Simon Bülow: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Wakuran (diskussion | bidrag) m Länkar personer |
N0WIS (diskussion | bidrag) fullständig lista för BA-serierna |
||
| Rad 7: | Rad 7: | ||
Gick på [[Serieskolan i Malmö]] 2006–07.<ref name="Svensk Seriehistoria 2016">Granberg 2016, bokens främre flik.</ref> Satt i [[Seriestudion]] i Malmö 2006–08. Studerade mediehistoria och arkivvetenskap vid Lunds universitet i början av 2010-talet.<ref>Cronqvist 2014, s. 240 och 252.</ref> | Gick på [[Serieskolan i Malmö]] 2006–07.<ref name="Svensk Seriehistoria 2016">Granberg 2016, bokens främre flik.</ref> Satt i [[Seriestudion]] i Malmö 2006–08. Studerade mediehistoria och arkivvetenskap vid Lunds universitet i början av 2010-talet.<ref>Cronqvist 2014, s. 240 och 252.</ref> | ||
== Serier | == Serier == | ||
===Bamse=== | ===Bamse=== | ||
Som tecknare: | |||
{| class="wikitable" | |||
|+ | |||
|- | |||
!År | |||
!Titel | |||
!Kod | |||
!Sid. | |||
!Publicering | |||
!Manus | |||
!Tusch | |||
|- | |||
|[[2002]] | |||
|Skalman | |||
|BA02060 | |||
|1 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 15/02 | |||
|[[Sören Axén]] | |||
|[[Ann Härdfeldt]] | |||
|- | |||
|rowspan=3|[[2003]] | |||
|Skrytmånsar | |||
|BA02066 | |||
|1 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 3/03 | |||
|[[Sören Axén]] | |||
|[[Ann Härdfeldt]] | |||
|- | |||
|Skalman: önskeväder | |||
|BA02241 | |||
|1 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 8/03 | |||
|[[Sören Axén]] | |||
|[[Ann Härdfeldt]] | |||
|- | |||
|Katten Janson och Husmusen: muspannkaka | |||
|BA02087 | |||
|4 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 13/03 <br><small>''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 15/13</small> | |||
|[[Lise Jörgensen]]+[[Sören Axén]] | |||
|[[Ann Härdfeldt]] | |||
|- | |||
|rowspan=2|[[2004]] | |||
|Dunk, Burre! | |||
|BA03221 | |||
|3 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 7/04<br><small>''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 7/16</small> | |||
|[[Mårten Melin]] | |||
|[[Ann Härdfeldt]] | |||
|- | |||
|Kusin Hampes stubb-knep | |||
|BA03233 | |||
|4 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 18/04 <br><small>''[[Bamses Äventyr]]'' #43 (2013)</small> | |||
|[[Sören Axén]] | |||
|[[Ann Härdfeldt]] | |||
|- | |||
|[[2005]] | |||
|Riktiga vänner | |||
|BA04213 | |||
|6 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 7/05 | |||
|[[Mårten Melin]] | |||
|[[Ann Härdfeldt]] | |||
|- | |||
|[[2006]] | |||
|Lille Skutt och skattkartan | |||
|BA05056 | |||
|7 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 3/06<br><small>''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 14/15</small> | |||
|[[Olof Siverbo]] | |||
|[[Ann Härdfeldt]] | |||
|- | |||
|rowspan=2|[[2007]] | |||
|Lilla mamma på besök | |||
|BA05243 | |||
|10 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 1/07<br><small>''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 18/20</small> | |||
|[[Susanne Adolfsson]] | |||
|[[Ann Härdfeldt]] | |||
|- | |||
|Bamses flygande matta | |||
|BA07017 | |||
|7 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 16/07 | |||
|[[Mårten Melin]] | |||
|[[Kerstin Hamberg]] | |||
|- | |||
|rowspan=2|[[2008]] | |||
|Jorden runt med Husmusen | |||
|BA06165 | |||
|5 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 16/08 | |||
|[[Olof Siverbo]] | |||
|[[Ann Härdfeldt]] | |||
|- | |||
|Vargkusinernas julbus | |||
|BA07168 | |||
|6 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 17-18/08 | |||
|[[Joakim Gunnarsson]]+[[Susanne Adolfsson]] | |||
|[[Kerstin Hamberg]] | |||
|- | |||
|rowspan=2|[[2009]] | |||
|Leksaks-rånet | |||
|BA07136 | |||
|8 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 2/09 | |||
|[[Susanne Adolfsson]] | |||
|[[Bernt Hanson]] | |||
|- | |||
|Vad kan en liten mus göra? | |||
|BA08182 | |||
|4 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 12/09 | |||
|[[Jens Hansegård]] | |||
|[[Kerstin Hamberg]] | |||
|- | |||
|[[2011]] | |||
|Varför är Lill-Mickel arg? | |||
|BA08191 | |||
|6 | |||
|''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' 16/11 | |||
|[[Karin Didring]] | |||
|[[Simon Bülow]] | |||
|- | |||
|} | |||
=== Övrigt === | === Övrigt (i urval) === | ||
medverkar i | medverkar i | ||
* ''Vårt Malmö'' 2/2007 | * ''Vårt Malmö'' 2/2007 | ||
Versionen från 18 april 2021 kl. 11.03
Simon Bülow, född 1987, är en svensk serietecknare och mediehistoriker, som medverkat som tecknare i serietidningen Bamse (2002–2011).
