Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök ("Dark Knight" och "Watchmen" tillagda") |
Wakuran (diskussion | bidrag) m (Format) |
||
(24 mellanliggande versioner av 3 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Seriehistoria]] | [[Kategori:Seriehistoria]] | ||
[[Kategori:Listor]] | [[Kategori:Listor]] | ||
[[Bild:Sandman_Gaiman.jpg| | [[Bild:Sandman_Gaiman.jpg|thumb|200px|right|[[Neil Gaiman]]s "[[Sandman (DC)|Sandman]]" i [[Brian Bolland]]s tappning.<BR>© [[DC Comics]].]] | ||
[[Bild:Kalle Hobbe.jpg|thumb|200px|right|"[[Kalle och Hobbe]]" av [[Bill Watterson]]..<BR>© upphovsmannen.]] | |||
Detta är en del av Seriewikins '''[[seriekronologi]]'''. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet. | Detta är en del av Seriewikins '''[[seriekronologi]]'''. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet. | ||
Rad 9: | Rad 11: | ||
==Serier från 1980-talet== | ==Serier från 1980-talet== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land!! bgcolor="#FFEBAD"| | ||
|- | |- | ||
|1980||"[[Thorgal]]" || ||[[Jean Van Hamme]] och [[Grzegorz Rosinski]]|| ||Belgien | |1980||"[[Thorgal]]" || ||[[Jean Van Hamme]] och [[Grzegorz Rosinski]]|| ||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | ||
|- | |||
|1980||"[[La trilogie Nikopol]]" ||"[[Nikopol-trilogin]]" ||[[Enki Bilal]]||Album ||Frankrike||[[Bild:mini_frankrike.gif]] | |||
|- | |||
|1980||"[[Bloom County]]" ||"[[Opus]]" ||[[Berke Breathed]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1981||"[[Celui qui est né deux fois]]"||"[[Han som föddes två gånger]]" ||[[Derib]] ||Serietidning ||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |||
|1981|| ||"[[Uti vår hage]]" ||[[Krister Petersson]]||Serietidning||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1982||"[[V for Vendetta]]"|| ||[[Alan Moore]] och [[David Lloyd]]||Serietidning ||Storbritannien<br>(avslutades i USA)||[[Bild:mini_storbritannien.gif]]<br><br>[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1982||"[[Mechanics]]" (senare "[[Locas]]")|| ||[[Jaime Hernandez]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1982||"[[Groo the Wanderer]]"||"[[Groo]]" ||[[Mark Evanier]] och [[Sergio Aragonés]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1982||"[[Cherry]]" (senare "[[Cherry Poptart]]")||"[[Cherry]]" ||[[Larry Welz]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1982|| ||"[[Tändsticksgubben och Gummitjejen]]" ||[[Horst Schröder]] och [[Mikael Grahn]]||Seriealbum ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1982||"[[Max Fridman]]" ||"[[Max Friedman]]" ||[[Vittorio Giardino]]||Serietidning ||Italien||[[Bild:mini_italien.gif]] | |||
|- | |||
|1982||"[[Carmen Cru]]" ||"[[Carmen Krut]]" ||[[Jean-Marc Lelong]]||Serietidning ||Frankrike||[[Bild:mini_frankrike.gif]] | |||
|- | |||
|1983|| "[[The Angriest Dog in the World]]"|| ||[[David Lynch]]||Veckopress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1983|| ||"[[Socker-Conny]]"<br/>(första episoden)||[[Joakim Pirinen]]||Seriealbum ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1983|| ||"[[Arne Anka]]"||[[Charlie Christensen]]||Politisk press ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1984||"[[Teenage Mutant Ninja Turtles]]" || ||[[Kevin Eastman]] och [[Peter Laird]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1984||"[[Usagi Yojimbo]]" || ||[[Stan Sakai]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1985||"[[Calvin and Hobbes]]" ||"[[Kalle och Hobbe]]" ||[[Bill Watterson]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1985||"[[Crisis on Infinite Earths]]" || ||[[Marv Wolfman]], [[George Pérez]] och [[Jerry Ordway]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1985||||"[[Bacon & Ägg]]" (senare "[[Bacon & Egg]]") ||[[Patrik Norrman]] och [[Ulf Granberg]]||Serietidning ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1986||"[[Batman: the Dark Knight Returns]]" ||"[[Batman: Mörkrets riddare]]" ||[[Frank Miller]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
| | |1986||"[[Watchmen]]" || ||[[Alan Moore]] och [[Dave Gibbons]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1986||"[[Ed the Happy Clown]]" (första versionen) || ||[[Chester Brown]]||Serietidning ||Kanada||[[Bild:mini_kanada.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1986||"[[Xenozoic Tales]]"||"[[Xenozoicum]]"/"[[Jack Cadillac]]"||[[Mark Schultz]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1987||"[[Bacchus]]" || ||[[Eddie Campbell]]||Serietidning ||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1988||"[[Hellblazer]]" (i egen serie) || ||[[Jamie Delano]] och [[John Ridgway]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1988||"[[Ernie]]" || ||[[Bud Grace]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1988|| ||"[[Herman Hedning]]" ||[[Jonas Darnell]]||Serietidning||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1989||"[[Sandman (DC)|Sandman]]" (80-talsversionen) || ||[[Neil Gaiman]], [[Sam Kieth]] och [[Mike Dringenberg]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1989||"[[ | |1989||"[[From Hell]]"|| ||[[Alan Moore]] och [[Eddie Campbell]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 25 augusti 2008 kl. 00.56
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet