Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) (+Kalle och Hobbe-bild) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (+ Angriest Dog) |
||
Rad 37: | Rad 37: | ||
|- | |- | ||
|1982||"[[Carmen Cru]]" ||"[[Carmen Krut]]" ||[[Jean-Marc Lelong]]||Serietidning ||Frankrike||[[Bild:mini_frankrike.gif]] | |1982||"[[Carmen Cru]]" ||"[[Carmen Krut]]" ||[[Jean-Marc Lelong]]||Serietidning ||Frankrike||[[Bild:mini_frankrike.gif]] | ||
|- | |||
|1983|| ||"[[The Angriest Dog in the World]]"||[[David Lynch]]||Veckopress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1983|| ||"[[Socker-Conny]]"<br/>(första episoden)||[[Joakim Pirinen]]||Seriealbum ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |1983|| ||"[[Socker-Conny]]"<br/>(första episoden)||[[Joakim Pirinen]]||Seriealbum ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] |
Versionen från 26 januari 2008 kl. 15.50
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet