Skillnad mellan versioner av "DC Black Label"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökKeffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
Rad 21: | Rad 21: | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman: Last Knight on Earth]]" || [[Scott Snyder]] & [[Greg Capullo]] || 2019 <br>(3 delar) || || | |"[[Batman: Last Knight on Earth]]" || [[Scott Snyder]] & [[Greg Capullo]] || 2019 <br>(3 delar) || || | ||
|- | |||
|"[[Superman: Year One]]" || [[Frank Miller]] & [[John Romita Jr. ]] || 2019 <br>(3 delar) || || | |||
|- | |||
|"[[Batman: Curse of the White Knight]]" || [[Frank Miller]] & [[John Romita Jr. ]] || 2019-2020 <br>(8 delar) || || | |||
|- | |||
|"[[Harleen]]" || [[Stjepan Šejić]] || 2019-2020 <br>(3 delar) || || | |||
|- | |- | ||
|"[[The Other History of the DC Universe]]" || [[John Ridley]] || TBA <br>(5 delar) || || | |"[[The Other History of the DC Universe]]" || [[John Ridley]] || TBA <br>(5 delar) || || | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Batman: Three Jokers]]" || [[Geoff Johns]] & [[Jason Fabok]] || TBA <br>(3 delar) || || | ||
|- | |||
|"[[Joker/Harley: Criminal Sanity]]" || [[Kami Garcia]], [[Mike Mayhew]] & [[Mico Suayan]] || TBA <br>(9 delar) || || | |||
|- | |||
|"[[The Last God]]" || [[Phillip Kennedy Johnson]] & [[Riccardo Federici]] || TBA <br>(12 delar) || || | |||
|- | |||
|"[[Joker: Killer Smile]]" || [[Jeff Lemire]] & [[Andrea Sorrentino]] || TBA <br>(3 delar) || || | |||
|- | |||
|"[[The Question: The Death of Vic Sage]]" || [[Jeff Lemire]], [[Denys Cowan]] & [[Bill Sienkiewicz]] || TBA <br>(4 delar) || || | |||
|- | |- | ||
|"[[Wonder Woman Historia: The Amazons]]" || [[Kelly Sue DeConnick]] & [[Phil Jimenez]] || TBA || || | |"[[Wonder Woman Historia: The Amazons]]" || [[Kelly Sue DeConnick]] & [[Phil Jimenez]] || TBA || || |
Versionen från 14 juli 2019 kl. 12.52
DC Black Label är sedan 2018 DC Comics' etikett för vuxenserier och profilerade serieskapares fristående serieromaner (oftast först publicerade som miniserier) med etablerade figurer som Batman, Wonder Woman och Superman. De flesta av serierna utspelar sig utanför DC:s ordinarie kontinuitet, och redaktör för utgivningen är DC Vertigos frontman Mark Doyle.
Utöver nya serier innefattar utgivningen även nyutgåvor av liknande äldre serier.
Utgivning
Originalutgivning
Återutgivning
- "All Star Superman" av Grant Morrison & Frank Quitely (december 2018)
- "DC: The New Frontier" av Darwyn Cooke (februari 2019)
- "Kingdom Come" av Mark Waid & Alex Ross (mars 2019)
- "Ronin" av Frank Miller & Lynn Varley (april 2019)
- "Batman: Year One" av Frank Miller & David Mazzucchelli (maj 2019)
- "Lex Luthor: Man of Steel" av Brian Azzarello & Lee Bermejo (maj 2019)
- "Watchmen" av Alan Moore & Dave Gibbons (2019)
- "All Star Batman and Robin, the Boy Wonder" av Frank Miller & Jim Lee (2019)
- "The Dark Knight Returns" av Frank Miller & Klaus Janson (2019)
- "The Dark Knight Strikes Again" av Frank Miller (2019)
- "Dark Knight III: The Master Race" av Frank Miller, Brian Azzarello, Andy Kubert & Klaus Janson (2019)