[[Hilda Terry]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1941||"[[Flygsoldat 113 Bom]]"||"Flygsoldat 113 Bom"||[[Torsten Bjarre]]||Militärpress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1941||"[[Jan Winter]]"||"Jan Winter"||[[Björn Karlström]]||Fackpress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1942||"[[Johnny Wiking]]"||"Johnny Wiking"||[[Björn Karlström]]||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1942||"[[Barnaby]]"||||[[Crockett Johnson]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1942||"[[Male Call]]"||||[[Milton Caniff]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1942||"[[Fedthas]]"||"[[Gnidén]]"||[[Kaj Engholm]]||Dagspress||Danmark||[[Bild:mini_danmark.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1943||"[[Kerry Drake]]"|| ||[[Alfred Andriola]] och [[Allen Saunders]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1943||"[[Little Iodine]]"<br>(serien, figuren kom redan på 30-talet)||"[[Lilla Bettan]]"||[[Jimmy Hatlo]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1943||"[[The Flop Family]]"||"[[Philanders]]"/"[[Familjen Flopp]]" ||[[George Swanson]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1948||"[[Tex Willer]]" || ||[[Giovanni Luigi Bonelli]] och [[Aurelio Gallepini]]||||Italien | |1943||"[[Garth]]"|| ||[[Don Freeman]], [[John Allard]] och [[Steve Dowling]]||Dagspress||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | ||
|- | |||
|1943||"[[Blanka Blink]]"<br/>(senare "[[Phili Philin]]")||"Blanka Blink"||[[Allan Borgström]]||Veckopress<br/>(senare dagspress)||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1943||"[[Allan Kämpe]]"||"Allan Kämpe"||[[Eugen Semitjov]]||Serietidning<br/>(senare dagspress)||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1944||"[[Äventyr bland djuren]]" (senare "[[Brum (Äventyr bland djuren)|Brum]]")||"Äventyr bland djuren"||[[Rune Andréasson]]||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1944||"[[Tusen och en natt]]"||"Tusen och en natt"||[[Bo Vilson]] ([[Bovil]])||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1944||"[[Dotty Virvelvind]]"<br>(serieversionen)||"Dotty Virvelvind"||[[Sture Lennerstrand]] och [[Lennart Ek]]||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1944||"[[Johnny Hazard]]"|| ||[[Frank Robbins]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1944||"[[Curly Kayoe]]"<br>(tidigare "[[Joe Jinks]]")||"[[Knock-Out Charlie]]"||[[Sam Leff]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1944||"[[Dotty Dripple]]"||"[[Familjen Pripp]]"||[[Buford Tune]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1945||"[[Hubert (Dick Wingert)|Hubert]]" (serien, figuren skapades redan 1942)||||[[Dick Wingert]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1945||"[[Drago]]"|| ||[[Burne Hogarth]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1945||"[[Dick's Adventures in Dreamland]]"|| ||[[Max Trell]] och [[Neil O'Keefe]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1946||"[[Rip Kirby]]" ||"[[Rip Kirby]]"/"[[Peter Falk]]"||[[Alex Raymond]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1946||"[[Blake et Mortimer]]" ||"[[Blake och Mortimers äventyr]]"||[[Edgar Pierre Jacobs]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |||
|1946||"[[Les Pionniers de l'Espérance]]" ||"[[Rymdens pionjärer]]"||[[Raymond Poïvet]]||Serietidning||Frankrike||[[Bild:mini_frankrike.gif]] | |||
|- | |||
|1946||"[[Kilroy|Amok]]" ||"[[Kilroy]]"||[[Antonio Canale]] och [[Cesare Solini]]||Äventyrstidskrift||Italien||[[Bild:mini_italien.gif]] | |||
|- | |||
|1946||"[[Mark Trail]]" || ||[[Ed Dodd]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1947||"[[Lucky Luke]]" ||"[[Tursamme Tony]]"/"[[Snabba Wille]]"/"[[Lucky Luke]]"||[[Morris]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |||
|1947||"[[Hans og Grete]]" ||"[[Filip och Majken]]"||[[Helge Hall]]||Dagspress||Danmark||[[Bild:mini_danmark.gif]] | |||
|- | |||
|1947||"[[Steve Canyon]]" || ||[[Milton Caniff]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1948||"[[Pogo]]" (tidigare "[[Bumbazine]]"/"Albert & Pogo") ||||[[Walt Kelly]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1948||"[[Rusty Riley]]" || "[[Rusty]]"||[[Frank Godwin]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1948||"[[Tex Willer]]" || ||[[Giovanni Luigi Bonelli]] och [[Aurelio Gallepini]]||Serietidning||Italien||[[Bild:mini_italien.gif]] | |||
|- | |||
|1949||"[[Flook]]" ||||[[Trog]] ([[Wally Fawkes]])||Dagspress||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | |||
|- | |||
|1949||"[[Barry Noble]]"<br>(tidigare "[[Hap Hopper]]")||||[[Charles Verral]] och [[Al Plastino]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 12 januari 2008 kl. 00.38
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1940-talet.
