Kobran: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Sir-L (diskussion | bidrag) m Formatfix |
påbörjat avsnittsindex |
||
| Rad 8: | Rad 8: | ||
"'''Kobran'''", i original "'''Kobra'''", serbisk serie av [[Bane Kerac]] och [[Svetozar Obradovic]]. | "'''Kobran'''", i original "'''Kobra'''", serbisk serie av [[Bane Kerac]] och [[Svetozar Obradovic]]. | ||
==[[Bild:Mini_sverige.gif]] Svensk | ==Index över alla avsnitt== | ||
====[[Bild:Mini_sverige.gif]] Index över samtliga avsnitt och den svenska utgivningen==== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nr !!bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"|Originalpublicering !!bgcolor="#FFEBAD"|Författare / tecknare !!bgcolor="#FFEBAD"|Antal sidor !!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel !!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk Publicering | |||
|- | |||
| 1 || "ONE AGAINST ALL" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || Helvetesänglarna || ''[[Seriemagasinet]]'' nr 22/1983 | |||
|- | |||
| 2 || "UNFAVOURABLE WITNESS" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 3 || "FUENTES CONSPIRACY" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 4 || "BISINESS IS BUSINESS" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 5 || "THE ISLAND" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 6 || "THE OLD TRAPER " || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 7 || "WAR QUEEN" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 8 || "THE THIRD HALFTIME" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || Tredje halvlek || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 9 || "A MAN WITH TWO LIVES" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr 25/1984 | |||
|- | |||
| 10 || "GUISELLE" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 11 || "THE BEAST MUST BE KILLED TWICE" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 12 || "JOYS OF SUMMER" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 13 || "DRAGONS SAVE A PRINCESS" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 14 || "HELL ANGEL" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 15 || "DESERT MONSTER" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 16 || "THE GOON" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|- | |||
| 17 || "ARIZONA HEATH" || || Svetozar Obradovic / Bane Kerac || || || ''Seriemagasinet'' nr | |||
|} | |||
{{stub}} | {{stub}} | ||
{{Seriemagasinet}} | {{Seriemagasinet}} | ||
Versionen från 29 juni 2020 kl. 13.54
Ej att förväxla med den amerikanska serien "Kobra".
"Kobran", i original "Kobra", serbisk serie av Bane Kerac och Svetozar Obradovic.
Index över alla avsnitt
Index över samtliga avsnitt och den svenska utgivningen
| Nr | Originaltitel | Originalpublicering | Författare / tecknare | Antal sidor | Svensk titel | Svensk Publicering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | "ONE AGAINST ALL" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Helvetesänglarna | Seriemagasinet nr 22/1983 | ||
| 2 | "UNFAVOURABLE WITNESS" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr | |||
| 3 | "FUENTES CONSPIRACY" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr | |||
| 4 | "BISINESS IS BUSINESS" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr | |||
| 5 | "THE ISLAND" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr | |||
| 6 | "THE OLD TRAPER " | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr | |||
| 7 | "WAR QUEEN" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr | |||
| 8 | "THE THIRD HALFTIME" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Tredje halvlek | Seriemagasinet nr | ||
| 9 | "A MAN WITH TWO LIVES" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr 25/1984 | |||
| 10 | "GUISELLE" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr | |||
| 11 | "THE BEAST MUST BE KILLED TWICE" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr | |||
| 12 | "JOYS OF SUMMER" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr | |||
| 13 | "DRAGONS SAVE A PRINCESS" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr | |||
| 14 | "HELL ANGEL" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr | |||
| 15 | "DESERT MONSTER" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr | |||
| 16 | "THE GOON" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr | |||
| 17 | "ARIZONA HEATH" | Svetozar Obradovic / Bane Kerac | Seriemagasinet nr |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
