Django & Angel: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Andreas (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 20: | Rad 20: | ||
|"Affären Sastri" || Avenell || [[Josep Gual|Gual]] || ''Agent X9'' nr 14/1986 | |"Affären Sastri" || Avenell || [[Josep Gual|Gual]] || ''Agent X9'' nr 14/1986 | ||
|- | |- | ||
|" | |"Skumma affärer" || Avenell || [[Florenci Clavé|Clavé]] || ''Agent X9'' nr 8/1987 | ||
|- | |||
|"Med snaran om halsen" || Avenell || Clavé || ''Agent X9'' nr 2/1988 | |||
|- | |- | ||
|"Rolling Stone" || Avenell || Clavé || ''Agent X9'' nr 12/1988 | |"Rolling Stone" || Avenell || Clavé || ''Agent X9'' nr 12/1988 | ||
|- | |- | ||
|"Lönnmördarna" || | |"Lönnmördarna" || Avenell || [[Agras]] || ''Agent X9'' nr 8/1989 | ||
|- | |- | ||
|"Farlig medicin" || Avenell || ? || ''Agent X9'' nr 13/1989 | |"Farlig medicin" || Avenell || ? || ''Agent X9'' nr 13/1989 | ||
Versionen från 6 januari 2012 kl. 13.25

"Django & Angel" är en äventyrsserie producerad för den svenska Agent X9-tidningen under 90-talet. Skapare var Donne Avenell och huvudtecknare Florenci Clavé. Serien är även känd enbart under namnet "Django" då figuren Angel förekom allt mer sporadiskt.
Serien har även getts ut i USA av förlaget Caliber Comics i samarbete med Semic. Fem nummer gavs ut på 90-talet.
Utgivning
| Titel | Författare | Tecknare | Publicering |
|---|---|---|---|
| "Django" | Avenell | Riba | Agent X9 nr 2/1985 (som "Django") |
| "Affären Sastri" | Avenell | Gual | Agent X9 nr 14/1986 |
| "Skumma affärer" | Avenell | Clavé | Agent X9 nr 8/1987 |
| "Med snaran om halsen" | Avenell | Clavé | Agent X9 nr 2/1988 |
| "Rolling Stone" | Avenell | Clavé | Agent X9 nr 12/1988 |
| "Lönnmördarna" | Avenell | Agras | Agent X9 nr 8/1989 |
| "Farlig medicin" | Avenell | ? | Agent X9 nr 13/1989 |
| "Vapensmugglarna" | Avenell | Clavé | Agent X9 nr 6/1990 |
| "Blodsband" | Avenell | ? | Agent X9 nr 8/1990 |
| "Vendetta" | Avenell | Clavé | Agent X9 nr 1/1991 |
| "Dubbel-trubbel" | Avenell | ? | Agent X9 nr 3/1991 (som "Django") |
| "Cirkusmordet" | Avenell | Clavé | Agent X9 nr 10/1991 |
| "Gangsterns dotter" | Avenell | Clavé | Agent X9 nr 12/1991 (som "Django") |
| "Tjuvgömman" | Avenell | Clavé | Agent X9 nr 2/1993 |
| "Vettvillingen" | Avenell | Clavé | Agent X9 nr 12/1993 (som "Django") |