- Bläddra till Serier från 1930-talet
- Bläddra till Serier från 1950-talet
Serier från 1940-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land | |
---|---|---|---|---|---|---|
1940 | "The Spirit" | Will Eisner | Serietidning | USA | ||
1940 | "The Flash" (40-talsversionen) | "Blixten" | Gardner Fox och Harry Lampert | Serietidning | USA | |
1940 | "The Shadow" (serieversionen) |
""Skuggan"/ "Gäckande Skuggan"/ "Svarta Skuggan" | Vernon Greene | Dagspress/ Serietidning | USA | |
1940 | "Hap Hopper" (senare "Barry Noble") |
"Sabotageligan" | William Laas och Jack Sparling | Dagspress | USA | |
1941 | "Captain America" | "Captain America"/ "Kapten Amerika" |
Joe Simon och Jack Kirby | Serietidning | USA | |
1941 | "Tom Poes" | "Tom Puss" | Marten Toonder | Dagspress | Nederländerna | |
1941 | "Miss Fury" | "Svarta Masken" | Tarpé Mills | Dagspress | USA | |
1941 | "Plastic Man" | "Plastmannen" | Jack Cole | Serietidning | USA | |
1941 | "Archie" | "Acke" | John L. Goldwater, Vic Bloom och Bob Montana | Serietidning | USA | |
1941 | "Sad Sack" | "Egon"/"Vilsne Viktor"/"Basse" | George Baker | Veckopress | USA | |
1941 | "Gordo" | Gus Arriola | Dagspress | USA | ||
1941 | "Brenda Starr" | Dale Messick | Dagspress | USA | ||
1941 | "Teena" | "Tina" | Hilda Terry | Dagspress | USA | |
1941 | "Flygsoldat 113 Bom" | "Flygsoldat 113 Bom" | Torsten Bjarre | Militärpress | Sverige | |
1941 | "Jan Winter" | "Jan Winter" | Björn Karlström | Fackpress | Sverige | |
1942 | "Johnny Wiking" | "Johnny Wiking" | Björn Karlström | Veckopress | Sverige | |
1942 | "Barnaby" | Crockett Johnson | Dagspress | USA | ||
1942 | "Male Call" | Milton Caniff | Dagspress | USA | ||
1942 | "Fedthas" | "Gnidén" | Kaj Engholm | Dagspress | Danmark | |
1943 | "Kerry Drake" | Alfred Andriola och Allen Saunders | Dagspress | USA | ||
1943 | "Little Iodine" (serien, figuren kom redan på 30-talet) |
"Lilla Bettan" | Jimmy Hatlo | Dagspress | USA | |
1943 | "The Flop Family" | "Philanders"/"Familjen Flopp" | George Swanson | Dagspress | USA | |
1943 | "Garth" | Don Freeman, John Allard och Steve Dowling | Dagspress | Storbritannien | ||
1943 | "Blanka Blink" (senare "Phili Philin") |
"Blanka Blink" | Allan Borgström | Veckopress (senare dagspress) |
Sverige | |
1943 | "Allan Kämpe" | "Allan Kämpe" | Eugen Semitjov | Serietidning (senare dagspress) |
Sverige | |
1944 | "Äventyr bland djuren" (senare "Brum") | "Äventyr bland djuren" | Rune Andréasson | Veckopress | Sverige | |
1944 | "Tusen och en natt" | "Tusen och en natt" | Bo Vilson (Bovil) | Veckopress | Sverige | |
1944 | "Dotty Virvelvind" (serieversionen) |
"Dotty Virvelvind" | Sture Lennerstrand och Lennart Ek | Veckopress | Sverige | |
1944 | "Johnny Hazard" | Frank Robbins | Dagspress | USA | ||
1944 | "Curly Kayoe" (tidigare "Joe Jinks") |
"Knock-Out Charlie" | Sam Leff | Dagspress | USA | |
1944 | "Dotty Dripple" | "Familjen Pripp" | Buford Tune | Dagspress | USA | |
1945 | "Hubert" (serien, figuren skapades redan 1942) | Dick Wingert | Dagspress | USA | ||
1945 | "Drago" | Burne Hogarth | Dagspress | USA | ||
1945 | "Dick's Adventures in Dreamland" | Max Trell och Neil O'Keefe | Dagspress | USA | ||
1946 | "Rip Kirby" | "Rip Kirby"/"Peter Falk" | Alex Raymond | Dagspress | USA | |
1946 | "Blake et Mortimer" | "Blake och Mortimers äventyr" | Edgar Pierre Jacobs | Serietidning | Belgien | |
1946 | "Les Pionniers de l'Espérance" | "Rymdens pionjärer" | Raymond Poïvet | Serietidning | Frankrike | |
1946 | "Amok" | "Kilroy" | Antonio Canale och Cesare Solini | Äventyrstidskrift | Italien | |
1946 | "Mark Trail" | Ed Dodd | Dagspress | USA | ||
1947 | "Lucky Luke" | "Tursamme Tony"/"Snabba Wille"/"Lucky Luke" | Morris | Serietidning | Belgien | |
1947 | "Hans og Grete" | "Filip och Majken" | Helge Hall | Dagspress | Danmark | |
1947 | "Steve Canyon" | Milton Caniff | Dagspress | USA | ||
1948 | "Pogo" (tidigare "Bumbazine"/"Albert & Pogo") | Walt Kelly | Dagspress | USA | ||
1948 | "Rusty Riley" | "Rusty" | Frank Godwin | Dagspress | USA | |
1948 | "Tex Willer" | Giovanni Luigi Bonelli och Aurelio Gallepini | Serietidning | Italien | ||
1949 | "Flook" | Trog (Wally Fawkes) | Dagspress | Storbritannien | ||
1949 | "Barry Noble" (tidigare "Hap Hopper") |
Charles Verral och Al Plastino | Dagspress | USA |