Gick på Serieskolan i Malmö 2006–07.[1] Satt i Seriestudion i Malmö 2006–08. Studerade mediehistoria och arkivvetenskap vid Lunds universitet i början av 2010-talet.[2]
Serier
Bamse
Som tecknare:
| År | Titel | Kod | Sid. | Publicering | Manus | Tusch |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | Skalman | BA02060 | 1 | Bamse 15/02 | Sören Axén | Ann Härdfeldt |
| 2003 | Skrytmånsar | BA02066 | 1 | Bamse 3/03 | Sören Axén | Ann Härdfeldt |
| Skalman: önskeväder | BA02241 | 1 | Bamse 8/03 | Sören Axén | Ann Härdfeldt | |
| Katten Janson och Husmusen: muspannkaka | BA02087 | 4 | Bamse 13/03 Bamse 15/13 |
Lise Jörgensen+Sören Axén | Ann Härdfeldt | |
| 2004 | Dunk, Burre! | BA03221 | 3 | Bamse 7/04 Bamse 7/16 |
Mårten Melin | Ann Härdfeldt |
| Kusin Hampes stubb-knep | BA03233 | 4 | Bamse 18/04 Bamses Äventyr #43 (2013) |
Sören Axén | Ann Härdfeldt | |
| 2005 | Riktiga vänner | BA04213 | 6 | Bamse 7/05 | Mårten Melin | Ann Härdfeldt |
| 2006 | Lille Skutt och skattkartan | BA05056 | 7 | Bamse 3/06 Bamse 14/15 |
Olof Siverbo | Ann Härdfeldt |
| 2007 | Lilla mamma på besök | BA05243 | 10 | Bamse 1/07 Bamse 18/20 |
Susanne Adolfsson | Ann Härdfeldt |
| Bamses flygande matta | BA07017 | 7 | Bamse 16/07 | Mårten Melin | Kerstin Hamberg | |
| 2008 | Jorden runt med Husmusen | BA06165 | 5 | Bamse 16/08 | Olof Siverbo | Ann Härdfeldt |
| Vargkusinernas julbus | BA07168 | 6 | Bamse 17-18/08 | Joakim Gunnarsson+Susanne Adolfsson | Kerstin Hamberg | |
| 2009 | Leksaks-rånet | BA07136 | 8 | Bamse 2/09 | Susanne Adolfsson | Bernt Hanson |
| Vad kan en liten mus göra? | BA08182 | 4 | Bamse 12/09 | Jens Hansegård | Kerstin Hamberg | |
| 2011 | Varför är Lill-Mickel arg? | BA08191 | 6 | Bamse 16/11 | Karin Didring | Simon Bülow |
Övrigt (i urval)
medverkar i
- Vårt Malmö 2/2007
- antologin Sagolikt (2007) från Serieskolan i Malmö
- Serieskolans årsbok Kvarnby serier (2007), s. 207–213
Bibliografi
Artiklar
- 2003 – "'Presidenternas slips' 10 år", Bamsesamlarna.com Läs artikeln här
- 2008 – "Bo Michanek", i Bamsebiblioteket volym 23, tio opaginerade sidor (red: Joakim Gunnarsson)
- 2009 – "Bamse-tecknaren Bo Michanek: 'Karlskrona är mycket finare än jag mindes'", Sydöstran och Blekinge Läns Tidning 4/7 2009
- 2013 – "Seriearkivet läser" (en av flera kortrecensioner), Bild & Bubbla nr 4/2013, s. 8
- 2016 – "Mystiska kontraster – Rolf Gohs och hans filmiska serier", i Svensk seriehistoria: andra boken från Svenskt seriearkiv, s. 22–119 (red: Ulf Granberg)
- 2020 – "Rolf Gohs – serietecknaren som försvann", Bild & Bubbla nr 4/2020 (#225), s. 44–51
Omslag (i urval)
- 2007 – Bamses äventyr nr 10 (idé och layoutskiss: Joakim Gunnarsson; tusch: Kerstin Hamberg)
Illustrationer
- 2018 – Serietidningsreklam!: en nostalgisk faktabilderbok / författare: Jimmy Wilhelmsson, Adam Evertsson ; redaktör: Orvar Säfström. (författarporträtt)
Tack till
- 2005 – Bamsebiblioteket volym 14
- 2006 – Bamse 1966–1970: den kompletta veckoserien
- 2018 – Serietidningsreklam!: en nostalgisk faktabilderbok
Recensioner
- Mikael Sol: "Sagolikt" (Bild & Bubbla nr 1/2008, s. 114–116)
- Nicolas Krizan: "Svensk seriehistoria, andra boken från svenskt seriearkiv: huvudtema 60-talet – då serier blev kultur" (Bild & Bubbla nr 2/2017, s. 94–95)
Referenser
Tryckta källor
- Cronqvist Marie, Jarlbrink Johan, Lundell Patrik: "Mediehistoriska vändningar [Elektronisk resurs]", Lunds universitet, Lund 2014, Mediehistoriskt arkiv (Online), 2002-5017 ; 25 (swe). Libris 19660167.
- Granberg Ulf: "Svensk seriehistoria: andra boken från Svenskt seriearkiv. Huvudtema: 60-talet - då serier blir kultur", Seriefrämjandet, Malmö 2016 (swe). ISBN 9789185161799. Libris 19503642.
Noter