Django & Angel: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag) |
Sir-L (diskussion | bidrag) m →Utgivning: Tillägg av episoder |
||
| Rad 19: | Rad 19: | ||
|- | |- | ||
|"Med snaran om halsen" || Avenell || [[Florenci Clavé|Clavé]] || ''Agent X9'' nr 2/1988 | |"Med snaran om halsen" || Avenell || [[Florenci Clavé|Clavé]] || ''Agent X9'' nr 2/1988 | ||
|- | |||
|"Rolling Stone" || || || ''Agent X9'' nr 12/1988 | |||
|- | |- | ||
|"Farlig medicin" || Avenell || ? || ''Agent X9'' nr 13/1989 | |"Farlig medicin" || Avenell || ? || ''Agent X9'' nr 13/1989 | ||
|- | |- | ||
|"Vapensmugglarna" || Avenell || Clavé || ''Agent X9'' nr 6/1990 | |"Vapensmugglarna" || Avenell || Clavé || ''Agent X9'' nr 6/1990 | ||
|- | |||
|"Blodsband" || || || ''Agent X9'' nr 8/1990 | |||
|- | |- | ||
|"Vendetta" || Avenell || Clavé || ''Agent X9'' nr 1/1991 | |"Vendetta" || Avenell || Clavé || ''Agent X9'' nr 1/1991 | ||
|- | |||
|"Tjuvgömman" || || || ''Agent X9'' nr 2/1993 | |||
|- | |||
|"Vettvillingen" || || || ''Agent X9'' nr 12/1993 | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 25 december 2011 kl. 23.41

"Django & Angel" är en äventyrsserie producerad för den svenska Agent X9-tidningen under 90-talet. Skapare var Donne Avenell och huvudtecknare Florenci Clavé. Serien är även känd enbart under namnet "Django" då figuren Angel förekom allt mer sporadiskt.
Serien har även getts ut i USA av förlaget Caliber Comics i samarbete med Semic. Fem nummer gavs ut på 90-talet.
Utgivning
| Titel | Författare | Tecknare | Publicering |
|---|---|---|---|
| "Django" | Avenell | Riba | Agent X9 nr 2/1985 |
| "Med snaran om halsen" | Avenell | Clavé | Agent X9 nr 2/1988 |
| "Rolling Stone" | Agent X9 nr 12/1988 | ||
| "Farlig medicin" | Avenell | ? | Agent X9 nr 13/1989 |
| "Vapensmugglarna" | Avenell | Clavé | Agent X9 nr 6/1990 |
| "Blodsband" | Agent X9 nr 8/1990 | ||
| "Vendetta" | Avenell | Clavé | Agent X9 nr 1/1991 |
| "Tjuvgömman" | Agent X9 nr 2/1993 | ||
| "Vettvillingen" | Agent X9 nr 12/1993 |