Long John Silver: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Andreas (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 10: | Rad 10: | ||
|"Lady Vivian Hastings" || 2007 || [[Xavier Dorison|Dorison]] || [[Mathieu Lauffray|Lauffray]] || "Lady Vivian Hastings", ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 1–2/2010 | |"Lady Vivian Hastings" || 2007 || [[Xavier Dorison|Dorison]] || [[Mathieu Lauffray|Lauffray]] || "Lady Vivian Hastings", ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 1–2/2010 | ||
|- | |- | ||
|"Neptune" || 2008 || Dorison || Lauffray || | |"Neptune" || 2008 || Dorison || Lauffray || "Neptunus", ''Fantomen'' nr 23–24/2010 | ||
|- | |||
|"Le Labyrinthe d'Emeraude" || 2010 || Dorison || Lauffray || | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
{{fantomentidning}} | {{fantomentidning}} | ||
Versionen från 12 oktober 2010 kl. 08.31
"Long John Silver", albumserie av Xavier Dorison och Mathieu Lauffray. Fri fortsättning på romanen "Skattkammarön" av Robert Louis Stevenson.
Utgivning
| Originaltitel | Utgivningsår | Författare | Tecknare | Svensk utgivning |
|---|---|---|---|---|
| "Lady Vivian Hastings" | 2007 | Dorison | Lauffray | "Lady Vivian Hastings", Fantomen nr 1–2/2010 |
| "Neptune" | 2008 | Dorison | Lauffray | "Neptunus", Fantomen nr 23–24/2010 |
| "Le Labyrinthe d'Emeraude" | 2010 | Dorison | Lauffray |